Kiedy kupujemy buty, wyglądają fantastycznie. Niestety, w miarę użytkowania wyglądają coraz mniej estetycznie. Odpowiadają za to brud, kurz, czas użytkowania…

Kiedy kupujemy buty, wyglądają fantastycznie. Niestety, w miarę użytkowania wyglądają coraz mniej estetycznie. Odpowiadają za to brud, kurz, czas użytkowania… O buty należy dbać poprzez odpowiednią pielęgnację, a pomocne w tym będą produkty wysokiej jakości, takie jak szampony czy impregnaty do butów.

Właściwości szamponów do butów

Szampony do butów, tak jak szampony do włosów, mają na celu oczyszczenie i usunięcie brudu z obuwia. Takimi szamponami można wyczyścić adidasy, sandały, trampki lub pantofle, niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Zwłaszcza jesienią i zimą będą potrzebne ze względu na panujący wokół śnieg, deszcz, sól i generalny brud. Regularnie stosowane szampony do butów sprawiają, że buty na dłużej zachowują estetyczny wygląd, a zanieczyszczenia nie wpłyną na ich trwałość.

Jak wygląda oczyszczanie butów?

Przede wszystkim, zanim zastosujemy produkt, musimy upewnić się, w jaki sposób będzie oddziaływać na obuwie. W tym celu należy nałożyć niewielką ilość szamponu na mały, zwilżony fragment buta, rozprowadzić, po czym zdjąć pianę przy użyciu ściereczki. Następnie musimy odczekać, aż produkt wyschnie. Jeśli materiał dobrze reaguje na produkt, możemy nałożyć go na całe obuwie. 

Właściwe oczyszczenie całych butów wygląda niemal tak samo jak test produktu na niewielkim fragmencie materiału – różnica tkwi w obszarze, na którym nakładamy produkt. 

Pierwszym krokiem jest usunięcie z powierzchni butów większe zabrudzenia. Drugim – nałożenie szamponu. W tym celu wstrząsamy buteleczką i, naciskając 3-4 razy, nakładamy kosmetyk na buty. Rozprowadzenie produktu wytworzy pianę, którą należy usunąć z użyciem czystej i wilgotnej szmatki. Kiedy buty wyschną, należy zabezpieczyć je impregnatem. 

Obuwia nie suszymy na kaloryferze! Najlepiej będzie, jeżeli zostawimy je w jakimś suchym miejscu, aby spokojnie wyschły.

Zabezpieczenie obuwia

Oprócz oczyszczania, należy buty odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się impregnaty do butów. Tworzą one barierę na powierzchni obuwia, która skutecznie chroni obuwie przed działaniem czynników zewnętrznych. Impregnaty do butów mają za zadanie chronić przed nadmierną wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To, jak często będziemy impregnować buty, zależy od warunków panujących na zewnątrz. W okresie jesienno-zimowym tego typu akcesoria do butów mogą okazać się niezbędne i stosowane nawet codziennie ze względu na to, że obuwie ma częstszy kontakt z błotem, śniegiem i deszczem. 

Impregnaty do butów nakłada się poprzez popsikanie obuwia – szczególnie obficie należy spsikać szwy, klejenia oraz język.