Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, który nie do końca będzie identyczny jak u naszych sąsiadów. Co jak co, ale lubimy się czymś wyróżniać. Gdy jesteśmy kreatywnymi duszami, to na pewno uda nam się stworzyć ogród marzeń. Pomoże nam w tym grujecznik. Jednak nie jest to drzewo nadające się na każdą działkę. Zaraz się o tym przekonamy.

Co musimy wiedzieć o grujeczniku?

Grujecznik nie należy do małych drzew. Każdy powinien mieć świadomość, że dorasta nawet do kilkunastu metrów. W związku z tym na małe działki nie nadaje się kompletnie. Co więcej musimy wiedzieć, że rośnie on dosyć szybko. Rocznie jest to między dwadzieścia, a trzydzieści centymetrów. W jakiej formie rośnie? Rośnie w wielopniowej formie oraz ma raczej wąski i jajowaty pokrój. Drzewa dorosłe są znacznie bardziej rozłożyste oraz mają koronę rozpostartą oraz luźną. Gdy w naszym ogrodzie decydujemy się na grujecznik, to będzie to dosyć ciekawy akcent kompozycji. Drzewo samo w sobie jest już dekoracyjne. Kolory są fantastyczne. Wiosną są fioletowe i brązowe, latem zielone, a jesienią przebarwiają się w wielu odcieniach. Jednak nie tylko kolory są bardzo ciekawe. Wiele osób zwraca uwagę na zapach. Gdy spadają liście możemy liczyć na słodki zapach karmelu.

Czy grujecznik zaakceptuje każde miejsce?

Grujeczniki mają swoje wymagania Musimy dla nich zarezerwować miejsce, które będzie osłonięte od wiatru. Świetnie się czują w towarzystwie innych drzew. Podłoże musi być wilgotne. Gleby zaś lekko zasadowe bądź kwaśne. Na kwaśnych glebach oraz na stanowisku słonecznym drzewa pięknie się przebarwiają na jesień. W miejscach ocienionych także sobie poradzą.

Grujecznik źle znosi susze. Ma bardzo płytki system korzeniowy. Z tego właśnie względu drzewa młode wymagają regularnego podlewania oraz także ściółkowania. Dużo wolniej grujeczniki rosną na suchych glebach. O tym wszystkim musimy pamiętać w momencie gdy chcemy się zdecydować na to drzewko, a raczej drzewo.

Gdy nie mamy doświadczenia w uprawach tego typu drzew, to raczej nie zaczynajmy od grujeczników. Możemy sobie nie poradzić. Mając świadomość pewnych koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych podejmujemy decyzję w pełni przemyślaną. Doskonale wiemy z czym przyjdzie się nam zmierzyć. Grujeczniki są w Polsce ogólnodostępne. Z łatwością kupimy je w sklepach z roślinami czy też w zakładach ogrodniczych. Więcej odmian znajdziemy oczywiście w sieci. Warto poszperać i porównać sobie ceny. W niektórych wypadkach znacznie się od siebie różnią. Nikt z nas nie chciałby przepłacać.