Wśród wnętrzarskich nowinek dotyczących wykończenia pomieszczeń coraz więcej pojawia się tematów związanych z zakupem firan. Jest to jeden z najważniejszych elementów kompozycji, która nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Szczególną uwagę w tej kwestii przyłożyć należy do salonu, który stanowi najbardziej pokazową część domu. Jak podejść do tematu firan, by dobrze czuć się w ich otoczeniu?

Elegancka firana do salonu na miarę

Rozważając zakup firany do takiego pomieszczenia, jakim jest salon, warto dobrze zastanowić się nad rozmiarem. Istotne jest czy firana będzie zakrywała okno i sięgała ziemi, czy jej zadaniem będzie eksponować ustawione na parapecie rośliny. W tym drugim przypadku długość firany będzie trzeba precyzyjnie wymierzyć. Na szczęście wielu sprzedawców proponuje korzystne rozwiązanie uszycia firany na konkretny wymiar, co stanowi wygodną opcję, kiedy dostaje się do ręki gotowy do zawieszenia w oknie produkt.

Szara firana – kolor również jest niezwykle ważny

By kupić nowe firany do salonu, nie można skupić się tylko na tym jednostkowym elemencie. Doskonale dobrana firana to ta, która komponuje się z całością aranżacji wnętrza. Jednym z czynników warunkujących wybór stanowi jej kolor.

O ile dawniej standardowym kolorem była biel, o tyle teraz, już od kilku sezonów ogromnym powodzeniem cieszą się firany szare lub z te z dodatkiem ekspresyjnych wyrazistych kolorów, takich jak naturalny brąz, granat, czerwień, grafit, czy musztardowy żółty. Dzięki temu z powodzeniem można stworzyć niezwykłe połączenia barw, zyskując efekt stonowanych wnętrz w stylu skandynawskim lub pełnym przepychu glamour. Trzeba jednak uważać przy tego typu eksperymentach kolorystycznych, by kolorową firaną nie zaciemnić pomieszczenia, utrudniając dostęp światłu z zewnątrz.

Zalety firany w salonie

Założenie firany w oknie niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą i zarazem tą, którą decydując się na zakup, stawia się na pierwszym miejscu, jest eksponowanie elegancji i pięknego wnętrza. Czy to lekka zwiewna tiulowa firana, czy cięższa z ozdobną gipiurą lub efektownymi panelami pięknie prezentuje się we wnętrzu salonu i dodaje uroku.

Ale firana posiada też inną korzystną zaletę, jaką jest modelowanie wpadającego do pomieszczenia światła pochodzącego od promieni słonecznych. Firana w oknie salonu, który wystawiony jest przez większą część dnia na słońce, daje ulgę, przesłaniając częściowo rażące światło. Przydymione szare odcienie oraz lity materiał, jak np. w przypadku firany lnianej, są idealnymi rozwiązaniami dla pomieszczeń nadmiernie jasnych.

Pomimo wielu czynników, które trzeba rozważyć, decydując się na zakup firany do wnętrza, warto poświęcić czas, by cieszyć się spektakularnymi efektami w postaci pięknej przestrzeni gotowej na przyjęcie gości. Dobrze dobrana firana będzie cieszyć przez długi czas, pozwalając zrelaksować się w zaciszu swego domu.