Zacieranie betonu to bardzo ważny etap podczas budowy różnych obiektów. Realizuje się go z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, którymi są zacieraczki. Jak prawidłowo je obsługiwać? O czym warto pamiętać, korzystając z zacieraczek?

Do czego służą zacieraczki do betonu?

Zacieraczka do betonu to urządzenia pozwalające na wyrównanie masy, gdy jest ona jeszcze mokra. Taki sprzęt umożliwia uniknięcie powstawania zadziorów, a także pustych przestrzeni wynikających z obecności bąbelków powietrza.

To ważny krok podczas tworzenia posadzek. Dzięki niemu powierzchnia betonowa staje się trwalsza i jest lepiej przygotowana do zaaplikowania kolejnych preparatów, jak impregnat czy klej do płytek lub desek.

Zacieraczki są wykorzystywane nie tylko podczas wznoszenia obiektów z betonowymi posadzkami. Używa się ich również przy konserwacji podłogi lub jej naprawy. Najważniejsze zastosowanie zacieraczek do betonu to:

  • wyrównywanie powierzchni podłogi,
  • usuwanie pęcherzyków powietrza z masy,
  • wcieranie innych preparatów w posadzkę, jak np. substancje utwardzające i impregnujące.

Posadzka, która została wykończona z wykorzystaniem zacieraczki do betonu, zwykle cechuje się większą estetyką i trwałością. Pozwala na łatwiejsze układanie pokrycia – parkietu, paneli czy kafelków.

Kiedy stosuje się zacieraczki do betonu?

Zacieranie betonu z wykorzystaniem specjalnej maszyny należy rozpocząć już w momencie, gdy masa jest jeszcze delikatnie wilgotna. Ślady na jej powierzchni powinny pojawiać się na głębokości do kilku centymetrów. Zacieranie ma na celu połączenie warstwy utwardzającej z betonem – wówczas korzysta się ze specjalnego dysku zakładanego na łopatki urządzenia.

Kolejne etapy wykonuje się nieco później, w zależności od panującej temperatury i typu masy. Wówczas stosuje się specjalne łopatki zacierające, bez ochraniaczy. Zacieraczki mogą być stosowane również na już istniejących posadzkach. Najczęściej wykorzystuje się je podczas prac naprawczych i remontów.

Jak zacierać beton zacieraczką?

Zacieraczki do betonu to urządzenia łatwe w obsłudze. Niektóre modele wymagają sterowania ręcznego, a inne wyposaża się w silnik spalinowy lub elektryczny, dzięki któremu mogą poruszać się samodzielnie. Bez względu na typ wybranej zacieraczki, proces zacierania powinien przebiegać zgodnie z określoną kolejnością.

  1. Przygotowanie betonu – masa powinna być wylana na posadzkę w odpowiedni sposób. Konieczne jest rozmieszanie jej zgodnie z określonymi proporcjami, by nie była za rzadka. Musi być też pozbawiona luźnych cząstek i zanieczyszczeń.
  2. Zacieranie brzegów pomieszczenia – najczęściej proces zacierania rozpoczyna się od krawędzi pomieszczenia. W przypadku powierzchni zewnętrznych, jak np. boiska i lodowiska, często stosuje się też ograniczniki pozwalające na zachowanie odpowiedniego kształtu konstrukcji betonowej.
  3. Zacieranie właściwe – obejmuje ono zacieranie pozostałych fragmentów pomieszczenia. Urządzenie przesuwa się w przód i w tył. Konieczne jest zachowanie równomiernego nacisku i prędkości pacy, co w przypadku nowoczesnego sprzętu nie jest zbyt trudne.
  4. Poprawa tekstury – jeśli w trakcie zacierania powstały drobne nierówności, można je ponownie wyrównać przed ułożeniem pokrycia podłogi.

W trakcie zacierania betonu można zastosować również specjalne płyny zacierające lub agregaty ścierne. Są one wykorzystywane przede wszystkim w sytuacji, gdy masa zasycha dość szybko i nierównomiernie.

Sposób obsługi urządzenia w dużej mierze zależy od jego typu. Współczesne zacieraczki są bowiem produkowane w taki sposób, by zapewniały one znacznie większą wydajność i łatwość pracy. Wiele z nich to urządzenia samojezdne, które nie wymagają pchania przez pracownika. Poruszają się po wyznaczonym torze – wystarczy jedynie nadzorować ich pracę.

Dlaczego zacieranie betonu jest tak ważne?

Zacieranie betonu z wykorzystaniem zacieraczki ma na celu zwiększyć jego trwałość na nacisk. W ten sposób mona ograniczyć ryzyko pękania, a co za tym idzie – konieczność przeprowadzenia prac naprawczych. Zasychający, niezatarty beton mógłby szukać ujścia na bokach, co powodowałoby nierówności posadzki.

Zacieranie pozwala również poprawić estetykę powierzchni. Dzięki niemu posadzka staje się bardziej dekoracyjna i błyszcząca, a co więcej – pozwala na łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości. Takie podłoże jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. To krok niezwykle istotny tam, gdzie wykorzystuje się ciężkie maszyny lub pojazdy – zwłaszcza na parkingach lub w halach przemysłowych.

Zacieraczka do betonu pozwala poprawić jakość posadzki już na etapie budowy obiektu. Urządzenie to jest wykorzystywane zarówno przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, jak i handlowych, usługowych czy rozrywkowych. Stosuje się je m.in. podczas budowy basenów, boisk czy lodowisk, które również bazują na gładkiej, betonowej powierzchni.

Pominięcie procesu zacierania posadzki mogłoby doprowadzić do pogorszenia jakości betonowej podłogi, dlatego nie warto z niego rezygnować.

Sprawdź pełną ofertę: https://www.agro-metal.com.pl/