Wyglądająca niczym zielony dywan usłany mnóstwem drobnym, żółtych kwiatów – Sanwitalia rozesłana (polegnatka), to efektowna roślina ozdobna o silnie rozkrzewionych pędach. Dość łatwa w uprawie i rewelacyjnie nadająca się na kwietniki oraz obwódki – jest coraz częściej wybierana do polskich ogrodów. Co warto o niej wiedzieć?

Jak wygląda sanwitalia?

O tym, jak wygląda sanwitalia trudno jest zapomnieć już po jej pierwszym zobaczeniu! W pełnym, kwiatowym rozkwicie prezentuje się ona niczym roślina z bajki. Z jednej strony niska, bo zazwyczaj oscylująca między 10 a 30 centymetrami wysokości, z drugiej rozłożysta i oszałamiająca słoneczną żółcią kwiatów. Niektórzy przyrównują ją do dzikiego dywanu kwiatowego oraz rozłożystego kobierca pełnego kwiatów przypominających małe słoneczka i pewnie dlatego tak chętnie sadzą w miejscach, w których zależy im na maksymalnym efekcie przy minimalnym nakładzie pracy.

  • Rurkowe kwiaty tworzące środek rośliny – w kolorze brązu, żółci lub zieleni
  • Kwiaty przypominają miniaturowe słoneczniki
  • Liście ciemnozielone, kapitalnie kontrastujące z kolorami kwiatów – zwykle jajowate i lekko wydłużone

Czy Sanwitalia jest wieloletnia?

Z racji na piękny wygląd tej rośliny, wiele osób pyta czy Sanwitalia jest wieloletnia? Niestety nie jest – to typowa roślina jednoroczna, którą uprawia się z nasion lub rozsad, ale na pociechę dobrze wiedzieć, że rozmnaża się ją dość łatwo, więc posiadanie jej w jednym roku wcale nie eliminuje możliwości jej dalszego uprawiania, pod warunki odpowiedniego rozsadzenia.

Rozmnażanie sanwitalii

Jak wykonać optymalne rozmnażanie sanwitalii? Są na to dwie podstawowe metody:

  • Z nasion – opcja bardziej wymagająca i pracochłonna. Wymaga zebrania z przekwitniętej rośliny nasion i wsadzenia ich do gruntu na wiosnę. Nasiona umieszczamy najpierw w pojemnikach do siewu (marzec), możliwie z dużymi odstępami, tak, by konieczność pikowania była jak najmniejsza (Sanwitalia nie znosi go dobrze). Przez okres od wsiania do wzrostu pilnujemy temperatury tak, by utrzymywała się między 18-20 stopni Celsjusza – właśnie przy takim cieple roślina najlepiej kiełkuje. Podczas podrastania sadzonek uszczykujemy siewki wierzchołków pędów, dzięki czemu roślina się wzmocni. Do gruntu podrośnięte już rozsady wsadzamy dopiero wtedy, gdy skończy się ryzyko wiosennych przymrozków. Sanwitalia lubi ciepło, a przemarznięta w okresie wzrostu – nie da sobie rady.
  • Z rozsad – zdecydowanie prostszy sposób na rozmnażanie tej rośliny. Gotowe rozsady można kupić bez problemu w sklepach ogrodniczych i na targach. Je również do gruntu wsadza się dopiero po przymrozkach. Najlepszy będzie maj, raczej druga połowa niż pierwsza.

Popularne odmiany Sanwitalii Rozesłanej

W Polsce najchętniej wybieramy takie odmiany Sanwitalii jak „Gold Brain”, „Speciosa”, „Golden Carpet” – z typowymi, żółtymi kwiatami oraz „Orange Spirit”, „Irish Eyes” i „Mandarin Orange” – z kwiatami w różnych odcieniach barwy pomarańczowej.

Warunki uprawy sanwitalii rozesłanej

Choć roślina ta jest dość łatwa w uprawie i nie trzeba przy niej robić wiele, to ma swoje wymagania, bez których trudno będzie uzyskać jej najpiękniejszy rozrost. Jakie są optymalne warunki uprawy sanwitalii rozesłanej? Przede wszystkim mówimy tu o odpowiednim podłożu, stanowisku i podlewaniu. Do tego dochodzi nawożenie: z wieloskładnikowymi nawozami np. dla roślin balkonowych. Podlewanie sanwitalii: tylko takie, by utrzymać wilgotność podłoża, ale bez jej przelewania! Nadmiar wody bardziej zaszkodzi niż pomoże. Sanwitalia lubi wilgoć i ciepłe stanowiska, ale źle znosi suszę i zalewanie.

Jakie stanowisko lubi Sanwitalia?

Jak najbardziej słoneczne i ciepłe. Już same nasiona do zdrowego kiełkowania potrzebują temperatury 18-20 stopni i podobnie jest z dalszym okresem wzrostu. Roślina wytrzyma wprawdzie przymrozki do -3 stopni Celsjusza, ale tylko pod warunkiem, że będą one krótkotrwałe.

Sanwitalii nie sadzi się w cieniu, ani w miejscach bardzo wietrznych, wybierając dla niej podłoże żyzne, przepuszczalne i co ważne stale wilgotne, ale nie mokre!

Z czym sadzić Sanwitalie?

Jakie rośliny dobrze rosną i dobrze się czują w towarzystwie polegnatki? Z czym sadzić sanwitalię? Dla przykładu są to:

  • Starzec srebrzysty
  • Lobelia przylądkowa
  • Scewola wachlarzowata
  • Koleus Blumego
  • Nasturcja
  • Niezapominajka
  • Szałwia błyszcząca

Ciekawostka: sanwitalia rozesłana doskonale prezentuje się w kompozycjach na gruncie oraz w formie podwieszanej. W tej drugiej doskonale sprawdzi się na balkonach, dodając im eleganckiego uroku.