Miniaturowe króliki są dziś jednymi z najchętniej wybieranych pod kątem domowej hodowli. Ich niewielki rozmiar sprawia, że nie wymagają wielkiej klatki, nie są też tak uciążliwe w codziennej pielęgnacji jak naturalne, duże króliki i co najważniejsze: mają ten urok, który sprawia, że chcemy mieć je jako zwierzątka domowe. Królik karzełek to właśnie jedna z takich popularnych miniaturek.

Królik karzełek – charakterystyka i najważniejsze cechy

Aktualnie istnieje kilka różnych odmian królików i zwykło się je nazywać właśnie karzełkami, chociaż tak naprawdę rasa miniaturowa i karłowata nieco się od siebie różni. Dla znawcy są to różnice ważne, ale dla kogoś, kto po prostu szuka do domu małego króliczka – nie będą one miały większego znaczenia.

Inne określenia królika karzełka to: królik teddy i karzełek perski pluszowy.

Cechy szczególne:

  • Najlżejszy ze wszystkich miniaturowych królików. Jego waga maksymalna to 1700 gram, ale zwykle waży jeszcze mniej, bo ok 800-1200 gram.
  • Wysokość: 20-30 cm
  • Wątła budowa ciała, która sprawia, że zwierzę wydaje się kruche. Tułów krótki, walcowaty
  • Uszy osadzone szeroko, owłosione i ładnie zaokrąglone
  • Gruba, gęsta i puszysta sierść, która co ważne, nie nastręcza większych problemów z jej pielęgnacją mimo że osiąga nawet 10 cm długości!
  • Czas życia: średnio od 7 do 10 lat, dlatego decydując się na zakup królika, nie bierzemy go pod wpływem impulsu! Za miesiąc nie zniknie, a ciężko mu będzie przestawić się na nowego właściciela

Królik karzełek – jak się zachowuje w domu?

Jeśli uda nam się oswoić małego króliczka, poświęcając mu odpowiednio dużo czasu, to może się on stać najlepszym przyjacielem! Jest miły, wrażliwy, chętny do zabaw, mocno przywiązuje się do człowieka. Oczywiście, jego przyjazny charakter wynikać będzie z tego, czy odpowiednio się nim zajmiemy. Króliki tej rasy lubią np. siedzieć blisko człowieka, poznając go, słysząc jego głos i ciesząc się jego towarzystwem. Zaniedbane i osamotnione zwierzę na pewno będzie osowiałe, niechętne do kontaktu, a czasami wręcz złe na cały świat (i okaże to), dlatego decydując się na zakup teddy’ego trzeba o tym pamiętać.

Pielęgnacja królika karzełka – ważne zasady

  • Znajdź czas dla zwierzęcia, rozmawiaj z nim, głaskaj – lubi czułości
  • Zabezpiecz w domu kable i rośliny oraz inne elementy znajdujące się blisko podłogi. Królik karzełek jest ciekawskim osobnikiem i będzie próbował wszystko dotknąć, przetestować i sprawdzić, do czego można by daną rzecz wykorzystać
  • Wypuszczaj wyłącznie w ogrodzonym miejscu. W domu jest dość bezpiecznie, ale w ogrodzie – jeśli natrafi na dziurę w płocie, to z przyjemnością nią wyjdzie, a potem nie będzie potrafił wrócić
  • Przygotuj klatkę, w której będzie się czuł bezpiecznie i wygodnie. Jej rozmiar minimalny to 100x50x50 cm. W klatce musi się znaleźć miseczka na jedzenie i wodę, paśnik na sianko, miejsce do spania (najlepiej w formie domku, który bez problemu kupi się w sklepie zoologicznym).
  • Nie zapomnij o zabawkach dla karzełka – będzie za nie wdzięczny
  • Koniecznie zadbaj o kuwetę, w której zwierzę będzie mogło załatwiać swojej sprawy. Do kuwety również żwirek i łopatka do wybierania nieczystości
  • Żywienie: sianko do 70% jego diety! Musi być świeże, a nie stęchłe. Do tego warto podawać produkty na spiłowanie zębów np. twarde warzywa czy gałązki z owocowego drzewa. Chętnie schrupie też zioła, koperek, koniczynę, liście brzozy, mlecze, chaber, tymianek, miętę i babkę lancetowatą. W diecie karzełka nie można przesadzać z owocami – z racji na ich kaloryczność, nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Nie wolno podawać królikom skórek z chleba!
  • Nie wymaga strzyżenia, ale do 3 razy w tygodniu należy mu dobrze wyczesać sierść, żeby pięknie wyglądała i żeby usunąć obumarłe włoski. Tu zaleca się użyć szczotkę drucianą lub specjalny grzebień.

 Uwaga na choroby królików

Karzełki są szczególnie wrażliwe na choroby przenoszone przed owady pijące krew, czyli komary, kleszcze i pchły. Do najgroźniejszych schorzeń należy zakaźna myksomatoza, która nieleczona prowadzi do mocnego wyniszczenia organizmu króliczka, a nawet śmierci. Zaniepokoić powinny tu takie objawy jak gorączka, obrzęk na powiekach, głowie, a później również na nosie i uszach. Zauważalne będą też problemy z oddychaniem i wrażenie, że królik się dusi.

Dodatkowo królik karzełek może chorować na grzybice – efekt nieregularnego czyszczenia jego klatki i kuwety! Gdy zachoruje będzie się mocno drapał, a w niektórych miejscach nawet zacznie łysieć, ukazując nieładne strupy.

Inne choroby królicze to m.in zapalenie spojówek, przerost zębów, ropienie, świerzb, zapalenie nerek.