Garderoba, w zależności od tego jak jest zaprojektowana i czy stanowi zupełnie osobne pomieszczenie, czy jedynie część innego, musi mieć drzwi dobrane odpowiednio do tego miejsca. Pod uwagę należy też wziąć styl aranżacji przestrzeni, tak, by drzwi wyglądały wraz z nim spójnie. Od czego zacząć?

Jakie drzwi przesuwne do garderoby?

Pierwszym i zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem na drzwi do garderoby są opcje przesuwne. Tego typu drzwi charakteryzują się wygodą otwierania, ale i tym, że nie zajmują tyle miejsca, co drzwi otwierane tradycyjnie. W przypadku gdy garderoba stanowi część pomieszczenia np. salonu czy sypialnie, to zdecydowanie ta wersja sprawdzi się najlepiej. Jakie drzwi przesuwne do garderoby?

  • Drewniane, całościowo kryte – o ile taki sposób wykonania będzie pasował do reszty pomieszczenia. Idealne np. we wnętrzach aranżowanych na styl skandynawski lub rustykalny.
  • Szklane, matowe, półprzejrzyste lub całkowicie przejrzyste – o ile mieszkanie jest urządzone np. na nurt industrialny, modernistyczny, bardzo nowoczesny. W tym przypadku drzwi przesuwne pozwolą na zerkanie w głąb garderoby bez jej otwierania, dlatego jeśli nie przeszkadza nam taka opcja, warto z niej skorzystać.
  • Wykonane z płyt lub sklejki i stylizowane na drewniane – tańsza wersja, która pozwoli nieco obniżyć koszt wykonania drzwi.
  • Oparte na systemie stalowym lub aluminiowym – bardzo trwałe, nowoczesne, często z opcją automatycznego otwierania.

Jakie jeszcze drzwi przesuwne do garderoby? Niektórzy decydując się na materiały mocno naturalne np. wiklina, ale i na jej sztuczny odpowiednik – technorattan. Tu należy pamiętać, że drzwi wiklinowe będą bardziej podatne na uszkodzenia, a sam technorattan nawiąże stylistycznie do aranżacji ogrodowej. W obu przypadkach upewnijmy się, czy na pewno takie wykonanie będzie spójne ze stylistyką wnętrza.

Jak zrobić drzwi przesuwne do garderoby?

O wykonanie drzwi tego typu można też pokusić się samemu. Oczywiście, odpowiadając na pytanie jak zrobić drzwi do garderoby, nie zapominajmy, że trzeba mieć do tego majsterkowe umiejętności. Obsługa wiertarki, poziomicy, piły do docięcia płyt, ale i montażu prowadnic i wózków jezdnych będzie tu obowiązkowa.

  • Skrzydła do drzwi przesuwnych można kupić osobno, w sklepach budowlanych, ale też możemy postawić na gołe płyty drewniane, w których dopiero nawiercimy odpowiednie otwory
  • Docięcie płyt można scedować na sklep budowlany (w dziale usług), ale i kupić piłę, równo docinając je osobiście
  • Montaż prowadnic: na górze i dole drzwi (zawsze!), pamiętając o tym, by każda prowadnica była podwójna, dla swobody późniejszego otwierania
  • Niezbędne elementy do kupienia: miarka, prowadnice, poziomica, płyta drzwiowa, kątowniki, wsporniki do półek, wiertarko-wkrętarka, podwójne szyny do prowadnic, wózki jezdne lub inne systemy jezdne, kołki rozporowe

Przed przystąpieniem do działania obowiązkowo wykonajmy projekt drzwi przesuwnych do garderoby, tak, by kolejne kroki wykonywać zgodnie z planem, a nie na „wyczucie”, bo to ostatnie może się skończyć kiepskimi efektami.

Co zamiast drzwi do garderoby?

Alternatywą dla przesuwnych drzwi w garderobie mogą być oczywiście drzwi otwierane klasycznie, ale tę opcję wybierzmy wówczas, gdy garderobę mamy w zupełnie innym pomieszczeniu. To pozwoli oszczędzić miejsce i nie będzie z czasem wywoływać uciążliwości przy otwieraniu tego pomieszczenia. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad tym co zamiast drzwi do garderoby urządzanej wewnątrz np. salony czy sypialni, to postawić możemy również na:

  • Dekoracyjne kotary i zasłony – dające swobodny dostęp do tego, co znajduje się w garderobie
  • Przegrody koralikowe i kryształkowe – ich nowoczesne opcje są bardzo atrakcyjne wizualnie
  • Drzwi ażurowe – ozdobne, ale tu trzeba pamiętać o szybszym gromadzeniu się na nich kurzu
  • Drapowane tkaniny – szczególnie we wnętrzach aranżowanych na estetykę glamour