Biophilic design to nurt, który powstał po to, by poprzez naturalistyczne aranżacje uleczyć duszę. Wnętrze nawiązujące do przyrody przywraca współczesnego człowieka do stanu wewnętrznej równowagi i przenosi do środowiska, które utracił, na rzecz pracy w nocy, technologii i długich godzin spędzonych przy biurku. Sprawdź, jak wykreować aranżację w stylu eko.

Czasem nawet drobny dodatek może zupełnie odmienić klimat pomieszczenia i poprawić humor – bukiet żywych kwiatów, stolik do kawy w kształcie drewnianego koła, czy też przepiękny i malowniczy widok, jaki na ścianie prezentuje tapeta przyroda, otwierająca optycznie zamkniętą przestrzeń.

Kojący wpływ natury we wnętrzu

Projektowanie przestrzeni naturalistycznej nie pozostaje obojętne dla człowieka – często wykorzystuje wiedzę o nim, by poprawić jego samopoczucie, koncentrację i kreatywność. Dlaczego? Bo przyroda ma niezwykłą moc uspokajania, nawet jeśli w pomieszczeniu znajduje się tylko jej niewielki element lub łudząco podobna do żywego oryginału alternatywa. Dzięki wnętrzom wypełnionym zielenią, roślinami, kamieniem i drzewem zapewnisz sobie maksymalne poczucie bezpieczeństwa oraz relaks w środowisku domowym. Balans jest niezbędny dla zachowania zdrowia i równowagi psychicznej, dlatego naturalistyczne realizacje są tak ważne w miejscach, w których przebywają chorzy ludzie. Przyroda uzdrawia – nie tylko wtedy, kiedy wyjdziesz w daleki zakątek świata, ale również wtedy, gdy otoczysz się nią na co dzień.

Naturalistyczna aranżacja, czyli przyroda w domu

Natura jest nieszablonowa, dlatego otwiera umysł na kreację, do serca wlewa ukojenie i wycisza ciągle pracujący umysł. Człowiek dobrze się czuje, gdy otaczają go florystyczne wzory i układy występujące w przyrodzie. Postaw więc na dekoracje z kamienia, np. podłogi czy blaty, naturalne tkaniny jak bawełna czy len oraz drewniane meble i dodatki. To podstawa w kreowaniu przyjaznego wnętrza. Stosuj kolorystykę, która nie tylko nawiązuje do zieleni, ale uspokajającej palety barw ziemi – bieli, szarości, beżów, brązów i delikatnych pasteli. Organiczny kształt bambusowej lampy czy też ściana z prezentująca głębię lasu to tylko nieliczne dodatki, które podkreślą ekologiczną aranżację. Cudowny efekt nadadzą pomieszczeniu zielone rośliny doniczkowe, zarówno spore, jak i drobne okazy.

Jak stworzyć wnętrze inspirowane przyrodą?

Otwieraj przestrzeń, tworząc modne open space’y. Klasyczny mur, który zabiera pomieszczeniu przestronność, wymień na szklany moduł lub zbuduj ściankę z luksferów, które do małego miejsca wpuszczą więcej światła. Nie sama wielkość pomieszczenia gra tu rolę, ponieważ w naturalistycznym wnętrzu kluczowe jest światło – powinno ono wpadać do pomieszczenia pod różnymi kątami. Używaj więc ażurowych, półprzezroczystych materiałów, niskich ścianek, za którymi kryje się obiekt główny czy krętych ścieżek lub labiryntów. Natura intryguje, jest pełna dzikości, twórz więc podobne przestrzenie w domu. Wprowadzaj balkony, podesty i szklane balustrady oraz postaw na drewniane podłogi. W takich wnętrzach coraz częściej pojawia się woda, kamień, ozdobne trawy, a nawet gałęzie, które mają stwarzać wrażenie natury na wyciągnięcie ręki.