Szczury i myszy są dziś jednymi z najbardziej niepożądanych szkodników domowych. Nie tylko odstręcza nas ich widok, ale i przeraża sam fakt, że mogłyby panoszyć się po mieszkaniu, wygryzać w ścianach dziury czy zaskoczyć nas swoją obecnością na dywanie. Niestety nie są rzadkością i coraz częściej pojawiają się w piwnicach, domach jednorodzinnych, mieszkaniach, a nawet w blokach.

Co odstrasza szczury i myszy?

Wyłapanie szkodników na klasyczną pułapkę, którą można kupić zarówno w sklepach zoologicznych, jak i nierzadko w budowlano-wnętrzarskich, zwykle jest trudniejsze niż się wydaje. Jeśli mysz jest jedna, prawdopodobieństwo jej złapania w ten sposób jest wyższe, ale jeśli kolonia liczy więcej sztuk, a w domu mamy wiele miejsc, w których zwierzęta te znajdą sobie coś do jedzenia, to wcale nie muszą się na „serek” zatknięty w pułapce skusić. Co wtedy? Co odstrasza szczury i myszy?

Zapachy: dzika mięta i dziki rumianek, dziewanna, świeże, zielone liście pomidorów, wilczomlecz, korona cesarska, oleander, nostrzyk, kwiaty wrotyczu. Skumulowanie tych zapachów w kilku miejscach, w których dotąd widzieliśmy szczury – może pomóc. Dodatkowo nielubianym aromatem, który drażni zmysły gryzoni jest ocet i cząsteczki lakieru do włosów. Oczywiście mówimy tu o odstraszeniu, a nie zabiciu zwierzęcia, dlatego trzeba liczyć się z tym, że brak nieprzyjemnych zapachów może sprawić, że szkodniki wrócą.

Czosnek ułożony przy wejściach do mieszkania – i myszy i szczury wyjątkowo za nim nie przepadają!

Metody na nielubiane zapachy są jednocześnie jednymi z najbardziej humanitarnych w stosunku do zwierząt, dlatego też decyduje się na nie wiele osób.

Czego nie lubią myszy i szczury?

Wśród innych rzeczy z kategorii czego nie lubią myszy i szczury, możemy wymienić też cytrynę! Ten egzotyczny owoc większość z nas ma pod ręką, więc zanim zdobędziemy inne produkty, których zapach drażni szkodniki, możemy to wykorzystać. Przekrawając cytryny na pół i układając je w różnych częściach mieszkania, możemy skutecznie wystraszyć myszy i szczury, sprawiając, że nie będą chciały wychodzić ze swoich nor na żer. Ciekawostką jest fakt, że choć osobiście uważamy te zwierzęta za brudne, to one same nie cierpią pleśni. Warto więc zaserwować im spleśniałą cytrynę. Połączenie nielubianego zapachu z pleśnią skutecznie je zniechęci do bliższego poznawania naszego mieszkania.

Ciekawostka: przy dziurach, w których chowają się myszy można rozłożyć folię aluminiową. Te płochliwe gryzonie nie przepadają za kolorem folii i boją się jej szeleszczenia, więc będą tego miejsca unikać.

Czego najbardziej boją się szczury?

Szczury, choć wielu zapachów nie lubią, to kilku wręcz się boją i to także dobrze jest wykorzystać.

Zapach kota – oznacza dla nich realne zagrożenie! Nie masz kota? Poproś sąsiada o trochę jego „kłaków”, albo weź woreczek ze sprzątanej niedawno kuwety i ustaw przy wejściu do mieszkania. Jeśli będzie szczelnie związany – sam nie poczujesz zapachu, natomiast dla szczura będzie to sygnał, że w tym domu jest jego wróg. Raczej nie będzie ryzykował!

Smar i olej – to także zapachy, które można wpisać do kategorii czego najbardziej boją się szczury. To zapachy ciężkie, mocne i drażniące, a ten szkodnik odczuwa je jako coś, co może mu zagrozić.

Kostka do muszli klozetowej – i to żadna dobrej jakości! Najtańsza i najgorsza, bez wszystkich lubianych przez człowieka aromatów łazienkowych. Im prostsza, tym lepiej. Chemia zawarta w kostce podrażnia wrażliwe zmysły węchowe szczurów i zdecydowanie trzymają się one od niej z daleka.

Czym zatkać dziury przed myszami?

Jeśli w ścianach piwnicy, spiżarni czy mieszkania dostrzegłeś już dziury, w których chowają się myszy – koniecznie je zatkaj! Zapomnij od razu o wciśnięciu do środka szmatki czy starej ścierki – zarówno mysz, jak i szczur bez problemu sobie z tym poradzi. Ostre zęby tych szkodników rozerwą materiał i jeszcze wykorzystają go jako docieplenie swojego legowiska. Myszy słyną z talentu do przegryzania najdziwniejszych rzeczy, więc poradzą sobie też ze styropianem zatykającym dziury w ścianach i wełną mineralną. Czym więc zatkać dziury przed myszami? Gipsem, zaprawą murarską, masą do szpachlowania – wszystkim, co po zastygnięciu będzie miało formą stałą, gładką i wyjątkowo mocną. Takiej blokady myszy nie dadzą rady pokonać, ale już szczury, zwłaszcza podrośnięte i szczególnie uparte – owszem. Dorosły szczur, gdy się uprze jest w stanie przegryźć nawet beton, dlatego zatykanie dziur w ścianach w jego przypadku, często mija się z sensem.

Jak pozbyć się szczurów domowym sposobem?

Metody humanitarne na to, jak pozbyć się szczurów domowym sposobem, najczęściej bazują właśnie na zapachach i odstraszaczach w postaci smarów, oleju czy kocich odchodów. Warto wypróbować też:

Urządzenia emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale wyjątkowo nielubiane przez szczury. Wysoka skala takich ultradźwięków drażni te szkodniki i nie pozwala im spokojnie żyć, dlatego często wynoszą się z mieszkań, w których są takie pułapki.

Żywołapki – urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, służą do złapania żywych szkodników, ale ich nie zabijają. Takie chwycone w pułapkę zwierzę po prostu wynosi się daleko od domu i wypuszcza.

Pułapki klejowe i lepowe – choć w tym przypadku lepiej zadziałają one na myszy niż na szczury. Szczury są większe i cięższe, a tym samym prościej im będzie oderwać się od lepu i uciec.

Metody ostateczne: chemiczne trutki na gryzonie i deratyzacja zlecona specjalistom. W obu przypadkach szkodniki są unicestwiane. Tu należy pamiętać, że trutki na gryzonie mogą również doprowadzić do śmierci zwierząt domowych, które je przypadkiem zjedzą, dlatego jeśli je rozsypujemy – wywieźmy na ten czas domowe pupile. Ryzyko zagrożenia dla ich życia będzie bez tego bardzo wysokie.