Obecnie większość inwestorów budowlanych na etapie planowania staje przed dylematem wyboru rodzaju fundamentów – tradycyjne ściany/ławy fundamentowe czy może też płyta fundamentowa? W powszechnej świadomości funkcjonują poglądy, że płyta fundamentowa może jest i lepsza, ale na pewno jest droższa i jest to jeszcze niesprawdzona nowość. Postaramy się pomóc w dokonaniu wyboru.
Czym jest płyta fundamentowa i dlaczego jest tak często wybierana?
Płyty fundamentowe jako bezpośrednie posadowienie budynków stosowane są już od dawna. W przeszłości były to jednak płyty nieizolowane termicznie. Dlatego budowane były tylko w przypadkach gdy nie można było z uwagi na warunki geotechniczne stosować ław fundamentowych. Taka płyta była w dawniej umieszczana przeważnie poniżej poziomu przemarzania gruntu i na niej były jeszcze budowane ściany fundamentowe. Koszt budowy był wysoki, dlatego tę metodę fundamentowania stosowano tylko z konieczności.
Współczesne płyty fundamentowe posadowione są wyżej – na warstwie podbudowy i nie wymagają budowania ścian fundamentowych.
Najnowsza norma budowlana PN-EN 1997-1:2008 (Projektowanie geotechniczne) zastępująca starą PN-B-03020:1981 (Posadowienie bezpośrednie budowli) oraz norma PN-EN ISO 13793:2002 (Projektowanie cieplne posadowień budynków w celu uniknięcia wysadzin mrozowych) pozwalają na posadowienie bezpośrednie budynków powyżej poziomu przemarzania gruntów na warunkach, które spełniają prawidłowo zaprojektowane płyty fundamentowe. Dlatego przy budowie płyty fundamentowej bardzo ważne jest jej prawidłowe zaprojektowanie przez doświadczonych konstruktorów.
Co wyróżnia dzisiejsze płyty fundamentowe?
Kolejną zmianą odróżniającym współczesną płytę fundamentową od dawniej stosowanych jest umieszczenie konstrukcji żelbetowej nie bezpośrednio na „twardym” gruncie, lecz na podłożu sprężystym, jakim jest izolacja termiczna. Taka zmiana posadowienia była możliwa dzięki dwóm czynnikom. Po pierwsze zastosowaniu komputerowych technik obliczeniowych wspomagających projektowanie zbrojenia, dzięki którym doświadczony konstruktor może optymalnie zaprojektować rozkład zbrojenia na płycie. Dlatego po raz kolejny podkreślamy, jak ważne jest projektowanie płyty fundamentowej, które daje nie tylko stabilną konstrukcję, ale pozwala też zminimalizować koszty.
Koszty płyty fundamentowej – czy to się opłaca?
Płyty fundamentowe jeszcze kilkanaście lat temu były w Polsce drogie. Znaczący wpływ na całkowity koszt budowy miały wysokie ceny izolacji termicznej stosowanej do budowy ciepłych płyt fundamentowych. W większości przypadków jest to polistyren ekstrudowany inaczej styrodur lub zwany jeszcze krócej XPS. Do niedawna sprowadzany z zagranicy co windowało jego cenę. XPS to doskonały materiał izolacyjny o niskiej nasiąkliwość i dużej wytrzymałości na ściskanie. Polistyren, z którego robi się XPS jest znany i stosowany powszechnie w budownictwie od lat siedemdziesiątych. Niestety w Polsce wysoka cena była przeszkodą w jego rozpowszechnieniu. W ostatnich latach produkcję XPS rozpoczęto w kilku zakładach w Polsce, co pozwoliło znacząco obniżyć cenę i wpłynęło korzystnie na rozpowszechnienie się płyt fundamentowych.
Obecnie cena płyty fundamentowej nie musi być wyższa niż tradycyjnych ław fundamentowych. Zobacz porównanie kosztów budowy https://watradom.pl/plyta-fundamentowa/
Właściwości płyty fundamentowej
Płyta fundamentowa daje bardziej zaawansowany zakres prac, za które przy tradycyjnych ławach fundamentowych inwestor i tak musi zapłacić tylko na późniejszym etapie budowy.
Inne podstawowe korzyści z zastosowania płyty fundamentowej:
- doskonała izolacyjność termiczna, nieosiągalna dla domów na tradycyjnych ławach fundamentowych – niskie koszty ogrzewania,
- przy zastosowaniu odpowiednich materiałów (odpowiedni projekt) otrzymujemy bardzo wysoką odporność na wilgoć – brak szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni,
- bardzo wytrzymała konstrukcja podstawy domu bez osiadania – brak pękających/ rysujących się ścian,
- dzięki rozłożeniu ciężaru budynku na dużo większej powierzchni niż przy tradycyjnych ławach fundamentowych możemy budować w trudniejszych warunkach gruntowych i czasami uniknąć bardzo kosztownego palowania,
- możliwość budowania przy wysokim poziomie wód gruntowych, ponieważ nie ma konieczności kopać tak głęboko jak w przypadku ław,
- dużo krótszy czas budowy – zazwyczaj około 5 dni,
- w przypadku płyt grzewczych z pompą ciepła istnieje możliwość ogrzewania i osuszania budynku na bardzo wczesnym etapie stanu surowego co skraca czas przerw technologicznych i przyspiesza budowę całego budynku,
- bardzo wysoki stopień zaawansowania prac – otrzymujemy “stan 0” gotowy do klejenia płytek.
Płyta fundamentowa z ogrzewaniem
Dzięki wspomnianym zmianom w branży budowlanej powszechny inwestor budujący dom jednorodzinny otrzymał dostęp do doskonałych fundamentów, czyli nowoczesnych płyt fundamentowych. Ich szczególną odmianą są płyty grzewcze. Najbardziej popularne są instalacje grzewcze zwane potocznie wodnym, lecz najczęściej w rurach grzewczych zatopionych w betonie płynie roztwór glikolu. Drugim popularnym wariantem jest ogrzewanie elektryczne wykorzystujące oporowe kable grzewcze. Ogrzewanie domu w płycie fundamentowej nie tylko zapewnia wygodę i efektywność energetyczną, ale również pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacji budynku.
System ten oferuje bezawaryjność, minimalizuje koszty serwisowania i umożliwia precyzyjne sterowanie temperaturą, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jednak należy zachować ostrożność przy doborze wykonawców i materiałów użytych do budowy systemu grzewczego. Instalacja zostaje trwale zabetonowana, dlatego bardzo ważne wykorzystanie najwyższej jakości materiałów i zastosowanie odpowiedniego projektu, ponieważ później nie ma już możliwości poprawek.
WatraDom – profesjonalny producent płyt fundamentowych z wieloletnim doświadczeniem
Wszystkie wymienione dotychczas wymagania stawiają Inwestora przed trudnym zadaniem znalezienia odpowiedniego wykonawcy. Dlatego chcąc ułatwić to zadanie rekomendujemy firmę WatraDom. Jest to producent płyt fundamentowych posiadający doświadczenie konstrukcyjne i odpowiednie narzędzia komputerowe do prac projektowych. Jednocześnie jak wynika z opinii inwestorów zamieszczonych w internecie, słynie z wysokiego reżimu wykonawczego i stosowania najwyższej jakości materiałów.
Płyty fundamentowe objęte są 30-letnią gwarancją, a każdy klient otrzymuje pełną dokumentację techniczną i projektową. Profesjonalizm potwierdzają doświadczeni inżynierowie i fachowcy, którzy doradzają klientom na każdym etapie inwestycji i zapewniają przejrzystą komunikację oraz terminowe realizacje. Dzięki pełnemu wsparciu i opiece specjalistów inwestorzy mogą być pewni, że ich projekty budowlane są w dobrych rękach. Zapraszamy do kontaktu w celu zdobycia większej ilości informacji!