W Polsce domy kopułowe należą do rzadkości, chociaż pierwsze budynki o takiej formie budowano w naszym kraju już w ubiegłym wieku. Niestety ich trwałość nie była najlepsza. Na szczęście postęp technologiczny pozwolił wyeliminować ten problem, a obecne domy kopułowe posiadają wiele plusów.

Domy kopułowe — charakterystyka

Dom kopułowy na pierwszy rzut oka przypomina igloo. Jest to bowiem dom w kształcie bryły, przy czym istnieje możliwość połączenia ze sobą kilku brył, co zapewnia duży potencjał rozbudowy.

Charakterystyka domu kopułowego nie należy do skomplikowanych, podobnie jak jego budowa. Taki dom nie posiada dachu, a jego kształt jest zaokrąglony. Nie ma tu zatem kątów, co wśród większości osób może budzić pewne zdziwienie. Jednak biorąc pod uwagę, że budynki kopułowe wywodzą się jeszcze z prehistorii, muszą być w jakiś sposób praktycznym rozwiązaniem.

W Polsce domy kopułowe pojawiły się już w latach 60. XX wieku, za sprawą architekta Witolda Lipińskiego. Dom igloo we Wrocławiu oraz stacja meteorologiczna na Śnieżce to jedne z jego śmiałych jak na tamte czasy projektów.

Domy kopułowe budowane w dzisiejszych czasach są niezwykle trwałe oraz solidne, wyróżniają się również walorami estetycznymi. Być może dlatego powstaje ich coraz więcej także w Polsce, chociaż w naszym kraju budowane są przeważnie jako obiekty wypoczynkowe bądź obiekty architektoniczne mające stanowić pewną ciekawostkę.

UL. USTRZYCKA - DOMY KOPUŁOWE OSIEDLA "ZAKĄTEK" · Fotografia Warszawy
Domy Kopułowe Warszawa

Dla kogo domy kopułowe będą najlepsze?

Wydaje się, że domy kopułowe to rozwiązanie nowatorskie i z pewnością kosztują majątek. Okazuje się jednak, że budowa takiego domu jest znacznie tańsza od domu tradycyjnego. Dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędnościach. I to nie tylko tych, które wynikają z procesu budowy, ale i późniejszego użytkowania, ponieważ domy kopułowe są energooszczędne.

To również dobry wybór dla inwestorów marzących o oryginalnej zabudowie mieszkalnej, która będzie wyróżniać się wśród innych budynków jednorodzinnych. Taki budynek mieszkalny to również doskonała opcja dla osób, które cenią sferę duchową i nie boją się stawiać na nowoczesne budownictwo.

Ile kosztują domy kopułowe?

Szkielet domu kopułowego można wykonać już za 20 tysięcy złotych, ale ostateczna cena zależy od powierzchni. Przykładowo szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o powierzchni ponad 130 m² wynosi ok. 40 tysięcy złotych. W porównaniu do budowy domu w technologii tradycyjnej cena jest zatem niska.

Oszczędności przy budowie domu kopułowego wynikają również z mniejszego nakładu prac budowlanych. Taki dom stawiany jest na planie koła, co znacząco obniża koszt wylania fundamentów. Ostateczny koszt inwestycji zmniejsza również brak tradycyjnego dachu. Wiele zależy również od użytej technologii i zastosowanych materiałów.

Domy kopułowe — wady i zalety

Domy kopułowe mają mnóstwo zalet, m.in.:

  • niska cena;
  • możliwość przebudowy (nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dobudować kolejne kopuły mieszkalne, zyskując tym samym dodatkowe pomieszczenia);
  • czas budowy (wzniesienie kopuł zajmuje średnio 4 miesiące, a tradycyjnego domu nawet do 2 lat, stanowi ogromną różnicę);
  • bezpieczeństwo (z uwagi na dobre właściwości nośne nie ma np. mowy o załamaniu czy zerwaniu dachu);
  • korzyści ekonomiczne: niewielkie straty ciepła, które pozwalają zaoszczędzić nawet ok. 50% kosztów na ogrzewaniu, a także relacja objętości do powierzchni.

A jakie są wady domów kopułowych?

  • trudności przy znalezieniu ekipy budowlanej, która zechce podjąć się realizacji projektu (uwagi, iż domy kopułowe nie są popularne w Polsce);
  • do takiego domu pasują wyłącznie meble na wymiar, co jest dość kosztowne (aby zminimalizować koszty można wstawić w środku budynku ścianki działowe);
  • dom kopułowy z pewnością będzie znacznie wyróżniał się spośród innej zabudowy (choć dla wielu osób to zaleta), co może spotkać się z różnymi opiniami.