Wycinka drzew jest popularnym sposobem, na szybkie zwolnienie gruntu, na przykład pod nowe inwestycje. Warto jednak pamiętać, że aby ziemia ta mogła być dalej użyteczna, należy pozbyć się drzewa w całości, nie tylko konarów i pnia. Jednym z łatwiejszych na to sposobów, jest profesjonalne karczowanie drzew, o którym więcej opowiemy w poniższym artykule.

Czym jest karczowanie drzew?

Karczowanie drzew i krzewów, to proces usuwania nie tylko pnia, ale także korzeni roślin. Jak można się domyślić, nie jest to zadanie proste, szczególnie przy bardzo rozwiniętych drzewach. Wiekowe rośliny często posiadają długie korzenie, które nie tylko utrzymują ją w ziemi, ale również zapewniają jej środki odżywcze. Profesjonalne karczowanie drzew możesz zlecić firmie taxus.pl, która posiada specjalistyczny sprzęt do tego, aby całkowicie usunąć pnie, karpiny oraz korzenie roślin. Użycie ciężkiego sprzętu może okazać się tu niezbędne, ponieważ ręczne wyrywanie może być ciężkie, a nawet niemożliwe. Korzenie najczęściej umieszczone są bowiem głęboko w ziemi i potrafią zajmować duży obszar wokół rośliny.

Proces karczowania drzew polega na przymocowaniu pniaka do specjalnego wysięgnika, na przykład w ciągniku. Następnie zadaniem operatora maszyny, jest miarowe wyrywanie korzeni z ziemi, często przy użyciu zasady dźwigni. Warto pamiętać, że karczowanie dużych drzew owocowych, a także iglastych, może okazać się niebezpieczne. Usuwanie karpiny często wiąże się bowiem z przykładaniem ogromnej siły, a także przemieszczaniem gruntu. Właśnie dlatego nie zaszkodzi sprawdzić cennik za karczowanie drzew i krzewów u specjalistów. Szczególnie problematyczne może okazać się także karczowanie skupisk krzewów o rozbudowanych korzeniach. W takim wypadku warto zapytać się wybranego fachowca, czy świadczy także usługi frezowania pni.

Czym różni się karczowanie drzew od wycinania?

Terminy karczowanie drzew oraz wycinanie można usłyszeć w podobnym kontekście, ale warto pamiętać, że są to dwa różne procesy. Wycinka drzew polega na skróceniu części rośliny, która widoczna jest ponad ziemią. Najczęściej wykonywane jest to przy pomocy piły spalinowej lub siekiery. Warto jednak zaznaczyć, że jest to wyłącznie usuwanie wysokiego elementu drzewa i pozostawienie części podziemnej. Brak karczowania drzew może spowodować, że teren oczyszczony podczas wycinki, dalej będzie nieużyteczny, przy próbie sadzenia nowych roślin.

Kiedy warto zdecydować się na karczowanie drzew?

Pełne karczowanie drzew warto rozważyć, jeśli zależy nam na pielęgnacji zieleni i dalszych upraw. Jest to istotne, ponieważ karpiny nawet po obcięciu pnia, dalej mogą czerpać środki odżywcze z ziemi, a przede wszystkim zajmują miejsce. Na karczowanie drzew warto się więc zdecydować, jeśli planujemy następne uprawy w starym miejscu, lub zależy nam na wolnej od mniej estetycznych pieńków.

Karczowanie drzew, jest więc procesem całkowitego usunięcia pozostałości starego drzewa, na wybranym terenie. Jest to także procedura, która dobrze dopełnia wycinkę. Powstałe w jej efekcie pieńki, mogą zostać bowiem łatwo usunięte. Pozwoli to na ponowne wykorzystanie ziemi do kolejnych upraw.