Dobry projektant wnętrz może pomóc nam w aranżacji pomieszczeń, nada charakteru wnętrzom, a jednocześnie będzie słuchał naszych pomysłów i oczekiwań. W dzisiejszych czasach samodzielne urządzania domu, biur czy apartamentów bywa sporym wyzwaniem, wymagającym podejmowania wielu trudnych decyzji. Jeżeli chcemy, aby wnętrze było gustowne i miało swój niepowtarzalny klimat, skorzystajmy z usług architekta wnętrz! Jak wybrać dobrego architekta wnętrz? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiej osoby? Sprawdź!
Kim są projektanci i architekci wnętrz i dlaczego warto korzystać z ich usług?
Architektem wnętrz nazywamy osobę, która zajmuje się tworzeniem oryginalnych projektów przestrzeni. Architekt ma nie tylko zdolności plastyczne, ale również obszerną wiedzę na temat architektury i budownictwa. Skupia się na funkcji, ergonomii i konstrukcji danych wnętrz i budynków.
Praca projektanta natomiast jest skupiona znacznie bardziej na wizualnych aspektach danych przestrzeni. Projektantem nazywamy też osobę o wyższej specjalizacji, np. z zakresu konstrukcji. Zakres pracy architekta czy projektanta wnętrz może obejmować zarówno częściową, jak i pełną opiekę nad projektem.
Dlaczego warto wybrać architekta wnętrz? To nie tylko osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania powierzonych zadań, ale również posiada wiele kontaktów do zaufanych sprzedawców, a wykonawcy pracują według wizualizacji i rysunków technicznych wykonanych przez specjalistę. To wszystko sprawia, że możemy być spokojni o jakość i sposób wykonania aranżacji mieszkania.
Ponadto bezbłędna realizacja oznacza też brak wprowadzania poprawek, które mogłyby wiązać się ze sporymi kosztami. Współpraca z profesjonalistą pozwoli nam również w pełni kontrolować budżet. Projektant dostosuje projekt wnętrz do naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych. Korzystanie z usług projektanta to też oszczędność swojego czasu
Na co zwrócić uwagę wybierając architekta wnętrz?
Myśląc o wyborze architekta, najczęściej największą uwagę zwracamy na cenę. Chociaż to bardzo ważny czynnik, nie powinien być jedynym kryterium wyboru. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty. Jak więc wybrać architekta wnętrz? Przede wszystkim sprawdźmy jego portfolio i opinie o jego pracy. Przed podjęciem decyzji umówmy się na niezobowiązujące spotkanie z architektem.
Indywidualne podejście do klienta
Dobry architekt wnętrz to taki, który indywidualnie podchodzi do potrzeb i oczekiwań swoich klientów, skupia się nie tylko na ciekawym designie, ale również na ergonomii i pragnie dopasować projekt do gustu klienta. Dlatego też na spotkaniu zaznaczmy, jaki styl wnętrz nas najbardziej interesuje.
Taka osoba musi słuchać, reagować, inspirować i wspólnie ze zleceniodawcą wybierać najlepsze pomysły. Dobry kontakt z klientem i indywidualne podejście do każdego projektu z pewnością przyczyni się do owocnej współpracy.
Portfolio
Zanim zatrudnisz projektantów do aranżacji wnętrz, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ich portfolio. Nie chodzi tutaj o szukanie inspiracji, ale o poznanie możliwości projektanta. Najlepiej znaleźć architekta, którego realizacje i projekty współgrają z naszych poczuciem estetyki.
Dobry projektant to nie osoba, która narzuci nam swoją wizję, ale taka, która wysłucha nas i weźmie pod uwagę nasze oczekiwania.
Opinie
Osoby zajmujące się projektowaniem i czuwające nad realizacją projektu najczęściej mają swoje strony internetowe czy konta w social mediach, na których pokazują swoją pracę. Sprawdźmy więc komentarze klientów i opinie w Google.
Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z polecenia bliskich osób, które współpracowały z danym architektem.
Doświadczenie i wykształcenie
Zainteresujmy się również doświadczeniem danego projektanta i jego wykształceniem. Zapytajmy, jak długo firma zajmuje się projektowaniem i jakiego rodzaju projekty wykonuje. Czy są to duże obiekty, czy może pojedyncze wnętrza?
Dowiedz się też, czy wybrana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego rodzaju zadań oraz czy ma wykształcenie kierunkowe. Dokumentacja techniczna zawsze powinna być opracowywana przez specjalistów z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą.
Zakres usług i zakres projektu
Przed wyborem projektanta czy architekta najlepiej będzie zorientować się, jakie dokładnie usługi oferuje. Zapytajmy architekta, czy wykonuje projekt kompleksowy, czy może tylko projekt koncepcyjny. Projekt koncepcyjny może być wystarczający wówczas, gdy całość ma się opierać na gotowych meblach oraz wyposażeniu i wtedy, gdy nie przewiduje się żadnych zmian w elektryce itp. Specjalista powinien też rozrysować projekt koncepcyjny na płaskim rzucie.
Projekt kompleksowy z kolei to nie tylko wizualizacje, a połączenie wizualizacji z projektem wykończeniowym. Wybierajmy go wówczas, gdy chcemy zobaczyć, jak dane wnętrze będzie wyglądało po realizacji oraz jeżeli chcemy dostać komplet rysunków, które w znacznym stopniu ułatwią zadanie perfekcyjnej realizacji projektu firmom wykończeniowym. Najczęściej wybiera się projekty kompleksowe, w których architekt wykonuje wizualizację, projekt wykonawczy i nadzoruje realizację.
Nie jest to jednak regułą i wszystko zależy od ustaleń z klientem. Jeżeli w usługi wchodzi nadzór autorski, zapytajmy projektanta, jak będzie on wyglądał.
Wizualizacje
Niskiej jakości wizualizacje nie oddają prawidłowo kolorów i kształtów, a także cieni czy faktur. Stworzenie dobrych wizualizacji wymaga sporego nakładu pracy i umiejętności. Dowiedzmy się również czy ilość wizualizacji do danego projektu jest ograniczona i ile ujęć otrzymamy z poszczególnych pomieszczeń.
Oferta
Jeżeli dany architekt do swojej pracy podchodzi w sposób profesjonalny, prześle nam szczegółową ofertę na wykonanie aranżacji danej przestrzeni. W ofercie powinny znaleźć się informacje na temat biura, na temat tego, co zawiera wycena, wstępny plan i poszczególne etapy współpracy, a także przykładowe wizualizacje, realizacje i rysunki techniczne oraz informacje o metodach płatności.
Lokalizacja biura i czas pracy
Dostęp do internetu daje możliwość korzystania z usług firm online. Obecnie wielu architektów jest w stanie zaprojektować wnętrza zlokalizowane nawet w innej części kraju. Współpraca zdalna odpowiada wielu osobom, jednak nie każdy klient jest w stanie się na nią zdecydować.
Jeżeli zależy nam na stałym kontakcie z projektantem poza siecią, sprawdźmy lokalizację i godziny pracy wybranego biura. Jeżeli jednak istnieją problemy logistyczne związane z ewentualnym spotkaniem, warto omówić je z wybranym projektantem i spróbować dojść do kompromisu.
Umowa
Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego projektanta, zapytaj, czy przed podjęciem współpracy podpisuje on umowę ze zleceniodawcą. Podpisanie takiego dokumentu chroni obie strony i każdy profesjonalista będzie chciał go podpisać.
Umowa powinna zawierać zakres świadczonych usług, warunki współpracy, cenę i inne ważne informacje. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana osoba wykonuje swoje zadania z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.
Gdzie szukać dobrego architekta czy projektanta wnętrz na terenie Wrocławia?
Wiemy już, jakie cechy i umiejętności powinien wykazywać architekt wnętrz. Wrocław to miejsce, gdzie kultura i sztuka przenikają się wzajemnie w wielu różnych projektach, dlatego znalezienie architekta, który sprosta naszym oczekiwaniom, nie powinno być trudne. Jeżeli szukasz sprawdzonego architekta z Wrocławia, postaw na pracownię TROOMONO!
Oczekujesz projektu dużej przestrzeni, domu, mieszkania, a może pojedynczych wnętrz? Dzięki rekomendowanej pracowni w twoim mieszkaniu lub domu zapanuje spójność i estetyka. Wybór TROOMONO to gwarancja funkcjonalności wnętrz, staranności i pełnego zaangażowania. Każdy projekt dostosowany jest do oczekiwań klientów zarówno tych indywidualnych, jak i biznesowych.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!