Balkony bardzo często pełnią rolę substytutu przydomowych ogrodów, oferując kawałek natury w mieszkaniu. Dla niektórych są one „oknem na świat”, podczas gdy inni, zasłaniając się roślinami, urządzają je jako miejsce relaksu i realizacji swoich pasji w mikroskali, takich jak ogrodnictwo. Balkony stają się kolejnymi pomieszczeniami, które warto urządzić z taką samą uwagą, jak resztę mieszkania.

Na rynku dostępne są różne rozwiązania i pomysły na urządzenie balkonu. Meble ogrodowe zostały dostosowane do wąskich i małych balkonów, na przykład składane stoliki zaczepione na balustradzie. Niemniej jednak, często pomijamy istotny element aranżacji balkonu – podłogę. Dobrze dobrane płytki na balkonie nadadzą charakteru i ułatwią codzienne użytkowanie. Jakie płytki wybrać, aby cieszyć się światem z bezpiecznego miejsca?

Dostępnych jest wiele propozycji, począwszy od płytek ceramicznych, poprzez płytki tarasowe z drewna, aż po kamienne płytki. Wybór jest szeroki, jednak powinniśmy zastanowić się, które płytki posłużą nam przez lata, będą bezpieczne w użytkowaniu oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Wybór płytek kamionnych jawi się jako najbardziej korzystny – są wytrzymałe, ponadczasowe, eleganckie i odporne na warunki atmosferyczne. Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom.

Płytki kamienne – najlepszy wybór na balkon

Po pierwsze – ponadczasowość. To ogromna zaleta płytek kamiennych. Szary kolor nadaje naszej aranżacji elegancki, nowoczesny, a przede wszystkim uniwersalny wygląd – stanowi doskonałą bazę do łączenia ulubionych kolorów w postaci mebli oraz akcesoriów dekoracyjnych.

Po drugie – wytrzymałość. Kamień to najlepszy wybór na balkon i taras, ponieważ płytki będą narażone na różne warunki atmosferyczne, od miejskich upałów po opady deszczu i mrozy. Wytrzymałość to w tym przypadku synonim oszczędności i inwestycji na lata. Dobrze dobrane płytki będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat, nie tracąc na wyglądzie. Kamień naturalny, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na uszkodzenia, zarysowania i ścieranie.

Po trzecie – czystość i bezpieczeństwo. W porównaniu z drewnianą podłogą, kamień będzie wdzięcznym elementem wystroju, który z łatwością można utrzymać w czystości. Na balkonie dzieje się wiele, od zanieczyszczeń z ulicy po wodę z cieknącego prania czy rozlaną wodę z konewki. Płytki z kamienia ułatwią utrzymanie porządku. Ponadto kamień naturalny, dzięki lekko chropowatej powierzchni, zapewnia lepszą przyczepność, co jest istotne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz czy mróz.

Rodzaje płytek kamiennych na balkon – jakie wybrać?

Wybierając płytki na balkon, warto zwrócić uwagę na kamienie takie jak granit, łupek, łupek kwarcytowy, bazalt oraz niektóre wapienie. Do montażu najlepiej wybrać specjalny klej do kamienia naturalnego lub klej na bazie białego cementu.

Wśród największych dystrybutorów kamienia naturalnego w Polsce znajduje się firma KLINK International, oferująca bogaty wybór kamieni, w tym płytek. W ofercie firmy znajdują się m.in. granity, łupki, marmury, trawertyny i wiele innych rodzajów skał, które można zastosować na każdej powierzchni. Kamienne płytki są doskonałym wyborem dla osób ceniących trwałość, naturalne piękno i elegancję.

Urządzajmy swoje balkony jako niezwykłą, dodatkową przestrzeń w naszych mieszkaniach, otwierającą nasze domy na świeże powietrze. To integralna część naszych mieszkań, choć czasami pada na nią deszcz. Jednak nic nie zastąpi rozkoszowania się chwilą na balkonie z ulubioną książką czy delektowaniem się aromatem ziół.