Z pojęciem ściana kolankowa zwykle nie stykamy się na co dzień, a może okazać się, że to właśnie ten typ ściany będziemy dobudowywać, zwiększając powierzchnię użytkową własnego poddasza. Jak to się robi, jak ona wygląda i dlaczego ma bardzo konkretne zasady projektu? Podpowiadamy!

W jakim celu wykonuje się scianki kolankowe?

Co do zasady ścianki tego rodzaju dobudowuje się zawsze na wieńcu ostatniej kondygnacji w danej nieruchomości tak, by podnieść dach i optymalnie do potrzeb oraz technicznych możliwości budynki – zwiększyć powierzchnię poddasza. Jeśli pytamy o to, w jakim celu wykonuje się ścianki kolankowe, to odpowiedzią jest właśnie powiększenie poddasza, często w kierunku stworzenia z niego części użytkowej, a nie tylko traktowania jako strychu. W wielu domach jednorodzinnych, szczególnie tych budowanych lata temu, poddasza były niższe i nie nadawały się na zaprojektowanie w nich pokoi mieszkalnych. Służyły raczej jako miejsce składowania różnych rzeczy, ale nie wykorzystywano ich stricte mieszkalnie. Tym samym, niski dach sprawiał, że nie było sensu robienia w nich innych pomieszczeń niż typowe „graciarnie”.

Nowoczesne budownictwo również pozwala na powiększanie powierzchni domów w górę i tu ścianki kolankowe wykonuje się zwykle wtedy, gdy zaistnieje potrzeba powiększenia domowej przestrzeni. Przykładem może być powiększenie się rodziny i chęć dobudowy poddasza, które można byłoby dla nowych jej członków wykorzystać, a którego dotąd w ogóle w budynku nie było.

Czy ściana kolankowa jest konieczna?

Ściana kolankowa jest konieczna jedynie wtedy, gdy chcemy zaaranżować dodatkowe pokoje na bardzo niskim poddaszu, którego nie da się ani sensownie ocieplić, ani zagospodarować. Mało tego, jest niezbędna gdy stare budownictwo zakładało przy danej nieruchomości konkretne jej obciążenie, więc nie można ot tak zrobić wyższego dachu, nie podnosząc jednocześnie ryzyka utrzymania całości konstrukcji w stabilnej formie.

Warto pamiętać, że ściana tego rodzaju jest typem ściany nośnej, na której będzie się opierał cały dach. To właśnie ona znajdzie się powyżej najwyższego stropu, wzmacniając go i umożliwiając nowe obciążenia.

Kiedy ścianka kolankowa?

O dobudowie takiej powierzchni myślimy więc właśnie wtedy, gdy dotychczasowa powierzchnia mieszkalna budynku przestaje nam wystarczać i chcemy ją powiększyć w górę, a nie wszerz. Kiedy ścianka kolankowa? Gdy wysokość aktualnego poddasza nie pozwala na swobodne poruszanie się po nim bez garbienia się. Zapas między wysokością stojącego człowieka a górą dachu musi być tu na tyle niewielki, że niemożliwe jest ani swobodne chodzenia, ani np. położenie docieplającej dach wełny mineralnej.

Ścianka kolankowa wysokość

Wysokość takiej ścianki zależna jest od tego, jaką mamy koncepcję na przebudowę i zagospodarowanie poddasza. Jeśli ma się ono stać pomieszczeniem mieszkalnym, to standardowa wysokość takiej ścianki musi wynosić od 80 do 110 cm. W tym przypadku okna wstawia się w tzw. lukarnie, albo wprost w połaci dachowej. Oczywiście, można zwiększyć wysokość jaką ma ścianka kolankowa, decydując się na 2 metry, ale w tym przypadku koszt postawienia takiej konstrukcji będzie naturalnie wyższy. Korzyścią wiodącą będzie za to możliwość umieszczenia okien wprost na ścianie (pionowe), bez wykorzystania okien dachowych.

Ścianka kolankowa wysokość 70 cm i mniej to opcja jedynie wtedy, gdy do tej pory na poddaszu można się było poruszać jedynie „na czworakach”, a zamysłem nie jest stworzenie tam pomieszczeń mieszkalnych, a typowego „składzika”, który nie będzie przestrzenią użytkową.

Ile kosztuje ścianka kolankowa?

Trudno jest podać średnią cenę takiego podniesienia konstrukcji, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Wśród nich: ceny projektu i ekipy budowlanej, która całość zrealizuje, ilości planowanych okien, konieczność wymiany całego dachu lub jedynie jego części itd. Każdorazowo, planując budowę ścianki warto poprosić o wycenę kilka firm budowlanych, tak by móc wybrać maksymalnie dla siebie korzystną ofertę. Podczas sporządzania wyceny trzeba tu zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, jaki będzie użyty do postawienia ścianki kolankowej. Co do zasady, powinna być zbudowana z tego samego typu materiału, co inne ściany w budynku i może powstać z cegły, pustaków, bloczków betonowych czy nawet drewna.