Wierzba ozdobna jest bardzo chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Jednak, aby prezentowała się ona naprawdę dobrze, to konieczne jest jej cięcie coroczne. Powinniśmy co nieco przeczytać o cięciu oraz o pielęgnacji wierzby.
Jakie wymagania ma wierzba ozdobna?
Zanim się zdecydujemy na posadzenie wierzby ozdobnej w naszym ogrodzie, powinniśmy zapoznać się z jej wymaganiami. Roślina na stanowisku nieodpowiednim będzie źle rosła, a do tego będzie się bardzo słabo wybarwiała.
Niezmiernie ważne jest światło. Podobnie jak inne odmiany wierzby, wierzba ozdobna to roślina światłolubna. Oczekuje od nas słonecznego oraz ciepłego stanowiska i nie uznaje w zakresie tym żadnego kompromisu. W niedoświetlonym miejscu traci kolory. Zaczynają się także zasuszać końcówki liści oraz zrzuca częściowo liście, a także się staje o wiele bardziej podatna na szkodniki oraz choroby. Gleba również jest bardzo ważna. Wierzba ozdobna w bardzo podobny sposób reaguje na przedłużającą się suszę, dlatego nie powinniśmy jej sadzić na lekkich oraz przepuszczalnych glebach. Świetnie sprawdzą się gleby żyzne, świeże oraz próchnicze.
Wierzba ozdobna i jej cięcie
Podobnie jak większość wierzb, również wierzba ozdobna rośnie niezwykle szybko. Dlatego właśnie jednym z zabiegów ważniejszych jeśli chodzi o pielęgnację jest jej cięcie. Zabieg ten jest istotny. Cięcia dokonuje się sekatorem. W innym wypadku z korony będą wystawać nieładne oraz także nagie fragmenty pędów. Najsilniej należy ciąć roślinę w pierwszym roku. Wówczas skraca się jej pędy nad trzecim bądź czwartym oczkiem. Cięcie w kolejnych latach powinniśmy uzależnić od tego, jak dużą chcemy uzyskać koronę. Korona powinna się stopniowo krzewić oraz równomiernie. Cięcie w kolejnych już latach powinno być przeprowadzone kilka razy w sezonie. Każdego roku najsilniej tniemy wierzbę wczesną wiosną, zaraz po jej kwitnieniu. Słabiej tnie się ją podczas zabiegów kolejnych.
Przycinanie tak częste dla wielu z nas może wydawać się zabiegiem agresywnym, ale musimy pamiętać, że wierzba niezwykle szybko rośnie. Zatem gdy chcemy utrzymać jej przepiękny pokrój, to musimy w ten sposób działać. Wierzba pozostawiona bez cięcia, nie osiągnie zwartej formy. Będzie się tworzyła luźna korona, a to nie wygląda zbyt dobrze. Cięcie same w sobie nie jest zabiegiem trudnym. Każdy z nas sobie z nim poradzi. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni sprzęt. Na pewno osiągniemy przepiękne drzewko, którego będą nam zazdrościli sąsiedzi. Co jak co, ale nie da się tego ukryć.