Z utęsknieniem wypatrujemy czasu, gdy niebo z szaro – ołowianego zmieni kolor na błękitny, a ciepłe promienie słońca będą łagodnie ogrzewać przyrodę budzącą się do życia przy wtórze świergotu ptaków. Świat nabiera wtedy kolorów, a ludzie – chęci do codziennej działalności. Rzecz w tym, że temperatura wczesnowiosennych poranków nie sprzyja, niestety, bezpośredniemu kontaktowi z naturą. Gdyby tak dało się zachować pozytywy płynące z widoków bez równoczesnego wystawiania się na działanie nie do końca korzystnych warunków atmosferycznych… Jest na to sposób!

Okna przesuwne, czyli jak oddzielając łączyć

Zarówno projektujący domy architekci, jak i przyszli owych domów mieszkańcy dość dawno już dostrzegli korzyści płynące z przeszkleń w formacie XXL. Duże szklane powierzchnie nadają bryle budynku lekkości, czyniąc ją przy tym wizualnie atrakcyjną i nowoczesną w odbiorze. Plusów zastosowania takiego rozwiązania jest wiele: więcej naturalnego światła we wnętrzach, optyczne powiększenie przestrzeni pomieszczeń, wreszcie niezrównane widoki przy równoczesnym zapewnieniu komfortu termicznego mieszkańców – to wszystko gwarantują użytkownikom wielkoformatowe okna. Przesuwne zaś mają szereg zalet, które wynoszą je ponad tradycyjnie otwierane.

– Sama ich konstrukcja pozwala na tworzenie przeszkleń o znacznie większych rozmiarach. Kluczowy jest tu brak zawiasów, dzięki czemu nawet przy bardzo dużych, a co za tym idzie także ciężkich pakietach szybowych całość jest stabilna. Wyeliminowane jest również ryzyko uszkodzenia okna przez trzaskanie przy przeciągach – mówi Marcin Wolak, ekspert OknoPlus.

Nie bez znaczenia jest też możliwość wykorzystania przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie okna, czyli miejsca, które w przypadku elementu tradycyjnego musiałoby pozostać wolne, żeby umożliwić jego otwieranie. Wszystko to sprawiło, że suwanki robią absolutną furorę już nie tylko w roli okien, lecz także jako drzwi tarasowe.

Drzwi suwane

Przesuwne – efektowne jak żadne inne

Co zyskujemy decydując się na takie rozwiązanie? Wystarczy spojrzeć na drzwi tarasowe przesuwne OknoPlus, by dostrzec istne multum korzyści, które przynoszą mieszkańcom wyposażonego w nie domu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to ich estetyka, nadająca każdemu budynkowi ultranowoczesny wygląd.

– Dużych rozmiarów okna przesuwne doskonale wpisują się w najmodniejsze koncepcje architektoniczne XXI wieku, które stanowią połączenie minimalistycznych brył z zapewniającym efekt WOW wzornictwem, zdecydowanie stawiając przy tym na otwarcie wnętrza na otaczającą przestrzeń – podkreśla Marcin Wolak.

Drzwi tarasowe przesuwne bez najmniejszego problemu da się dopasować do każdego właściwie projektu, a to z racji niezwykle szerokich możliwości ich personalizacji. Poważnie odchudzone dzięki najnowszym technologiom ramy profili aluminiowych i PVC mogą sprawiać wrażenie niemal niewidocznych, ale też – jeśli zajdzie potrzeba – stanowić dopełnienie designu na zasadzie współgrania z całością lub kontrastu. Umożliwia to nieprzebrana wręcz gama kolorów i wersji wykończenia. Pod tym względem ogranicza nas praktycznie jedynie wyobraźnia, bowiem wybierając okna przesuwne mamy do dyspozycji pełną paletę RAL, choć równie dobrze możemy postawić na zawsze modną neutralną biel, wyrazisty antracyt czy imitację drewna.

Wzornictwo w parze z funkcjonalnością

Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne łączą dziś to, co efektowne z tym, co efektywne. Walorom wizualnym musi towarzyszyć łatwość posługiwania się niemałych przecież rozmiarów konstrukcją. Morlite Vision to rozwiązanie, w którym imponująca estetyka spotyka się z nowinkami technicznymi na miarę naszych czasów.

 – Kluczowe dla użytkownika są innowacje, których tak naprawdę nie widać – nowatorskie okucia Roto i wózki jezdne sprawiające, że drzwi tarasowe przesuwne otwiera się bez wysiłku, przy zamykaniu zaś trzy aktywne zaczepy dociągają skrzydło ruchome do słupka części stałej, gwarantując absolutną szczelność na całym obwodzie – zaznacza Marcin Wolak, ekspert OknoPlus.

Dzięki temu wyposażone w wysokiej klasy pakiety szybowe drzwi tarasowe przesuwne Morlite Vision odznaczają się nie tylko niezrównanym wyglądem, lecz także doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi połączonymi ze świetną przepuszczalnością światła i energii słonecznej.

Drzwi tarasowe przesuwne

Wnętrza jasne, ciepłe i… przestrzenne

Drzwi tarasowe przesuwne ułatwiają człowiekowi kontakt z naturą, szeroko otwierając dom na jego najbliższe otoczenie, z drugiej strony mogą też całkowicie odmienić przestrzeń wewnątrz budynku. Nie wymagają od nas kompromisów w postaci dostosowania designu pomieszczeń do miejsca zajmowanego przez otwarte skrzydła, a wręcz przeciwnie: powodują, że naturalne światło niemal bez przeszkód zalewające wnętrza wydobywa szczegóły aranżacji, a towarzyszące mu ciepło potęguje poczucie przytulnego komfortu. Same pomieszczenia zaś, zakończone wielkoformatowymi przeszkleniami z widokiem na ogród sprawiają wrażenie znacznie bardziej obszernych.

***

Czy ktoś jeszcze się dziwi, dlaczego drzwi tarasowe stały się prawdziwym must have architektury XXI wieku…?