Brodzik prysznicowy to popularna alternatywa dla wanny. Jest praktyczny, wygodny w użytkowaniu i sprawdza się nawet w niewielkich łazienkach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że występuje w dwóch wersjach – klasycznej oraz z siedziskiem. Którą z nich wybrać?

Brodzik prysznicowy z siedziskiem

Brodzik prysznicowy z siedziskiem to stosunkowo nowe rozwiązanie, będące czymś pośrednim pomiędzy wanną a kabiną. Siedzisko jest nieduże, umiejscowione w jego narożnej części. Takie brodziki zwykle są głębsze niż klasyczne. Najczęściej siedzisko znajduje się nieco poniżej górnej krawędzi brodzika, aczkolwiek w niektórych modelach jest specjalnie podwyższone.

Brodziki tego typu mogą być zarówno kwadratowe, jak i półokrągłe, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wymiarów łazienki.

Zalety i wady

Brodzik prysznicowy z siedziskiem to propozycja dla osób, które cenią komfort, jaki daje wanna, ale nie mogą sobie na nią pozwolić np. ze względu na brak miejsca. Choć brodzik nie pozwala całkowicie zanurzyć się w wodzie, to siedzisko znacznie ułatwia wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest też przydatne, gdy w domu mieszkają małe dzieci – mogą bezpiecznie się kąpać i bawić jednocześnie.

Taki brodzik jest również odpowiedni dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, dla których ciągłe stanie pod prysznicem mogłoby być trudne lub wręcz niemożliwe. Zalety tego rozwiązania doceni jednak każda osoba, lubiąca spokojne, relaksujące kąpiele.

Jakie są wady brodzika z siedziskiem? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabiera ono nieco miejsca. Podczas szybkiego, codziennego mycia, może przeszkadzać – to bardzo indywidualna kwestia, zależna m.in. od sylwetki domowników. Ponadto brodzik tego typu może nieco przytłaczać wizualnie, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Aby tego uniknąć, warto dopasować do niego przezroczystą kabinę z delikatnym, najlepiej chromowanym wykończeniem. Zgrabniej wyglądają brodziki półokrągłe. W większych łazienkach siedzisko można dobudować do prysznica.

Klasyczny brodzik prysznicowy

Wciąż popularniejsze są klasyczne brodziki prysznicowe (bez siedziska), które mogą być zarówno płytkie, jak i głębokie. Mają różne wymiary oraz kształty: kwadratowe, prostokątne, półokrągłe lub ze ściętym jednym bokiem. Oprócz tego istnieje kilka typów brodzików:

  • tradycyjny, montowany bezpośrednio na podłodze;
  • płaski – wystaje tuż nad krawędź podłogi, dzięki czemu wizualnie przypomina prysznice typu walk-in;
  • podpłytowy – jest niewidoczny, cała instalacja znajduje się pod posadzką, na której leżą kafelki; to prostsza w montażu alternatywa do odpływu liniowego.

Zalety i wady

Klasyczny brodzik prysznicowy sprawdzi się w każdej łazience, bez względu na jej wielkość. Jest praktyczny, wygodny i dostępny w wielu wariantach. Dzięki temu można go dopasować do pomieszczeń urządzonych w różnym stylu. Poza tym klasyczny brodzik wygląda nowocześnie, nie przytłacza wizualnie. Niskie modele – pozbawione wysokiego progu lub niewystające nad podłogę – są dobre np. dla osób starszych. Głębsze brodziki lepiej nadają się za to do kąpania dzieci.

Dodatkową zaletą głębokich brodzików jest fakt, że można dokupić do nich specjalne krzesełko. Przykręcane na śruby lub przenośne (w takim przypadku powinno mieć nóżki pokryte gumą – ze względów bezpieczeństwa oraz po to, aby nie rysowało powierzchni). Krzesełko nie wygląda tak estetycznie jak wbudowane siedzisko, ale w razie potrzeby można je wymontować i korzystać z całej powierzchni brodzika.

Jedyną wadą głębokich brodzików jest to, że nie zastąpią wanny, a niektóre czynności pielęgnacyjne trzeba wykonywać w mniej komfortowych warunkach.

Co wybrać: brodzik z siedziskiem czy bez?

Typ brodzika trzeba dopasować do swoich preferencji oraz nawyków. Wariant wyposażony w siedzisko docenią nie tylko rodzice małych dzieci i seniorzy. W brodziku z siedziskiem można łatwo wymoczyć stopy, dokładnie wyszczotkować ciało, nałożyć peeling. Podczas szybkich kąpieli miejsce do siedzenia może jednak nieco przeszkadzać. Brodziki prysznicowe mają wprawdzie różne wymiary, ale ograniczoną ilość kształtów.

Klasyczne modele wyglądają nowocześnie i okazują się praktyczne. Pod względem estetyki oraz funkcjonalności mogą przypominać kabiny walk-in, jednocześnie są łatwiejsze w montażu i nie wymagają kucia podłogi. Mogą być zarówno głębokie, jak i płaskie. Ich wymiary oraz kształt da się dopasować do indywidualnych potrzeb. Krzesło pod prysznic to użyteczny dodatek.

Znając wady i zalety różnych brodzików, można wybrać model najlepiej spełniający określone wymagania.