Kuchnia na poddaszu niewątpliwie ma niepowtarzalny charakter, jej aranżacja jest jednak często kłopotliwa z uwagi na charakterystyczne dla poddasza skosy. To waśnie one niejako z góry określają zabudowę i cały kształt pomieszczenia, które należy zaprojektować w taki sposób, aby swobodnie można było wykonywać wszelkie niezbędne w kuchni czynności. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować kuchnie na poddaszu.
Kuchnie na poddaszu — jak zaaranżować?
Najważniejszy punkt to dokładne sprawdzenie wymiarów pomieszczenia oraz wysokości ścianki kolankowej, ponieważ od niej zależy wysokość ścian poddasza. Czym jest ścianka kolankowa? Jest to ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku, biegnąca wzdłuż połaci dachowej, w celu podniesienia dachu i tym samym zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza. Im wysokość ścianki kolankowej jest większa, tym stwarza większe możliwości zagospodarowania. Przykładowo:
- ścianka kolankowa ma 75 cm — skos można zabudować schowkami lub postawić pod nim niewielki stolik;
- ścianka kolankowa ma 90 cm — pod skosem można ustawić dolne szafki mebli kuchennych, przy czym nie należy w tym miejscu montować kuchenki, ponieważ nie będzie technicznej możliwości zawieszenia nad nią okapu. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie zlewozmywaka.
- ścianka kolankowa ma min 110 cm — to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji możemy w dowolny sposób aranżować kuchenne pomieszczenia na poddaszu.
Kolejnym ważnym punktem są okna. Podstawowa zasada montażu okien na poddaszu mówi, że powierzchnia okien na tej kondygnacji powinna stanowić około 10% powierzchni całej podłogi. Warto pamiętać również o tym, że im jest mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno w nim zamontowane powinno być dłuższe i odwrotnie, przy stromym dachu okno może być krótsze.Na poddaszu bardzo dobrze sprawdzają się również okna kolankowe, które doświetlają kuchnię oraz dają piękne widoki. Przy takich oknach można również wygospodarować parapet.
Przy planowaniu kuchni na poddaszu warto również wziąć pod uwagę, że pomieszczenia znajdujące się na wyższej kondygnacji dużo szybciej nagrzewają się niż te na parterze. Dlatego kuchnię najlepiej jest umieścić od północnej strony. Zapobiegnie to nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczenia.
Kolejna ważna rzecz to odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Podczas wykonywania większości kuchennych czynności wydziela się znaczna ilość pary wodne, co prowadzi to do nadmiernego wilgocenia ścian, a niekiedy może tworzyć się na nich pleśń, a nawet grzyb.
Wygląd pomieszczeń na poddaszu warunkuje również kształt więźby dachowej. Niejednokrotnie wielkość skosów oraz ich różnorodność utrudnia lub uniemożliwia aranżację kuchni. Jeżeli jednak dach jest spadzisty, a pomieszczenia na poddaszu są wysokie, wtedy istnieje możliwość wykonania podwieszanego sufitu, dzięki któremu kształt stropu stanie się przystępny do aranżacji. W przypadku domów o dachu wielospadowym najlepiej jest wyposażyć kuchnię w meble wykonane na zamówienie, co pozwoli w pełni komfortowo korzystać z kuchni.
Kuchnie na poddaszu często są niewielkie. Aby optycznie je powiększyć, warto zastosować jasną kolorystykę ścian i mebli. Nada ona wnętrzu przestronności, a zamontowane okna jeszcze bardziej podkreślą ten efekt.