Azalia japońska jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących, które są wykorzystywane do dekoracji wnętrz wczesną wiosną oraz zimą. Zorientujmy się jak pielęgnować prawidłowo doniczkowe azalie, aby długo oraz obficie kwitły.

Jak kupować azalie?

Na rynku możemy spotkać się z doniczkową azalią japońską oraz także z azalią indyjską. Dostępne są liczne odmiany, które się znacznie różnią samą budową kwiatu oraz także kolorem. Azalie doniczkowe maksymalnie rosną do pięćdziesięciu centymetrów.

Gdy wybieramy dla siebie azalię doniczkową w kwiaciarni czy też w innym sklepie, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby krzew nie był jakiś zwiędnięty. Nie mogą obsypywać się kwiaty, ani też liście. Liście muszą być błyszczące oraz ciemnozielone. Nie może być na nich żadnych plam czy też oznak żerowania szkodników. Powinniśmy wybrać taki egzemplarz, który obok już rozwiniętych kwiatów będzie miał także wiele pąków. Wówczas znacznie dłużej się cieszymy pięknem doniczkowej azalii.

Jak pielęgnować azalię japońską?

Azalia japońska musi stać w mieszkaniu w możliwie najjaśniejszym miejscu. Chodzi o to, że do wzrostu prawidłowego nie jest kompletnie potrzebna odpowiednia ilość światła, którego w zimowym okresie nie ma zbyt wiele w mieszkaniu. Na pewno nie wolno na w przeciągu ustawiać azalii. Azalia lubi z kolei niską temperaturę. Najlepiej się czuje w temperaturze pomiędzy dziesięć a dwanaście stopni Celsjusza. Temperatura taka najczęściej jest przy samym oknie.

Azalia doniczkowa musi mieć podłoże w doniczce stale wilgotne. Gdy zapomnimy o podlewaniu regularnym, to ziemia przeschnie, a wówczas kwiaty oraz liście opadają oraz więdną. Należy w takim wypadku doniczkę wstawić do miski z wodą. Ziemia wtedy nasiąknie wodą. Po godzinie należy ją wyjąć z wody, a nadmiar powinniśmy odlać. Woda do podlewania azalii musi być miękka. Wcześniej powinniśmy ją przegotować oraz ostudzić. Azalia bardzo lubi sporą wilgotność powietrza. Najlepiej się utrzyma gdy doniczkę ustawimy na podstawce, która jest wypełniona koniecznie wodą oraz kamykami. Kwitnącej doniczkowej azalii nie wolno nam zraszać wodę. Wówczas płatki kwiatów się zlepiają oraz tracą na swojej barwie.

Roślinę zasilać należy co jakieś dwa lub trzy tygodnie. Powinniśmy wykorzystać do tego specjalne nawozy do azalii bądź też nawozy do kwitnących roślin. Musimy pamiętać o tym, aby przed zastosowaniem nawozu roślinę podlać. Nie wolno azalii zasilać, gdy podłoże jest suche. Z tymi wskazówkami na pewno poradzimy sobie z azalią japońską.