90-metrowe mieszkanie na poznańskich Jeżycach to historia udanej współpracy między architektami a Inwestorami, gdzie zaufanie i otwarta komunikacja przyczyniły się do stworzenia miejsca o wyjątkowym charakterze i stylu. Za projekt odpowiada pracownia MO Architekci, zdjęcia wykonała Aleksandra Dermont.

Przed rozpoczęciem projektu priorytetem dla nas było dosłowne wsłuchanie się w oczekiwania inwestorów, ponieważ tylko poprzez pełne zrozumienie ich potrzeb mogliśmy skomponować projekt, który będzie nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny i dostosowany do ich stylu życia. Każdy inwestor ma swoje własne nawyki, gust i specyficzne potrzeby, a nasza rola polega na tym, aby te indywidualne cechy uwzględnić, tworząc projekt, który dosłownie pasuje jak „szyty na miarę”. W ten sposób staramy się zapewnić nie tylko estetyczną atrakcyjność, ale również pełne zadowolenie i komfort korzystania z przestrzeni mieszkalnej – tłumaczą architekci.

Łączenie styli i funkcjonalnych rozwiązań

Filarem projektu stała się styl mid-century modern, który łączy nowoczesność z ponadczasową klasyką i inspiruje się wzornictwem z lat 50. i 60., nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wnętrze wypełniły meble o prostych, geometrycznych kształtach, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Nie brakuje tu również odniesień do skandynawskiej prostoty i polskiego designu.

Zdecydowaliśmy się także na wprowadzenie do wnętrza obłych kształtów ścian i rzeźbiarskich form mebli, nadając tym samym poszczególnym elementom unikatowego wyrazu. Wszystkie elementy zabudowy meblowej zostały wykonane według naszego projektu, co skutkowało pełnym uwzględnieniem ergonomicznych aspektów i optymalnym wykorzystaniem każdej zaprojektowanej przestrzeni – opisuje zespół MO Architekci.

Akcenty kolorystyczne i detale

Kolory wykorzystane w projekcie opierają się na stonowanych paletach, takich jak odcienie brązu, beżu i bieli. Barwy te są widoczne w tkaninach, drewnianej podłodze – jodełce, a także w zabudowach meblowych. Nie zabrakło odważnych akcentów kolorystycznych w postaci szałwiowej zieleni, która staje się motywem przewodnim w realizacji – kolor pojawia się w różnych strefach i łączy ze sobą wizualnie całe wnętrze.

Mocny akcent kolorystyczny widnieje także w łazience. W toalecie w strefie dziennej zastosowano mocny wzór płytek, które pokryły tylko część powierzchni. Łazienka prywatna urządzona została w subtelniejszym klimacie, a intensywne wzory i kolory zostały umiejętnie wyważone. W przestronnej zabudowie ukryto pralkę i suszarkę. Starannie dobrane odcienie kolorów oraz delikatniejsze wzory płytek w tej przestrzeni sprawiły, że nabrała ona atmosfery relaksu i spokoju, tak pożądanej w strefie prywatnej. Wnętrze ożywiają liczne mosiężne detale oraz subtelna sztukateria ścienna i sufitowej. Te elementy nie tylko dopełniły estetykę całego projektu, ale także nadały przestrzeni wysublimowanej elegancji

Oświetlenie

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności wnętrza, zapewnia bowiem optymalne warunki do korzystania z przestrzeni. Jednak starannie dobrane i zaprojektowane źródła światła spełniają nie tylko praktyczne funkcje, ale również odgrywają istotną rolę w kreowaniu charakteru wnętrza. Ich unikalne formy akcentują konkretne obszary, tworząc efektowne punkty centralne bądź też umiejętnie wtapiają się w całą zaprojektowaną aranżację.

Różnorodność form lamp pozwoliła nam na stworzenie dynamicznego i zróżnicowanego środowiska świetlnego. Niektóre z lamp pełnią funkcję dekoracyjnych elementów, które zdobią i podkreślają charakterystyczne cechy poszczególnych pomieszczeń. Inne, natomiast, wtapiają się subtelnie w przestrzeń, harmonijnie łącząc się z otoczeniem – dodają architekci.