Okazuje się, że moda na miejską dżunglę trwa nadal. Coraz to więcej osób interesuje się nie tylko samymi tajnikami uprawy doniczkowych roślin, ale także poszukuje ciekawszych okazów do kolekcji. Które zielone rośliny są obecnie najmodniejsze? Poniżej przyjrzymy się nieco bliżej zestawieniu gatunków doniczkowych kwiatów, w różnych kolorach oraz w różnych fakturach.

Modne kwiaty doniczkowe – świetne hobby

Od dobrych kilka lat uprawa doniczkowych roślin w domu jest nie tylko hobby relaksującym, ale także zajęciem niezwykle popularnym. Z czasem wielbicie roślin nie mają już pomysłów na nowe rośliny czy też najzwyczajniej nie mają po prostu pomysłu, na które rośliny się zdecydować. Co jak co, ale właśnie dlatego w sieci często są szukane modne kwiaty doniczkowe. Możliwości jest naprawdę sporo. Poniżej znajdziesz gatunki, które będą prezentować się najpiękniej.

Monstera

Monstera to roślina, która rośnie do bardzo dużym rozmiarów. Jest to roślina doniczkowa, ciemnozielona. Ma ona bardzo ciekawe liście jakby ponacinane. Odmian monstery na rynku mamy już dostępnych naprawdę wiele. Do tych, które są najczęściej poszukiwane należą monstery deliciosa w typie variegata. Jest to roślina z kontrastującymi oraz białymi przebarwieniami znajdującymi się na liściach. Musimy przyznać, że są one naprawdę trudno dostępne. Do tego ich ceny są wysokie. Wiele osób pomimo wszystko jest w stanie poświęcić swój wolny czas, jak i także pieniądze, aby z ich pomocą tylko urozmaicić swój zieleniec domowy.

Na pewno łatwiej będzie kupić monsterę ukośną. Na pewno spotkaliśmy się z jej drugą nazwą, która brzmi – monkey mask. Jest to bardzo modna doniczkowa roślina, której punktem charakterystycznym są niewielkie liście. Ich około pięćdziesiąt procent jest pokrytych dużymi dziurami. Możemy uprawiać ją zarówno jako domowy kwiat zwisający, jak i także jako pnącze, które się opina na palach owiniętych kokosową tkaniną.

Sansewieria wężownica

Sansewieria wężownica, inaczej język teściowej, to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Z tego też powodu jest bardzo powszechna — spotkać ja można nawet w galeriach handlowych. Moda na te kwiaty doniczkowe nie ustaje. Cechuje się bardzo atrakcyjnym wyglądem: bezpośrednio z podłoża wypuszcza sztywne i grube liście w kształcie mieczy o ostrym zakończeniu, a ozdobne blaszki mają jasnozielone pręgi. Gatunek ten słynie z właściwości dotleniających oraz oczyszczających powietrze.

Fikus

Fikusy to bardzo modne kwiaty doniczkowe, często wykorzystywane w aranżacji w stylu skandynawskim. Najlepiej czują się w bliskim sąsiedztwie okien lub w przeszklonym narożniku, szybciej wtedy rosną. Należy uważać jednak na przeciągi bowiem wrażliwe są na niesprzyjające warunki — mogą wtedy stracić liście.

Roślina występuje w postaci drzewiastej, przy czym ostateczny kształt przyjmuje w zależności od odmiany. Na przykład ulistnienie popularnego Figowca wierzbolistnego (Alli) przypomina liście wierzby płaczącej, z kolei Fikus Benjamin ma liczne gałązki usiane mnóstwem małych i błyszczących listków.

Palma

To jedna z najbardziej spektakularnych roślin, która idealnie odnajduje się w dużych przestrzeniach, gdyż osiąga spore rozmiary. Jeśli o nią odpowiednio zadbamy — a uprawa jest łatwa — może przeżyć kilkadziesiąt lat.

Palmy mogą występować pojedynczo lub w grupie, z innymi odmianami. Najpopularniejsze odmiany to palma kokosowa, o pojedynczym pniu, oraz daktylowiec, który posiada liczne wąskie pędy wyrastające z podłoża zwieńczone efektownym, zielonym pióropuszem z wachlarzowatych liści.

Starzec Rowleya

To modna w ostatnich latach roślina doniczkowa, która wyglądem przypomina sznur koralików. Jej pędy są bardzo długie, cienkie i wiotkie, dzięki czemu zwisają lub płożą się, a listki przybierają postać małych, zielonych kuleczek ze spiczastym czubem.

Ponieważ Starzec Rowleya należy do rodziny sukulentów, nie toleruje częstego podlewania. Należy go także chronić przed przeciągami. Najlepiej czuje się na półcienistym stanowisku.

Dracena

Draceny to szczególnie modne rośliny doniczkowe, co spowodowane jest głównie ich niebanalnym wyglądem oraz małymi wymaganiami co do pielęgnacji. Ponadto draceny wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Najpopularniejszy gatunek, Dracena obrzeżona, wyglądem przypomina drzewko. Wypuszcza długie i piękne liście, które atrakcyjnie sterczą, z kolei dół pnia pozostaje ogołocony. Dorasta do około 130-150 cm, ale może też sięgać sufitu.

Storczyk

Roślina wyróżnia się wypuszczaniem bardzo dekoracyjnych i długo utrzymujących się kwiatów. Najpopularniejsza odmiana to Falenopsis, potocznie nazywana orchideą lub storczykiem, choć do rodziny tej należy kilkadziesiąt odmiennych rodzajów. Jej liście są grube i skórzaste, a liczne kwiaty wyrastają na długim i cienkim pędzie. Kwitnienie trwa zazwyczaj około 3 miesięcy, następnie kwiaty odpadają. Storczyki praktycznie nigdy nie wychodzą z mody bedąc stałymi gośćmi w domowych doniczkach.

Trzykrotka

To kwiat wręcz idealny, ponieważ jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga regularnego nawadniania. Oferuje wyjątkowe, gęsto usiane wielobarwne liście i kaskadowy pokrój.

Najpopularniejsza odmiana Tricolor wypuszcza wzorzyste blaszki z przepięknym odcieniem fioletu lub różu. Najlepiej czuje się w nasłonecznionym miejscu w wiszących doniczkach lub w miejscach, które pozwolą na swobodny zwis pędów. W ten sposób trzykrotka stworzy efektowną, wyróżniającą się kaskadę. Jeśli nie będzie mieć odpowiedniego dostępu do światła, może stracić swoje efektowne ubarwienie.

Paproć

To popularna roślina pokojowa, którą spotyka się w polskich domach już od lat. Odpowiednio zadbana odwdzięczy się niesamowicie spektakularnym zielonym pióropuszem podłużnych, perforowanych liści, które najpiękniej prezentują się w wiszących doniczkach.

Przez długi czas paprotki kojarzyły się z czasami PRL oraz urzędami i szkołami, ale dziś doceniane przez zwolenników nowoczesnych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje paproć złocista — odmiana nie tak oklepana i bardziej szlachetna w formie liści i koloru (ciemna zieleń).

Grubosz

Grubosz, nazywany też drzewkiem szczęścia, to dobry wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jest prosty w uprawie i nie wymaga częstego podlewania. Aby pięknie rósł należy mu zapewnić odpowiednie nasłonecznienie.

Dzięki wyraźnemu pniu oraz giętkim, zdrewniałym pędom z niewielkimi liśćmi, roślina nadaje się do formowania. Dlatego grubosze chętnie wykorzystywane są w tworzeniu bonsai. Liście grubosza są mięsiste, ponieważ magazynują wodę i, w zależności od odmiany, mogą być zielone lub srebrzyste.