Kable telekomunikacyjne służą głównie do transmisji danych – analogowych, cyfrowych czy do sygnalizacji przeciwpożarowej. W zależności od rodzaju i zastosowania przewody te mogą być stosowane w sposób trwały na zewnątrz budynków, bezpośrednio na ziemi czy we wnętrzu obiektów. Wybór kabli oraz ich rodzaj jest więc bardzo duży. Jak wybrać odpowiednie?

Rodzaje kabli telekomunikacyjnych

W wielu sklepach znajdziemy zarówno produkty do budowy telekomunikacyjnych sieci miejscowych, jak i tworzenia sieci w domach. W zależności od budowy czy zastosowania konkretnych kabli telekomunikacyjnych możemy rozróżnić takie typy, jak:

– kable zewnętrzne,

– kable koncentryczne,

– kable ethernetowe,

– patchcordy.

Jaki kabel telekomunikacyjny wybrać?

Wybierając kabel telekomunikacyjny, należy przede wszystkim przeanalizować jego zastosowanie. Musi być też dobrany pod kątem jego wykonania czy liczy potrzebnych przewodów. Konkretne modele różnią się od siebie także pod kątem kolorów – występują białe czy czarne barwy. Dodatkowo mają odmienną średnicę –  mogą być jednakowo cienkie, jak i grube. Kable telekomunikacyjne można kupić np. w firmie Eldor24.pl, która prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną.

Załącznik:
telekomunikacyjne kable.jpg

Przewody telekomunikacyjne

Do budowy sieci miejscowych sprawdzą się zewnętrzne przewody telekomunikacyjne, które pozwalają połączyć abonentów do centrali – w budynkach mieszkalnych czy przemysłowych. Kable te mogą być też układane w kanalizacji kablowej, a nawet bezpośrednio w ziemi. Nie ma też problemu, aby skorzystać z nich na terenach narażonych na wpływ promieniowania UV czy innego rodzaju czynników zewnętrznych.

Kable koncentryczne

W trakcie budowy instalacji anten satelitarnych i telewizji kablowych, w połączeniach audio-video sprawdzą się z kolei kable koncentryczne. Przewody RG-6 poradzą sobie w instalacjach zbiorczych i indywidualnych, a ich głównym zastosowaniem jest tworzeniem instalacji naziemnej telewizji cyfrowej, radiowej oraz systemów multiswitchowych. To jednak nie wszystko – kabel koncentryczny przydaje się także do CB Radia czy do systemów monitoringu.

Kable ethernetowe

Kable ethernetowe to natomiast produkty, które umożliwiają komunikację między urządzeniami – zwykle komputerami lub serwerami. Jest to możliwe za pomocą protokołu, jaki jest pewnym zbiorem zasad. Jedną końcówkę kabla podpina się do komputera, a drugą umieszcza w routerze w złączu LAN.

Kabel patchord

Kabel patchcord nazywany jest inaczej krosowym i ma formę krótkiego przewodu, którego zadaniem jest przesyłanie sygnałów elektrycznych lub optycznych. Produkty te stosowane są w pasywnych oraz aktywnych urządzeniach podpinanych do sieci LAN, Ethernet, xDSL oraz telefonicznych. Są więc powszechnie wykorzystywane przez branżę teleinformatyczną. Sprawdzają się do tworzenia połączeń zarówno w prywatnych domach, jak i w obiektach biurowych.

Zgodnie z powyższą klasyfikacją można więc zauważyć, że każdy z kabli wyróżnia się odmiennymi właściwościami. Przewody ziemne powinny wykazywać się nie tylko możliwością zapewnienia odpowiedniej komunikacji między urządzeniami, ale też trwałością. 

Kable telefoniczne żelowe, które sprzedawane są w Eldor24 w różnych grubościach i długościach zapewnią bezpieczne połączenie między sprzętami. Konstrukcja takiego przewodu została wzmocniona żelowym wypełnieniem hydrofobowym, dzięki któremu przewód będzie odporny na działanie skrajnych temperatur czy zjawisk pogodowych.

Zastanów się, który typ kabli jest Ci aktualnie potrzebny i podejmij świadomą decyzję zakupową! Powodzenia!