Wykończenie podłogi w pomieszczeniu mieszkalnym, komercyjnym czy gospodarczym często bazuje na użyciu paneli winylowych. To produkt łączący w sobie piękne wzornictwo, idealne odwzorowanie drewna czy kamienia oraz łatwość montażu. Cechuje się też łatwością w czyszczeniu oraz wytrzymałością. Na rynku znajdziesz zwłaszcza dwa typy tego produktu – panele winylowe klejone i na klik. Które z nich wybrać? Poznaj odpowiedź!

Cechy charakterystyczne paneli winylowych klejonych

Dlaczego inwestorzy sięgają po panele winylowe klejone? To przede wszystkim wysoka trwałość, stabilność podłogi i wytrzymałość na ściskanie oraz zwiększony ruch. Modele klejone nie wymagają stosowania listew dylatacyjnych i świetnie sprawdzają się na większych powierzchniach. W odróżnieniu od paneli na klik, produkty montowane na klej nie sprawiają wrażenia „pływającej” podłogi. Wszystko dlatego, że są bardzo solidnie przytwierdzone do podłoża i nie ruszają się podczas intensywnej eksploatacji. Co więcej, panele winylowe klejone świetnie sprawdzają się do wnętrz z ogrzewaniem podłogowym.

Co jest niezbędne do montażu paneli winylowych klejonych?

W przypadku produktów klejonych nie stosuje się podkładu. Jednak podłoga wymaga wyrównania, zwłaszcza gdy ma sporo ubytków i pęknięć. Dlatego przed położeniem paneli winylowych w formie klejonej należy wykonać wylewkę samopoziomującą, która wyrówna podłogę. Po jej wyschnięciu można zagruntować podłoże i przystąpić do montażu paneli zgodnie z zaleceniami producenta.

Tu jedna przestroga – jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z klejeniem paneli, lepiej nie wykonuj tej czynności samodzielnie. Zarówno wylewka samopoziomująca jak i panele winylowe klejone wymagają pewnego doświadczenia w montażu.

Najważniejsze cechy paneli winylowych na klik

W odróżnieniu od modeli klejonych panele winylowe na klik są nieco grubsze. Zapewniają większe odczucie ciepła zwłaszcza w pomieszczeniach bez ogrzewania podłogowego. Ich montaż nie wymaga wcześniejszego wyrównywania posadzki przy pomocy wylewki, chyba że różnica w poziomach przekracza dopuszczalny próg zaznaczony przez producenta. Pod tego typu panele stosuje się podkłady XPS, PET, lub tworzywa mineralne. Wybór paneli winylowych na klik jest często podyktowany skróceniem czasu pracy. Nie wymagają kleju, a każdy element wsuwany jest w drugi.

Jak układa się panele winylowe na klik?

Po wcześniejszym odkurzeniu i umyciu podłogi konieczne jest rozłożenie podkładu. Panele winylowe na klik wymagają zastosowania twardego podłoża bez szczelin, by zapewnić stabilność każdemu użytkownikowi. Dlatego kluczowe znaczenie ma bardzo dokładne przygotowanie podkładu, którego elementy łączy się ze sobą przy pomocy taśmy. Ważne jest też pozostawienie przy ścianach szczeliny dylatacyjnej, ponieważ panele montowane na klik to rodzaj podłogi pływającej. Musi mieć przestrzeń, by pod wpływem eksploatacji nie doszło do uszkodzenia połączeń czy podniesienia się pojedynczych elementów.

Sam montaż paneli winylowych na klik jest bardzo prosty. Wystarczy wsuwać jeden element w drugi tak, jak to opisano na instrukcji dołączonej przez producenta. Do montażu nie potrzebujesz zbyt wielu narzędzi – wystarczy nóż do przycinania, liniał lub poziomica, metrówka i dystanse dylatacyjne. Nawet jeśli nie układałeś paneli na klik wcześniej, możesz z powodzeniem wykonać tę pracę samodzielnie.

Panele winylowe klejone czy na klik – ostateczny wybór

Do sporych powierzchni i miejsc narażonych na intensywną eksploatację wybierz panele winylowe klejone. Są odporniejsze, stabilniejsze i nie wymagają stosowania dylatacji przyściennych w formie listew. Poza tym świetnie sprawdzają się na podłogi ogrzewane, bo mają mniejszą grubość od modeli na klik i lepiej przewodzą ciepło. Problemem może być jedynie ich klejenie, co warto powierzyć fachowcom.

Jeśli jednak szukasz szybkiego rozwiązania na nową podłogę i nie wymagasz nadzwyczajnej odporności na ścieranie, wybierz panele winylowe na klik. Szybko ułożysz je samodzielnie bez ingerencji firmy zewnętrznej. To świetna opcja do każdego typu pomieszczenia, zwłaszcza we wnętrzach mieszkalnych.