Wyłazy dachowe przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach nieużytkowych, które wymagają doświetlenia. Prócz tego wyłaz dachowy zapewnia łatwy dostęp do dachu i znajdujących się na nim elementów, np. anten i komina. Podpowiadamy, czym kierować się, wybierając wyłazy dachowe i na co zwrócić uwagę przy ich montażu.

W jakim celu instaluje się wyłazy dachowe?

Mimo iż wyłazy dachowe przypominają budową proste okna dachowe, nimi nie są. Wyłazy na dach mają inne przeznaczenie, są mniej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym i dodatkowo pozwalają wyjść na dach z wnętrza budynku. Wyłazy dachowe montuje się przede wszystkim w celu zabezpieczenia możliwości łatwego wyjścia na dach w sytuacji, gdy kominiarz czy monter musi przeprowadzić prace naprawcze bądź konserwacyjne. Ponadto wyłaz dachowy przeznaczony jest do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych – na strychu, w składzikach, w dachach pomieszczeń gospodarczych, garażach itp. Wyłazy dachowe instaluje się również w celu oświetlenia pomieszczeń niemieszkalnych oraz zapewnienia w nich właściwej wentylacji.

Czym powinny wyróżniać się dobre wyłazy dachowe?

Wyłazy dachowe ze względu na miejsce montażu są szczególnie narażone na niszczące działanie czynników środowiskowych. Dobry wyłaz na dach musi więc być przede wszystkim trwały, wykonany z solidnych materiałów i odporny. Wyłazy dachowe stanowią też ważny element konstrukcji dachu i ich wodoszczelność oraz prawidłowy montaż mają ogromny wpływ na szczelność dachu. Warto więc zwrócić uwagę na parametry związane z trwałością i szczelnością wyłazu, nim zadecydujemy, który wyłaz dachowy wybrać. Wyłazy na dach różnią się ponadto rozmiarami, a także sposobem otwierania. Wysokiej klasy wyłazy dachowe z sosnowego i impregnowanego drewna w różnych wariantach są dostępne w ofercie znanej ze świetnej jakości wykonania firmy RoofLITE+, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych okien i wyłazów dachowych. Wyłazy dachowe RoofLITE+ występują w wielu wymiarach (od 45×55 cm, przez 45×73 cm, 48×90 cm, 65×65 cm, 85×85 cm aż do 90×48 cm) i w różnych wariantach otwierania. Dodatkowo wszystkie wyłazy dachowe RoofLITE+ wyposażone są w zintegrowany kołnierz montażowy gwarantujący najwyższy poziom wodoszczelności i ułatwiający przeprowadzenie prac instalacyjnych.

Jak dobrać wyłaz dachowy i gdzie go zamontować?

Wyłazy dachowe należy dostosowywać pod względem wielkości do rozmiarów pomieszczenia, aby zapewniły one w nim pożądany poziom oświetlenia. Dobór wyłazu, a także samo miejsce jego instalacji najlepiej skonsultować z dekarzem lub uzgodnić z osobą odpowiedzialną za projekt budowy. Jest to sprawa nie tylko funkcjonalności świetlika, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Standardowo wyłazy dachowe montuje się z prawej bądź lewej strony komina, pamiętając przy tym, by wyłaz na dach otwierał się we właściwą stronę (w przypadku wyłazów z bocznym systemem otwierania). Dobrą opcją może też być wyłaz dachowy otwierany do góry. Wspomniane już wyłazy dachowe RoofLITE+ dają możliwość zmiany sposobu ich otwierania. Niektóre wyłazy dachowe mają ponadto specjalne ograniczniki, które zapobiegają zatrzaśnięciu się otwartego wyłazu. Takie rozwiązanie jest zawsze dodatkowym atutem. Przy wyborze wyłazu warto też zwrócić uwagę na ułatwienia montażu zaoferowane przez jego producenta – montaż wyłazu dachowego wymaga zastosowania kołnierza instalacyjnego gwarantującego szczelne połączenie wyłazu z połacią dachu. Dobrej klasy wyłaz dachowy jest więc zwykle wyposażony w zintegrowany kołnierz montażowy.