Styl skandynawski nazywany również minimalistycznym zdobył na świecie ogromną popularność. Nie inaczej jest w Polsce, w której święci triumfy od co najmniej kilkunastu lat – szczególnie w budownictwie. Architektura stylizowana na skandynawską zdobywa serca ze względu na… no właśnie? Co w niej takiego jest, że coraz większa liczba osób decyduje się na budowę domu skandynawskiego? W tym artykule przeczytasz o trzech powodach, dla których budowa domu skandynawskiego to świetny pomysł!

1. Domy skandynawskie są pełne światła!

Światło. Bez niego w miesiącach od października do marca byłoby w Kraju nad Wisłą… ciężko. Nie chodzi wyłącznie o kwestie związane z funkcjonalnym oświetlaniem wnętrz domów, ale także o samo funkcjonowanie człowieka. Jesienią i zimą, gdy światła nie ma zbyt dużo, człowiek łaknie go jak niczego innego. Jest bardziej ospały, mniej aktywny, często bywa rozdrażniony, a w najgorszym przypadku popada w przygnębienie.

Skandynawowie, u których zimy trwają naprawdę długo, znaleźli jednak sposób na ciemność. Typowy dom skandynawski jest budowany w taki sposób, aby był przestronny i wpuszczał do swojego wnętrza mnóstwo światła. To nie tylko zasługa panoramicznych okien, które są często spotykane w budynkach stylizowanych na skandynawskie. To także design bazujący na jasnych barwach ścian, mebli i dodatków w każdym wnętrzu. Dlaczego to tak istotne?

  • Biel i inne jasne barwy rozpraszają ciemność – im jaśniejsze, przestronniejsze i przytulniejsze wnętrza domu, tym przyjemniej w nim mieszkać jesienią i zimą.
  • Panoramiczne okna łapią światło – nawet w pochmurne dni w twoim skandynawskim domu będzie jaśniej niż w innych ze względu na świetny projekt dużych okien, które wręcz łapią światło, by rozproszyć półmrok panujący we wnętrzu.
  • Meble i dodatki są schludne i funkcjonalne – jasne, minimalistyczne meble są zawsze w pełni funkcjonalne, a ich surowa estetyka wbrew pozorom nie odejmuje przytulności wnętrzu. Wręcz przeciwnie! Uzupełnia ją w dość niespodziewany, ale niezwykle sugestywny sposób!

Wyżej wymienione powody do dopiero początek! Światło w domu to jedno. Funkcjonalność każdego skrawka przestrzeni jest równie ważna.

2. Domy skandynawskie są świetnie zaprojektowane!

Dom w stylu skandynawskim jest świetnie zaprojektowany. Ale co tak naprawdę oznacza, że nawet małe domy skandynawskie odznaczają się niebywałą funkcjonalnością? Chodzi przede wszystkim o plan budowli, rozkład jego pomieszczeń i funkcjonalność całej przestrzeni.

Zauważ, że gotowe domy w stylu skandynawskim, to domy budowane na planie prostych brył geometrycznych. Najczęściej na bazie prostokąta, rzadziej kwadratu, jednak zawsze jednak w zgodzie z duchem prostoty i funkcjonalności. Mało załamań, ograniczona liczba korytarzy, prosty rozkład pokoi – to wszystko sprawia, że domy skandynawskie świetnie poddają się wszelakim zabiegom aranżacyjnym.

Nawet małe domy skandynawskie o ograniczonej przestrzeni łatwiej urządzisz według swojej wizji, co wydaje się niemałym paradoksem. Im mniejszy metraż, tym trudniejsze należy podejmować decyzje? Nie w tym przypadku!

3. Kwestie związane z budową

Funkcjonalność, prostota i estetyka są nierozerwalnie związane ze skandynawskim designem. Pamiętaj jednak, że budowa domu skandynawskiego jest zazwyczaj krótsza niż budowa domu tradycyjnego. Prosty plan budynku umożliwia szybsze jego ukończenie, również z dbałością o ekologię – to budynki energooszczędne i nieco tańsze w utrzymaniu.

Decydując się na dom w stylu skandynawskim, wybierasz ponadczasową estetykę. Wprowadzasz się do budynku pełnego światła nawet podczas najciemniejszych miesięcy w Kraju nad Wisłą. Cieszysz się jego funkcjonalnością bez względu na porę roku i czerpiesz radość z przebywania w miejscu, które powstało w zgodzie z duchem skandynawskiego minimalizmu i harmonii z naturą!