We współczesnym budownictwie duży nacisk kładzie się na sprawdzanie przepuszczalności powietrza budynków. To bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę, że test szczelności budynku powinien być uznawany za absolutnie niezbędny element budowy domu energooszczędnego. Planowanie szczelnej powłoki na etapie projektowania budynku to zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Szczelność budynku to niewątpliwie jeden z kluczowych czynników wpływających na energetyczny standard budynku. Blower Door Test – bo tak brzmi angielska nazwa testowania szczelności budynków – ma ogrom zalet, o których przeczytać można poniżej!

Blower Door Test – czym jest?

Blower Door Test (znany również jako door fan test) to test szczelności powietrznej budynku. Z badania szczelności budynku mogą (i powinni) korzystać klienci indywidualni, deweloperzy oraz wykonawcy. W celu wykonania badania szczelności budynku metodą ciśnieniową montuje się specjalną kurtynę z osadzonym wentylatorem w wybranych drzwiach obiektu. Dzięki metodzie z użyciem wentylatora możliwe jest wytworzenie w budynku nadciśnienia lub podciśnienia o określonej wartości koniecznej do pomiaru.

Najlepiej przeprowadzić pomiar jeszcze na etapie budowy. Można wtedy z łatwością wykryć nieszczelności i usunąć je szybko niemal bez wysiłku. Badanie na etapie wykańczania budynku należy przeprowadzić w momencie, gdy przegrody zewnętrzne są otynkowane oraz gdy otwory w przegrodach są zamknięte (mamy tu na myśli zamontowane drzwi i okna). Ponadto badanie przeprowadza się, gdy wewnątrz budynku możliwy jest dostęp do szczelnej powłoki (przykładowo, gdy na poddaszu użytkowym zamontowana została folia paroizolacyjna, która nie ma jeszcze warstwy wykończeniowej). Wszelkie instalacje, które przebijają obudowę budynku, powinny już być zamontowane.

Pomiar szczelności należy wykonywać zgodnie z normą PN-EN 13829, tj.: „Właściwości cieplne budynków. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”. Wykorzystać można dowolne urządzenie pomiarowe, które będzie w stanie wprowadzić powietrze w ruch. Urządzenie musi być wyposażone w aparaturę do pomiaru strumienia przepływu powietrza, ciśnienia i temperatury.

Badanie szczelności budynku – jak wygląda w praktyce?

Metoda Blower Door opiera się na wytworzeniu różnicy ciśnień w pomieszczeniu lub budynku poprzez włożoną do drzwi zewnętrznych lub otwartego okna teleskopową ramę pokrytą folią, w otworze której umieszczony jest wentylator. Chodzi o wytworzenie określonego ciśnienia między zewnętrznym a wewnętrznym powietrzem poprzez regulowanie prędkości obrotowej wentylatora oraz sprawdzenie ile razy w przeciągu jednej godziny następuje wymiana powietrza w pomieszczeniu lub budynku właśnie przy określonej różnicy ciśnień. 

Warto podkreślić, że utrzymanie ciśnienia jest możliwe, gdy wentylator dostarcza tak dużego strumienia objętości powietrza, jaki wydostaje się przez nieszczelności w budynku. Co daje takie działanie? Przede wszystkim, gdy różnica ciśnień narasta, bardzo łatwo znaleźć wszelkie nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynku. Można wręcz wyczuć je gołą ręką.

Badanie szczelności powietrznej – dokąd ucieka powietrze?

Powietrze może uciekać naprawdę różnymi otworami w pomieszczeniu/budynku. Ciepłe powietrze uciekać może przez wyłazy strychowe, przewody kominowe, listwy przypodłogowe, okna i drzwi, ściany zewnętrzne działowe, stropy podwieszane, oprawy oświetleniowe, gniazdka elektryczne oraz przejścia instalacyjne. Z kolei infiltracja zimnego powietrza dotyczy przede wszystkim okien i drzwi, wieńców oraz innych szczelin i otworów.

Pomiarem obejmuje się zwykle całe powierzchnie ogrzewane budynku lub jedynie jego części, a bezwzględnie pomieszczenia z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Nie należy podejmować próby samodzielnego testowania szczelności budynku. Warto zlecić to zadanie profesjonalistom. Prusdis to firma z kilkunastoletnim doświadczeniem, specjalizująca się w wykonywaniu testów szczelności powietrznej budynków każdego typu. Jeśli cenisz usługi na najwyższym poziomie – zaufaj firmie Prusdis!

Szczelność powietrzna budynku – fakty i wartości

Test szczelności Blower Door jest znormalizowaną procedurą, umożliwiającą sprawdzenie szczelności przegrody zewnętrznej budynku. Jak często wymieniane jest powietrze (z powodu nieszczelności) w mierzonym budynku? Dowiadujemy się tego dzięki wartości n50 – prędkości wymiany powietrza. Wartości graniczne są podane w Rozporządzeniu w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określone mogą być także w programach certyfikacji lub przez projektantów. Testy szczelności wykonuje się w mieszkaniach i w całych budynkach.

Jeśli chodzi o budynki bez wentylacji mechanicznej (z wentylacją grawitacyjną lub hybrydową) – w ich przypadku wartość n50 (współczynnik krotności wymian) wynosi ≤ 3,0 1/h. Z kolei w mieszkaniach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją wartość n50 wynosi ≤ 1,5 1/h. Natomiast w przypadku budynków pasywnych, wyróżniających się doskonałą izolacyjnością, dopuszczalna prędkość wymiany powietrza to maksymalnie 0,6 1/h.

Wykonanie testu szczelności budynku – jakie przynosi korzyści?

Zlokalizowanie przecieków powietrznych (i późniejsza naprawa nieszczelności) może przynieść sporo korzyści! Blower Door Test dostarcza ważnych informacji o jakości konstrukcji. Pomaga obniżyć rachunki i zwiększyć komfort cieplny budynku, wszak ciepło zostaje we wnętrzu, przez co zmniejszają się koszty ogrzewania budynku. Szczelność przegród jest kluczowa także dla trwałości budynku.

Przez nieszczelności może przenikać hałas z zewnątrz – pogorszona akustyka pomieszczeń zdecydowanie nie jest dla mieszkańców komfortowa. Co więcej, szczeliny mogą prowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych oraz rozwoju pleśni i grzybów. Można tego uniknąć!

Test szczelności budynku pozwala na zlokalizowanie miejsc, którymi szkodliwie i niekontrolowanie ucieka powietrze oraz którymi powietrze niepożądanie dostaje się do wnętrza. Warto wiedzieć, że w dobrze izolowanych domach nawet do 60% energii „ucieka” właśnie przez rysy i nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynku. Nie trzeba godzić się na wzrost kosztów chłodzenia latem oraz ogrzewania w zimie. Zdecydowanie lepiej zainwestować w Blower Door Test – to inwestycja, która się opłaca. Dzięki uszczelnieniu wszystkich wycieków powietrznych budynek jest nowoczesny, komfortowy, oszczędny i ze zdrowym mikroklimatem.

Podsumowanie

Blower Door Test jest niezaprzeczalnie świetną metodą sprawdzania szczelności budynków, z której nie warto rezygnować. Dzięki niej możliwe jest uszczelnienie wszystkich wycieków powietrznych, co w praktyce oznacza obniżenie rachunków, zwiększenie komfortu cieplnego budynku, zachowanie jego trwałości na dłużej, sprawienie, że hałas z zewnątrz nie będzie przenikał do środka czy nawet uniknięcie nieprzyjemności pod postacią pleśni i grzybów. Test szczelności budynku to absolutnie niezbędny element domów energooszczędnych!