Ogrzewanie domu pelletem to świetne rozwiązanie, zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Piece na ten rodzaj paliwa wytwarzają mniej szkodliwych zanieczyszczeń, a jednocześnie pozwalają skutecznie ogrzać budynek. Są więc doskonałą alternatywą dla kotłów na gaz czy węgiel. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze kotła na pellet, aby kupić taki, który spełni wszelkie oczekiwania.

Czym jest kocioł pelletowy?

Pellet to niewielkie granulki wytwarzane z odpadów drzewnych lub biomasy. Dzięki temu, że wytwarza się go z naturalnych surowców, podczas spalania emituje on znikomą ilość szkodliwych substancji. Nowoczesne kotły pelletowe spełniają wszelkie wymogi narzucane przez różnego rodzaju organy zajmujące się ochroną środowiska. Można więc bez obaw z nich korzystać.

Kotły na pellet wytwarzają także zdecydowanie mniej popiołu niż piece węglowe czy na ekogroszek. Dzięki temu użytkownicy nie muszą tracić czasu na jego usuwanie, a także czyszczenie wnętrza pieca. Zastosowanie automatycznych podajników sprawia, że urządzenia są praktycznie bezobsługowe.

Piece na pellet są także ekonomiczne w utrzymaniu. Im większa wydajność urządzenia, tym mniejsze spalanie, a więc i zużycie paliwa. Wpływa to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Jak wybrać piec na pellet do ogrzewania domu? Czym się kierować?

Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości kocioł na pellet, który spełni Twoje oczekiwania, zwróć szczególną uwagę na takie parametry urządzenia, jak:

  • sprawność,
  • moc,
  • łatwość obsługi,
  • poziom automatyzacji,
  • jakość palnika.

Warto także wziąć pod uwagę rozmiary pieca, co pomoże określić, czy zmieści się on w kotłowni. Istotna jest również pojemność zasobnika.

Jak dobrać moc kotła na pellet?

Dobierając moc pieca na pellet, trzeba przede wszystkim uwzględnić powierzchnię budynku, który ma być nim ogrzewany. Należy przyjąć, że 1 kW mocy wystarczy na to, aby wytworzyć ciepło dla powierzchni wynoszącej 15 m2. W przypadku domu o powierzchni 150 m2 optymalnym rozwiązaniem będzie więc wybór pieca o mocy około 10 kW. Nie warto wybierać modeli o zbyt małej, ani o zbyt dużej mocy. W pierwszym przypadku piec nie wytworzy odpowiedniej ilości ciepła, a więc w domu będzie zbyt zimno. Z kolei zakup pieca o za dużej mocy to zbędny wydatek. Dodatkowo urządzenie to może pracować niewłaściwie.

Piece o mocy 10 kW, które warto wziąć pod uwagę, to przede wszystkim modele:

  • Kozlusan Lidia Compact MINI,
  • Kostrzewa Mini BIO NE.

Im większy budynek, tym piec na pellet musi być wydajniejszy. Jeśli szukasz kotła, który pozwoli Ci bez problemu ogrzać dom o powierzchni 300 m2, to pomyśl o zakupie następujących modeli:

  • KOTŁOSPAW SlimKo Plus,
  • MCZ/ Red Forma Easy Clean.

Są to nowoczesne urządzenia, które wyróżniają się doskonałymi parametrami pracy.

Kocioł na pellet – jaka powinna być jego sprawność?


Najlepsze kotły na pellet wyróżniają się sprawnością wynoszącą ponad 90%. Parametr ten określa, jak efektywnie wykorzystywane jest zastosowane w nim paliwo. Im jest wyższy, tym niższe koszty ogrzewania.

Jeśli zależy Ci na piecu na pellet, który ma wysoką sprawność, to zwróć uwagę na te konkretne modele:

  • Kozlusan Camino Hydro 5-15 kW (sprawność na poziomie 93%),
  • HKS Lazar Interfire 11/150 (dzięki sondzie lambda oraz kondensacji jego sprawność wynosi 104,4%).

Wybierając jeden z wymienionych pieców, możesz liczyć na niższe wydatki związane z ogrzewaniem domu.

Jak obsługuje się piec na pellet?

Dobry piec na pellet powinien być praktycznie bezobsługowy. Aby wybrać taki model, zwróć uwagę na zasobnik na paliwo. Najlepiej, aby był on jak największy. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć wizyty w kotłowni do minimum.

W tego rodzaju kotłach za dostarczanie pelletu do palnika odpowiada specjalny podajnik. Gdy poziom paliwa spada, uruchamia się on automatycznie. Podajnik pobiera odpowiednią ilość pelletu, a następnie dostarcza go do palnika.

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort obsługi pieca, warto postawić na model wyposażony w system automatycznego czyszczenia. Dzięki temu urządzenie to będzie jeszcze bardziej funkcjonalne i praktyczne.

Szukasz właśnie kotła na pellet? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Eko2020.