Każdy, kto posiada dom lub mieszkanie przyzna, że są one dla niego miejscem szczególnym. Z jednej strony mają wysoką wartość materialną, z drugiej sentymentalną. To w domowym zaciszu żyjemy, odpoczywamy, spędzamy czas z najbliższymi. Na co dzień towarzyszą nam też liczne przedmioty, nie tylko czysto użytkowe, ale takie, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Mając to na uwadze, powinniśmy zadbać o to, aby ubezpieczyć nasz dobytek od wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń jak włamanie, pożar czy zalanie. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, dlaczego należy zakupić ubezpieczenie, jakie są ich rodzaje i jaki mogą mieć zakres ochrony, czym są wykluczenia w polisach ubezpieczeniowych i ile kosztuje takie ubezpieczenie. Zapraszamy do lektury.

Ubezpieczenie domu i mieszkania to wydatek, który zapewnia duże korzyści

Zacznijmy od pytania. Dlaczego ubezpieczamy nasze samochody? Dlatego, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji finansowych, które nas dotkną w przypadku gdy dojdzie do kolizji. Ubezpieczamy auta niejako na wszelki wypadek. I dokładnie tak samo, należy podchodzić do ubezpieczeń nieruchomości. Wykupując ubezpieczenie domu i mieszkania zabezpieczamy się od różnych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, kradzież, wandalizm. Ubezpieczenie może też chronić nas przed roszczeniami osób trzecich, które mogłyby doznać szkody z naszej winy (np. uszkodzenie płotu, bramy). Ubezpieczenie domu i mieszkania jest również wymagane w sytuacji, gdy finansujemy naszą nieruchomość kredytem. Co istotne, koszt takiego ubezpieczenia jest wręcz symboliczny, jeśli weźmiemy pod uwagę wartość domu lub mieszkania.

Jakie cztery rodzaje ubezpieczeń związanych z nieruchomościami kupujemy najczęściej?

Na rynku ubezpieczeń nieruchomości możemy znaleźć wiele różnych ofert i wariantów ochrony. Do najczęściej kupowanych zaliczamy następujące rodzaje ubezpieczeń:

1. Ubezpieczenie od pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych

To podstawowe ubezpieczenie, które bardzo często nazywane jest też ubezpieczeniem murów nieruchomości. Chroni nasz dom przed najczęstszymi zagrożeniami, takimi jak pożar, zalanie, pęknięcie rur, uderzenie pioruna itp. Ubezpieczenie to obejmuje zarówno mury, jak i stałe elementy nieruchomości, takie jak okna, drzwi, instalacje.

2. Ubezpieczenie tzw. ruchomości, czyli wyposażenia mieszkania

To dodatkowe ubezpieczenie, które chroni nasze mienie: meble, sprzęt RTV, AGD, ubrania, biżuterię i inne przedmioty, które znajdują się w naszym domu lub mieszkaniu. Ubezpieczenie to obejmuje te same zdarzenia losowe, co ubezpieczenie murów, ale także kradzież z włamaniem lub rabunek. Ubezpieczenie to jest bardzo przydatne i powinno być zawierane zawsze z ogólnym.

3. Assistance domowy

Dużo mniej popularne, ale w niektórych sytuacjach życiowych bardzo pomocne. To usługa, która zapewnia nam pomoc w nagłych sytuacjach, takich jak awaria hydrauliczna lub elektryczna, zacięcie zamka w drzwiach, zbita szyba w oknie. W zależności od wykupionej polisy assistance domowy może też obejmować dodatkowe usługi, takie jak pobyt w hotelu, jeśli w naszym domu doszło do zdarzeń, które uniemożliwiają chwilowy pobyt na miejscu.

4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

To ubezpieczenie, które chroni nas przed roszczeniami osób trzecich, które mogłyby doznać szkody w wyniku naszego nieumyślnego działania.

Przykład 1: Nasze dziecko podczas zabawy piłką zbije szybę sąsiadowi.
Przykład 2: Cofając samochód, uszkodzimy ogrodzenie sąsiada, wyłamując z niego kilka desek.

Więcej na temat ubezpieczeń dowiesz się na tej stronie www

Czy ubezpieczenie domu może objąć również wolnostojący garaż, altankę, komórkę na narzędzia?

Tak, może objąć również te elementy, jeśli są one położone na tej samej działce co dom i zostaną ujęte w umowie ubezpieczenia. Jest to o tyle ważne, że np. w komórce możemy przechowywać kosiarkę, piłę, które mają sporą wartość i mogłyby paść łupem złodziei.

Czym są tzw. wykluczenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego?

W największym skrócie wykluczenia odpowiedzialności to sytuacje, w których Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania, nawet jeśli doszło do zdarzenia losowego objętego ubezpieczeniem. Wykluczenia odpowiedzialności są określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) każdego TU i mogą się różnić w zależności od oferty. Najczęściej spotykane wykluczenia to: szkody wynikające z zaniedbania np. (pozostawienie otwartego okna na czas wyjazdu), zaprószenie ognia pod wpływem alkoholu lub narkotyków Warto zapoznać się ich listą przed podpisaniem umowy.

Co wpływa na koszt polisy ubezpieczeniowej?

Zmierzając powoli do końca, zobaczmy, od czego zależy wysokość składki, którą musimy zapłacić za ubezpieczenie domu i mieszkania:

– wartość nieruchomości i jej wyposażenia.
– rodzaj i zakres ochrony. Im więcej rodzajów i zdarzeń losowych obejmuje nasze ubezpieczenie, tym pełniejsza jest ochrona, ale też wyższa składka.
– lokalizacja i stan techniczny nieruchomości. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie czynniki, jak: położenie nieruchomości (np. w centrum miasta, na wsi, w strefie powodziowej itp.), wiek nieruchomości, stan instalacji, zabezpieczeń, izolacji itp.
– okres ochrony – zawierając polisę nie na rok, ale dwa lata lub trzy lata z góry możemy liczyć na korzystniejszą cenę.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, domu?

I tak dotarliśmy do końca. Ponieważ trudno o jedną, wiążącą odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania gorąco zachęcamy do skorzystania ze specjalnych narzędzi internetowych: kalkulatorów lub porównywarek internetowych. Tak bardzo ogólnie można przyjąć, że koszt rocznej polisy dla mieszkania to wydatek: 200-300 zł. W przypadku domu jest to 300-500 zł.

Podsumowanie

Ubezpieczenie domu i mieszkania to inwestycja w nasze bezpieczeństwo i spokojną głowę podczas nieobecności w domu. Za cenę 200-300 zł rocznie, czyli równowartość tygodniowych zakupów w markecie, zyskujemy ochronę tego, co dla nas najważniejsze. Miejsca, do którego wracamy każdego dnia. Dlatego nie zapominajmy o ubezpieczeniu. Warto zajrzeć do aktualnej polisy i sprawdzić, kiedy wygasa, aby w porę ją przedłużyć.