Araukaria jest dużym iglastym drzewem, które w klimacie naszym jest uprawiane jako doniczkowa roślina. Zapoznajmy się z wymaganiami tego przepięknego drzewa oraz zasadami pielęgnacji. Zorientujmy się czy można uprawiać araukarię w ogrodzie.

Jak uprawiać araukarię?

Tak naprawdę to jest znanych około dwudziestu gatunków araukarii. Jednak w uprawie są spotykane dokładnie dwa. Chodzi o araukarię wyniosłą oraz o araukarię chilijską.

Oba gatunki w naturze są zimozielonymi, iglastymi oraz dużymi drzewami. Osiągają one około sześćdziesięciu metrów wysokości. Jeśli chodzi o uprawę doniczkową, to maksymalne wyrastają na dwa metry. Dopiero jest to osiągalne po kilku latach. Niestety rosną dosyć wolno. Oba drzewa mają także dosyć charakterystyczny pokrój stożkowy oraz gałęzie, które od pnia odstają niemal pod kątem prostym. Różnią się z kolei samym wyglądem liści. W wyniosłej araukarii liście są miękkie, igły zielone, a w chilijskiej odmianie są sztywne i mają trójkątny kształt. Liście skórzaste pojawiają się również na pniu. Dzięki temu osiągany jest wygląd troszkę najeżonej sztywniki oraz zielonymi i ostrymi kolcami. Nawiązuje to do niczego innego jak do prehistorycznego rodowodu araukarii. Żyje ona na ziemi już przecież od ponad dwustu milionów lat.

Więcej informacji o araukariach

Araukaria to bez wątpienia rośliny egzotyczne. Pochodzą z bardzo charakterystycznych środowisk. Araukaria wyniosła pochodzi z wyspy Norfolk, która znajduje się w pobliżu Australii. Uwielbia zatem morski i wilgotny klimat. Dodatkowo przepada za klimatem umiarkowanie ciepłym. Roślina od nas oczekuje niezbyt wysokich temperatur w okresie letnim, jest to bowiem temperatura pomiędzy 20-24 stopnie Celsjusza, a zimą chłodu umiarkowanego 10-12 stopni Celsjusza. W żadnym wypadku temperatura nie może spaść poniżej pięciu stopni Celsjusza.

Jeśli zaś chodzi o araukarię chilijską, to pochodzi ona z lasów wilgotnych i podzwrotnikowych Chile. Zimą jak najbardziej temperatury spadać mogą poniżej zera stopni Celsjusza. Dlatego pomimo, że preferuje temperatury wyższe, to jak najbardziej jest w stanie przetrwać mrozy. Musimy jednak wiedzieć, że mogą to być jedynie mrozy niewielkie oraz krótkotrwałe. Tak mniej więcej do około dziesięciu stopni Celsjusza.

W naszych warunkach raczej łatwiej jest zapewnić wymagania odmianie chilijskiej. W gruncie hodować araukarię byłoby niezmiernie trudno. Jednak uprawa w doniczce jest jak najbardziej do osiągnięcia. Powinniśmy zatem zdecydować się na uprawę doniczkową, a będzie wszystko w porządku.