Restaurant Market w Kamienicy Wiedeńskiej to innowacyjne miejsce na gastronomicznej mapie Poznania, które w drugim kwartale 2024 roku otworzy się zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów. Stanowiąc pionierskie przedsięwzięcie w mieście, ten koncept restauracyjny zgromadzi pod swoim dachem 10 rlokalnych i ponadlokalnych restauratorów, oferując gościom unikatową okazję do degustacji międzynarodowych potraw, sezonowych specjałów i wyrafinowanej kuchni w jednym miejscu. Wnętrza tego miejsca, urządzone przez renomowane Biuro Kreacja z Dorotą Terlecką na czele, odwołują się do bogatej historii lokalu oraz legendarnych podróży Orient Expressem, zapewniając niezapomniane wrażenia zarówno smakowe, jak i wizualne.

Koncept Restaurant Market, czyli marketu kulinarnego, zdobywa na popularności w całej Polsce, przyciągając różnorodnością i dostępnością cenową dań z rozpoznawalnych restauracji. Propozycja ta wzbogaca ofertę gastronomiczną miasta, prezentując rzadko dostępne smaki i potrawy w atrakcyjnej lokalizacji i przemyślanie zaprojektowanych wnętrzach. Restaurant Market znajdujący się w Kamienicy Wiedeńskiej przy ulicy Podgórnej 11/13 w Poznaniu, zaledwie kilka minut spacerem od Dworca Głównego, jest doskonałym przykładem takiej inicjatywy. Lokalizacja ta zainspirowała Dorotę Terlecką i jej zespół z Biura Kreacja do stworzenia wnętrz, które nowocześnie interpretują zarówno dziedzictwo zabytkowego budynku, jak i bogatą historię miejsca, nawiązując do atmosfery podróży Orient Expressem.

Wnętrza zaprojektowane przez pracownię Biuro Kreacja na imponującej powierzchni 1300 m² mogą gościć ponad 500 osób, zapewniając intensywne życie zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Projekt ten, rozmieszczony na parterze, w całorocznej oranżerii oraz w eleganckiej kawiarni pełniącej również rolę drink baru, łączy nowoczesny design z elementami nawiązującymi do bogatej historii miejsca. Jest to nowoczesne spojrzenie na miejsce spotkań o wielkomiejskim charakterze, gdzie każdy może czuć się swobodnie i przyjemnie.

Centralnym pomysłem tego projektu jest dialog z historią lokalizacji oraz z poznańską secesją. Inspiracje czerpane z secesyjnej estetyki w sztuce i architekturze, ducha podróży Orient Expressem oraz wnętrza hali dworcowej, przekładają się na koncepcję kulinarnej podróży. Każda ze stref zaprojektowana została z myślą o różnorodności kulinarnych destynacji, tworząc wspólną przestrzeń dla gości, łączącą różne smaki i kultury. To projekt, który wizualnie i funkcjonalnie łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc przestrzeń pełną smaków, w której historia spotyka się z nowoczesnością.

Projekt wnętrza to niesamowita podróż nawiązująca do wyprawy Orient Expressem. Rozpoczyna się ona w pięknej secesyjnej przestrzeni mającej odniesienie nie tylko do budynku, w którym się znajdujemy, ale również d o galerii dworcowych. Znajdziemy tu tapicerowanesiedziska przypominające te stosowane w pociągach oraz secesyjne detale – opowiada projektantka Dorota Terlecka z Biuro Kreacja.

Wysoka i przestronna sala, rozświetlona dużymi witrynami, nawiązuje do dziedzictwa historycznego budynku. Elementy secesyjne, takie jak wzorzysta posadzka, łuki, czy ręcznie malowane zdobienia, tworzą w tym miejscu atmosferę unikalności. Centralnym punktem wnętrza jest bar, którego łukowata konstrukcja, wykończona fornirem z orzecha, nadaje przestrzeni majestatycznego charakteru. Wszystkie detale, od giętych krzeseł, przez miękkie sofy, szkliwone kafle, po metaloplastykę, są hołdem dla epoki Art Noveau, która kwitła na przełomie XIX i XX wieku.

Podróż przez przestrzeń kontynuuje się w strefie industrialnej, która odsłania przed nami świat dawnych parowozów i historię fabryki H. Cegielskiego. To miejsce, gdzie przeszłość Poznania jest nie tylko tłem, ale pełnoprawnym bohaterem.

Architektura budynku oraz wnętrza zmieniają się od strony dziedzińca. Wnętrze staje się industrialne. Jest to nawiązanie do poznańskiej fabryki H. Cegielskiego, która na początku XX wieku była największym w kraju ośrodkiem produkcji parowozów – wyjaśnia Dorota Terlecka.

Odwołanie do historii nie jest przypadkowe, gdyż willa należąca do rodziny Cegielskich znajdowała się na terenie przylegającym do obecnej inwestycji. Wnętrze ujawnia industrialne akcenty, takie jak stalowe konstrukcje, oświetlenie i meble, gdzie dominuje połączenie betonu i stali. Na ścianach pojawiają się murale przedstawiające parowe maszyny produkowane przez H. Cegielskiego, co podkreśla bujny rozwój przemysłu tamtej epoki, oddając ducha hasła „Miasto – Masa – Maszyna”.

Następnie przenosimy się do Azji, do wnętrza nasyconego minimalistycznymi elementami w stylu Japandi, charakteryzującego się jasnym drewnem, naturalnymi materiałami i papierowymi lampionami. Prostota formy przeplata się tu z intensywnymi barwami, prowadząc nas do przestrzeni, w której kolor i aromat tworzą zmysłowe, pełne wrażeń doświadczenie.

Jasna, minimalistyczna przestrzeń jest bardzo prosta i uporządkowana. Minimalistyczne stoliki i stoły nawiązują do kultury Japonii. Wnętrze wypełnione jest naturalnymi materiałami, takimi jak jasne drewno czy tkanina pokrywająca ściany. Proste oświetlenie w postaci papierowych lampionów dopełnia całości wrażeń – zdradza projektantka z Biuro Kreacja.

Strefa Wschód charakteryzuje się głębokimi, intensywnymi barwami oraz ciemnym drewnem, evokującym atmosferę Indii czy Libanu. Ta część jest pełna życia, odzwierciedlając bogactwo aromatów i smaków kuchni orientalnych. Wnętrze rozświetlają nasycone odcienie, takie jak burgund czy pomarańcz, które harmonijnie współgrają z ciemnymi drewnianymi akcentami i barwnymi lampionami zrobionymi z tradycyjnych indyjskich tkanin.

Projekt: Biuro kreacja: Dorota Terlecka, Karolina Polińska, Ewa Michałowska, Maja Skołysz

Wizualizacje: Natalia Miłosz