Remont domu z drewna. Dlaczego czyszczenie elewacji jest ważne?

Drewniana elewacja nadal stanowi bardzo mocne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. To popularna i efektowna metoda wykończenia domu. Prezentuje się nietuzinkowo i daje szerokie pole do manewru w kontekście nadania jej ostatecznego wyglądu. Drewno jest ponadczasowe i eleganckie, o czym możesz przekonać się samodzielnie, decydując się na taki krok w budowie. Wybierz najwyższej jakości materiał, który pochodzi ze sprawdzonego źródła i wykaże się najwyższą klasą odporności. Pamiętaj przy tym o zachowaniu środków ostrożności. W tym przypadku szczególnie ważne jest odpowiednie czyszczenie elewacji i jej renowacja.

Renowacja drewnianej elewacji przez warunki zewnętrzne

Trzeba przyznać, że choć drewno wygląda niesamowicie atrakcyjnie, a domy zbudowane z takiego materiału mają swój szczególny klimat, to wymaga ono specjalnego traktowania i pielęgnacji. Nie da się ukryć, że mycie drewnianych domów jest bardzo ważną czynnością, na którą trzeba się regularnie decydować. Wszystko z uwagi na rozmaite czynniki zewnętrzne wpływające na degradację tego surowca. Głównie problematyczne są te wywołane przez pogodę. Wyzwaniem może być zmienna temperatura powietrza, duża wilgotność, promieniowanie słoneczne, nieustanne opady, wiatr czy kurz, a nawet grzyby oraz owady. 

Na skutek ich działania elewacja znacznie zmienia swój wygląd, tracąc przy tym swój unikalny charakter. Z biegiem czasu staje się ona coraz bardziej chropowata, staje się szarawa i popękana. Co więcej, w powstałych wgłębieniach pojawiają się drobne mikroorganizmy, które niszczą drewno, a co za tym idzie – całą konstrukcję. O tym, jak bardzo podatne na czynniki zewnętrzne jest wybierane przez nas drewno, ma wpływ jego gatunek oraz warunki pracy. Uznaje się, że korzystnym rozwiązaniem jest budowa domu drewnianego na lekkim wzniesieniu, dzięki czemu zapewnimy swobodny spływ wody, a przy tym konstruowanie dachów z szerokimi okapami. To z kolei świetnie zabezpieczy elewację przed różnorodnymi opadami.

Profesjonalne czyszczenie elewacji z drewna

Jeśli zauważasz, że na drewnianej elewacji zaczynają pojawiać się niepokojące zmiany, nie zwlekaj i od razu zdecyduj się na profesjonalną pomoc, którą oferuje wiele firm jak np. kmiprosystem.pl. Specjaliści w zakresie czyszczenia powierzchni z drewna wiedzą, ja bezpiecznie usunąć rozmaite plamy, osady, zacieki oraz zabrudzenia. Używają przy tym odpowiednio dobranych narzędzi oraz środków, które nie uszkodzą w żaden sposób elewacji. Zapomnij o silnych detergentach i ostrych szczotkach. Fachowe wsparcie jest również nieocenione, aby skutecznie uporać się z ogniskami pleśni bądź grzybów. Dodatkowo czyszczenie jest kończone pokryciem elewacji zabezpieczającą warstwą impregnatu, który pozwoli drewnu zachować swój jak najlepszy stan.

Remont domu drewnianego – kiedy konieczne jest malowanie?

Drewno stanowi ponadczasowy materiał do budowy domów, jednak z uwagi na swoje właściwości, wymaga ono odpowiedniego wsparcia z naszej strony, by nie niszczało, a zachowało swoje właściwości na długo. Jeśli widzisz, że na powierzchni elewacji pojawiają się przetarcia i rysy, jest to sygnał, że została ona wyeksponowana na negatywne działanie czynników atmosferycznych i nie tylko. Tym samym straciło ono swoją optymalną ochronę, którą należy przywrócić. W większości sytuacji odpowiednie wyczyszczenie elewacji i jej impregnacja są wystarczające, jednak zdarzyć się może, że drewno straci swój koloryt. Wtedy zdecyduj się na kompleksowy remont, który warto oddać w ręce fachowców, którzy będą wiedzieć, w jaki sposób zrobić to bezpiecznie i jakich środków użyć.