Podjazd do domu można wykonać na kilka sposobów, które różnią się od siebie wykonaniem oraz kosztami poniesionymi na inwestycję. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze: tańsze oraz droższe.

Podjazd do domu — na co zwrócić uwagę?

Oprócz materiału, z którego ma być wykonany podjazd przed domem, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • szerokość — minimalna, która zapewni komfortowy wjazd do garażu, wynosić powinna 3 metry. Jeżeli podjazd jest także wejściem do domu, to należy doliczyć kolejne 1.5 metra. Jeśli planujemy zawracać na podjeździe – musi on mieć wymiary przynajmniej 6×6 m;
 • grubość nawierzchni — dla samochodów osobowych minimalna grubość nawierzchni powinna wynosić minimum 6 centymetrów, a w przypadku ciężarówek musi to być co najmniej 10.
 • ponadto: górny fragment podjazdu do domu powinien wystawać co najmniej 3 centymetry powyżej poziom gruntu, nachylenie wjazdu do garażu powinno wynosić 3-4 stopnie, a spadek poprzeczny, który w deszczowe i śnieżne dni umożliwi spływ zalegającej wody na trawę wokół nawierzchni — około 1 stopnia.

Ważny jest także aspekt wizualny. Podjazd do domu powinien pasować do stylu domu i ogrodu, warto wziąć także pod uwagę ścieżki lub chodniki, które znajdują się terenie posesji.

Ile kosztuje zrobienie podjazdu?

Koszt zrobienia podjazdu zależy przede wszystkim od rodzaju materiału budowlanego, z którego zamierzamy go wykonać. Na rynku jest ich mnóstwo, każdy ma swoje zalety, ale też wady. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto dowiedzieć się, czym dany materiał się charakteryzuje oraz jak sprawdza się w codziennej eksploatacji.

Podjazd do domu ze żwiru

Zastanawiasz się jaki podjazd najtańszy? Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną opcją ze wszystkich, które przedstawimy w tym artykule, jest podjazd ze żwiru. Niestety materiał ten nie będzie trwały i w trakcie używania trzeba będzie go uzupełniać. Podjazd wykonany ze żwiru należy również regularnie pielęgnować bowiem zarastać go będzie roślinność.

Jak tanio zrobić podjazd do domu? Po usunięciu warstwy humusu i wyłożeniu na dnie wykopu geowłókniny należy wsypać około 20 cm warstwę tłucznia. Następnie pokrywamy go minimum 10- centymetrową warstwą grubego żwiru, a na nim kładziemy warstwę żwiru dekoracyjnego lub miału kamiennego. Dzięki stopniowemu ułożeniu materiałów o różnym uziarnieniu uzyskamy nawierzchnię o dużej wytrzymałości. Przy tworzeniu poszczególnych warstw nawierzchni, trzeba pamiętać jednak o regularnym podlewaniu wodą i systematycznym ubijaniu materiału.

Koszt materiałów:

 • tłuczeń – około 70 zł/t
 • żwir – około 80 zł/t
 • geowłóknina – około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m.

Podjazd do domu z kostki brukowej betonowej

To kolejny stosunkowo tani materiał, z którego z powodzeniem można stworzyć efektowny podjazd do domu. Do produkcji kostki betonowej wykorzystuje się mieszanki betonowe o niewielkiej zawartości wody, do których dodaje się kruszywa takie jak kwarc, granit, marmur lub bazalt. Pozwala to stworzyć unikalne wersje kolorystyczne nawierzchni. Przy wykonywaniu podjazdu z tego materiału należy zwrócić szczególną uwagę na staranne zagęszczenie kolejnych warstw podbudowy. Jeżeli to zaniedbamy to nawierzchnia lub zastoina wody opadowej mogą się zapaść.

Jak zrobić podjazd z kostki brukowej? Po wytyczeniu wykopu należy usunąć warstwę humusu i pokryć teren geowłókniną. Następnie geowłókninę pokrywamy około 30-centymetrową warstwą tłucznia lub pospółki — powinna powstać mniej więcej 5-centymetrowa warstwa piasku. Z boku wykopu należy osadzić krawężniki. Po wyrównaniu podłoża przystępujemy do układania betonowej kostki brukowej. Aby nawierzchnia była stabilna i trwała, poszczególne elementy dobić do siebie gumowym młotkiem. Na końcu wypełniamy szczeliny w podjeździe piaskiem.

Koszt materiałów:

 • betonowa kostka brukowa — ok. 30–60 zł/mkw
 • geowłóknina — ok. 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5×50 m
 • piasek — ok. 30 zł/ t
 • tłuczeń — ok. 70 zł/t.

Podjazd do domu z kostki

Dla osób z nieco większym budżetem dobrym rozwiązaniem może być podjazd z bruku kamiennego. Tego typu nawierzchnia nie tylko prezentuje się imponująco, ale jest także bardzo trwała. Bruk kamienny charakteryzuje się bowiem wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne, dlatego posłuży nam przez długie lata. Podjazd do domu z bruku kamiennego zazwyczaj wykonuje się z granitowej kostki brukowej, nieco rzadziej z piaskowca.

Jak zrobić podjazd z kostki brukowej Ten typ podjazdu wymaga fachowego ułożenia i niestety nie tworzy idealnie równej powierzchni, przez co dość trudno się ją odśnieża. Nawierzchnię z płyt kamiennych układa się na podobnej podbudowie, jak kostkę brukować. Ważne, aby była ona stabilna i przepuszczalna. Na dole powinna znaleźć się więc geowłóknina, a nad nią około 20-centymetrowa warstwa tłucznia lub pospółki i 5-centymetrowa warstwa piasku.

Koszt materiałów:

 • kamienna kostka brukowa — od 100 zł/ m²
 • tłuczeń — ok. 70 zł/t
 • piasek — ok. 30 zł/ t
 • geowłóknina — ok. 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5×50 m

Podjazd do domu z betonu wylewanego

Podjazd z betonu wylewanego plasuje się w średniej półce cenowej. Jego największą zaletą jest możliwość szybkiego odnowienia zniszczonej nawierzchni, poprzez nałożenie na nią kolejnej warstwy betonu.

Jak zrobić taki podjazd? Po pozbyciu się warstwy humusu, w wykopie o głębokości około 30 centymetrów układamy geowłókninę i montujemy szalunek z desek. W tym przypadku należy wykonać dylatację, ustawiając listwy co około 2,5 metra. Następnie usypujemy warstwę tłucznia albo gruzu o grubości około 15 cm, którą zalewamy rzadkim betonem na wysokość około 5 centymetrów. Gdy beton zaschnie, wylewamy kolejną porcję, tym razem klasy C 16/20 o grubości około 10 cm. Aby zwiększyć trwałość podjazdu, można zatopić w nim siatkę zbrojeniową. Po mechanicznym zagęszczeniu betonu nadmiar materiału usuwamy deską, przesuwając ją po listwach szalunkowych. Po mniej więcej trzech godzinach od ułożenia można zacząć wygładzać powierzchnię. Przez kilka dni pojazd do domu należy podlewać wodą. Mniej więcej po dwóch tygodniach materiał będzie już wytrzymały.

Koszt materiałów:

 • rzadki beton — ok. 250 zł/ metr sześcienny
 • beton klasy C 16.20 — ok. 300 zł/ metr3
 • tłuczeń — ok. 70 zł/ t
 • geowłóknina — ok. 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5×50 m
 • siatka zbrojeniowa — ok. 400 zł

Podjazd do domu z paneli z PVC

Panele z PVC mają wiele zalet. Są trwałe, nowoczesne i prezentuje się naturalniej niż betonowa nawierzchnia. Ponadto nie odkształcają się pod naciskiem pojazdów i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Można je wypełnić kruszywem albo obsiać trawą, dzięki czemu powstanie piękny, zielony podjazd.

Jak zrobić podjazd z paneli z PVC? Na dnie wykopu o głębokości minimum 30 cm należy wysypać około 25 cm grubego żwiru (stworzy on warstwę nośną), na której później rozkładamy geowłókninę (zapobiegnie to mieszaniu się warstw konstrukcyjnych). Jeśli podjazd do domu zamierzamy wypełnić kruszywem, to do zrobienia podkładu należy wykorzystać 5 cm warstwę z piasku lub piasku ze żwirem. Jeżeli podjazd chcemy obsiać trawą, to warstwę podkładową należy zrobić z mieszanki piasku oraz kompostu, na których układamy panele, łącząc je na zaczepy. Poszczególne kratki wypełniamy (w zależności od wybranego wariantu) kruszywem lub żyzną ziemią, na której wysiewamy nasiona traw i przysypujemy je delikatnie piaskiem.

Koszt materiałów:

 • panele PVC — od 15 zł/ szt.
 • żwir dekoracyjny — ok. 150 zł/t
 • żwir — ok. 80 zł/t
 • piasek – ok. 30 zł/ t
 • geowłóknina — ok. 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5×50 m.

Podjazd do domu z płyt ażurowych

Ostatnią propozycją są płyty ażurowe z betonu, które występują w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych. Najczęściej układa się je na identycznej podbudowie co w przypadku kostki brukowej, a więc z geowłókniny, tłucznia i piasku. Jeśli ich wypełnienie ma tworzyć naturalna zieleń, to otwory w płytach wypełnia się ziemią, w której później wyrośnie trawa.

Koszt materiałów:

 • płyta ażurowa 40×60 cm — od 15 zł/ szt.
 • żwir dekoracyjny — ok. 150 zł/t
 • tłuczeń — ok. 70 zł/t
 • piasek — ok. 30 zł/t
 • geowłóknina — ok. 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5×50.