Ziemia w ogrodzie po zimie może być w różnej kondycji, w zależności od warunków atmosferycznych i lokalizacji. Odpowiednie przygotowanie gleby przed sezonem upraw jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Joanna Legutko, doświadczony doradca ogrodniczy i wiceprezes przedsiębiorstwa W.Legutko, udziela cennych wskazówek na temat ożywienia gleby po zimie, które przyczynią się do sukcesu naszych upraw w sezonie wiosenno-letnim.
1. Odchwaszczanie i spulchnianie
Zacznij od gruntownego porządku, usuwając chwasty oraz resztki roślin z poprzedniego sezonu. Odrzuć także kamienie. Zadaniem kluczowym jest spulchnienie ziemii, szczególnie jeśli jest zbita po zimie. Przekop ją na głębokość 15-30 cm, aby zapewnić efektywne uprawy. Łopata czy widełki sprawdzą się na mniejszych powierzchniach, a glebogryzarka na obszarach większych.
2. Ocena stanu gleby i poprawa jej jakości
Starannie ocenić wilgotność, zwartość, czy luźność gleby. Dla gleb suchych i piaszczystych zwiększ gęstość, dodając mieloną glinę i kompost. W przypadku zbitych gleb gliniastych, rozluźnij je przez dodanie piasku lub żwiru. Kompost to również doskonałe wsparcie dla struktury gleby.
3. Nawożenie
W przypadku braku obornika jesienią, dodaj kompost, obornik granulowany lub nawozy dedykowane warzywom lub kwiatom, zależnie od planowanych upraw. Mączka bazaltowa to świetne źródło makro i mikroelementów, które poprawią strukturę gleby. Można ją stosować samodzielnie lub jako dodatek do innych nawozów naturalnych.
4. Ustalenie pH
Sprawdź pH gleby, zwykle rośliny dobrze rozwijają się w neutralnym środowisku (6,0-7,0). Dostosuj pH, używając wapna czy dolomitu na glebę zbyt kwaśną, a kory sosnowej czy kwaśnego torfu na glebę zbyt zasadową. Ważne jest, aby takie zabiegi wykonać kilka tygodni przed nawożeniem.
5. Planowanie upraw
Wykorzystaj ten czas na planowanie upraw. Zakup nasiona wcześniej, aby mieć wystarczająco czasu na zdobycie wiedzy i ewentualne uzupełnienia brakujących produktów.
Przygotowanie ziemi do sezonu to kluczowy krok w osiągnięciu sukcesu w ogrodnictwie. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji, monitorowaniu stanu gleby, a także dobru środowisku, korzystając z naturalnych nawozów i magazynując wodę deszczową. Odpowiednie przygotowanie terenu sprawi, że Twoje rośliny będą rozwijać się zdrowo i obficie.