Stosowanie kominów systemowych cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to głównie z faktu, że ich montaż jest o wiele szybszy oraz łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnych murowanych szachtów. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się nowoczesne stalowe kominy oraz z jakimi urządzeniami grzewczymi można je stosować. Przekonaj się, dlaczego ich wybór może być doskonałym rozwiązaniem także dla Ciebie.

Co to są kominy systemowe?

Kominy systemowe są zbudowane z gotowych elementów, które łączy się ze sobą. W ten sposób powstaje kompletna konstrukcja gotowa do użytku. Kominy można dopasować do konkretnych urządzeń grzewczych. Są to nowoczesne systemy nadające się do stosowania zarówno w budynkach, które dopiero powstają, jak i tych poddawanych modernizacji.

Systemy kominowe mogą być samodzielnymi konstrukcjami. Ich budowa oraz właściwości pozwalają również na to, aby stosować je jako wkłady do istniejących szachtów.

Najważniejsze zalety kominów systemowych

Jeśli zastanawiasz się, czy kominy stalowe to dobre rozwiązanie także dla Ciebie, musisz poznać ich najważniejsze zalety. Przekonaj się, dlaczego konstrukcje wykonane z tych materiałów są doskonałą alternatywą dla innych tworzyw.

Stalowe kominy systemowe wyróżniają się przede wszystkim:

  • bezproblemowym montażem – ich instalacja przebiega bardzo szybko, co znacząco skraca czas realizacji oraz wpływa na obniżenie kosztów całej inwestycji;
  • trwałością – takie konstrukcje są odporne na niekorzystne działanie kondensatu;
  • szczelnością – stalowe wsady kominowe są znacznie szczelniejsze niż murowane;
  • uniwersalnością – nadają się do stosowania z różnymi urządzeniami grzewczymi.

Najwyższej jakości kominy systemowe wykonane ze stali są dostępne w ofercie firmy MK Żary. Jest to ceniony producent, który cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów.

Co musisz wiedzieć o wsadach kominowych?

W starszych budynkach występują najczęściej szachty kominowe wykonane z pustaków lub cegieł. Są one przeznaczone do stosowania z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi. W przypadku ich wymiany na nowoczesny sprzęt konieczna jest także modernizacja przewodów odprowadzających spaliny na zewnątrz budynku. Wsady kominowe znacząco to ułatwiają, gdyż wystarczy je zamontować w szachcie, a następnie podłączyć do nowego urządzenia grzewczego.

O czym trzeba pamiętać podczas wyboru systemowego wkładu kominowego? Przede wszystkim musi być on dopasowany do rodzaju urządzenia, które będzie ogrzewało budynek. Wkłady różnią się od siebie średnicą oraz kształtem. Uniwersalnym rozwiązaniem są te o okrągłym przekroju. W przypadku wąskich szachtów najlepiej sprawdzą się modele owalne.

Wybierając wkład stalowy do przewodu kominowego, warto zwrócić uwagę na jego trwałość. Komin musi być odporny na działanie wysokich temperatur, a także na niekorzystny wpływ spalin oraz innych czynników zewnętrznych.

Samodzielne systemy kominowe – czym są oraz jak się je montuje?

Kominy systemowe mogą być stosowane nie tylko jako wsady do istniejących szachtów, ale również w formie samodzielnych konstrukcji. Są do tego przeznaczone modele dwuścienne, w których między rurą wewnętrzną a zewnętrzną znajduje się warstwa izolacji. Mogą one współpracować z kominkami, a także kotłami na paliwa stałe.

Komin systemowy zewnętrzny może być montowany bezpośrednio do elewacji ze względu na swoją lekką konstrukcję. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz budynku. Dużą zaletą tej konstrukcji jest to, że nie wymaga ona budowania fundamentów, a także dodatkowego ocieplania szachtu. Dzięki temu szybko i bez problemu można uruchomić urządzenie grzewcze. Aby zamontować ten rodzaj komina na zewnątrz budynku, niezbędne jest wcześniejsze umieszczenie wspornika na elewacji oraz specjalnych obejm, które pozwalają utrzymać przewód w pozycji pionowej. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie miejsca, w którym komin przechodzi przez ścianę z wnętrza na zewnątrz budynku. W tym celu stosuje się specjalne rozety systemowe, które odpowiednio zabezpieczają te miejsca.

System kominowy dwuścienny można także z powodzeniem zamontować wewnątrz budynku. Jest skonstruowany w taki sposób, aby korzystanie z niego było w pełni bezpieczne. Takie kominy nadają pomieszczeniom nowoczesny i industrialny charakter, dlatego nie trzeba ich zamurowywać.

Do kominków opalanych drewnem idealnie sprawdzają się izolowane systemy dwuścienne, które sprawnie usuwają spaliny i zapobiegają ich przedostawaniu się do wnętrza. Jeśli masz w domu kominek gazowy, postaw na sprawdzoną konstrukcję powietrzno-spalinową.

Systemy kominowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej to idealne rozwiązanie dla każdego, kto szuka niezawodnego rozwiązania wyróżniającego się trwałością, a także bezpieczeństwem. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy i mniej kosztowny niż w przypadku tradycyjnych murowanych szachtów, co znacząco wpływa na popularność tych produktów. Wybierz sprawdzone systemy kominowe i ciesz się komfortem, który zapewniają.