Domy szkieletowe uważa się za słabe, mniej wytrzymałe i mniej trwałe niż domy murowane. Jeśli jednak konstrukcja drewniana zostanie solidnie wykonana, dom szkieletowy może posłużyć nam przez lata. Warto również wiedzieć, że taki dom można wybudować mniejszym kosztem i o wiele szybciej niż murowany. Ile zatem kosztują domy szkieletowe?

Domy szkieletowe — sposoby budowania

Sposób budowania domu szkieletowego jest uzależniony od typu konstrukcji, jaką wybierzemy. Do wyboru mamy:

1. Domy kanadyjskie

W przypadku domów kanadyjskich cały szkielet jest konstruowany od podstaw na placu budowy. Wymaga to sprawnej pracy oraz dobrych warunków pogodowych. Jeżeli ten etap prac przeciągnie się zbyt długo, może to w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania i jakości domu.

Co jeszcze warto wiedzieć o domach kanadyjskich? W większości są całkowicie zbudowane z drewna, mają też dobrą izolację, dzięki czemu są odporne na niskie temperatury. Ich zaletą jest możliwość modyfikacji — szkielet można łatwo rozbudowywać i wymieniać bez ograniczania użytkowania domu, i bez pracochłonnego kucia ścian czy sufitów. To idealna technologia, jeśli chcemy najpierw zbudować mały dom, a później go rozbudować.

2. Domy skandynawskie

Poszczególne części domów skandynawskich wykonywane są najpierw w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy do zmontowania. Cechą charakterystyczną domu skandynawskiego jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi.

Domy skandynawskie poza fundamentami nie wymagają prac na mokro i można je wznosić o każdej porze roku. Budowa w tej technologii zajmuje około trzech miesięcy. Coraz popularniejsze stają się domy kanadyjskie modułowe, których montaż gotowych modułów zajmuje tylko kilka dni. W tej w technologii łatwo rozbudować i modyfikować budynek.

3. Domy niemieckie

Domy niemieckie posiadają najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową. Dzięki temu jest to najsolidniejszy typ domu szkieletowego. Proces budowy domu szkieletowego rozpoczyna się od postawienia fundamentów, które mogą występować w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Następnie wykonuje się konstrukcję szkieletową oraz wszystkie izolacje (termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową). Kiedy dom jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym, przychodzi pora na elewację, wykonanie instalacji (elektrycznej, gazowej itd.) oraz prace wykończeniowe we wnętrzu domu. Całość prac może trwać nawet 3-4 miesiące.

Domy szkieletowe — wybór i cena

W zależności od stopnia skomplikowania domu, a także ewentualnych poprawek, za projekt domu szkieletowego trzeba zapłacić ok. 2000-4000 zł. Na koszty budowy może również wpłynąć sam sposób zaprojektowania domu, zdarza się bowiem, że przekroje belek konstrukcyjnych przewidziane w projekcie są za duże, co zwiększa końcową cenę domu. Cena jest również częściowo uzależniona od zaplanowanej szerokości ław fundamentowych, a także od tego, czy projekt uwzględnia ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, czy też pod wszystkimi.

Dodatkowo na koszty budowy domu szkieletowego wpływają takie elementy projektu, jak:

 • liczba kondygnacji — czy będzie to dom parterowy, czy z poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne,
 • liczba ścian i otworów okiennych — jeśli chcemy, aby dom został wybudowany w technologii energooszczędnej, a równocześnie zależy nam na większych przeszkleniach, okna powinny być jak najwyższej jakości, co oczywiście zwiększa koszty,
 • rodzaj dachu (najtańszy jest dach prosty dwuspadowy),
 • rodzaj instalacji grzewczej (np. elektryczna, gazowa itp.).

Domy szkieletowe — koszta budowy

W kosztorysie domu szkieletowego powinny należy uwzględnić następujące elementy:

 • postawienie fundamentów,
 • montaż konstrukcji domu,
 • biały montaż,
 • rodzaj i podłączenie pieca,
 • rodzaje okien i drzwi (zwłaszcza zewnętrznych),
 • wylewka wewnętrzna,
 • projekt i wykonanie instalacji.

Kolejna ważna sprawa to ceny materiałów budowlanych, jakie zamierzamy użyć do budowy. W tym przypadku nie warto przesadnie oszczędzać. Tani budulec słabej jakości może spowodować wzrost kosztów eksploatacji i późniejszych napraw, a także sprawić, że dom nie będzie ani tak komfortowy, ani tak trwały, jakbyśmy tego chcieli. Należy również zaplanować koszty związane z wykończeniem domu. W tym przypadku można skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub samodzielnie zrobić rekonesans w zakresie cen poszczególnych materiałów wykończeniowych.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść 150 – 250 tys. zł w stanie surowym oraz 200 – 350 tys. zł w stanie deweloperskim.

Domy szkieletowe — opinie

Na temat domów szkieletowych istnieje wiele opinii, zarówno tych dobrych, jak i złych. Osoby, które posiadają taki dom wskazują następujące zalety tej technologii budowlanej:

 • Szybki czas realizacji — dom szkieletowy może zostać postawiony w trzy, cztery miesiące, a zamieszkać można w nim od razu po zakończeniu prac wykończeniowych.
 • Budowę można rozpocząć o każdej porze roku, niezależnie od pogody.
 • Minimalne wymagania podłoża, co oznacza, że budowę domu można prowadzić także w dość trudnych warunkach gruntowych: przy dużym spadku terenu, przy słabej nośności gruntu oraz na terenach szkód górniczych.
 • Stabilność oraz trwałość.
 • Niskie koszty eksploatacji: ściany budynku stawianego metodą szkieletu ciężkiego składają się w 80% z wełny mineralnej, która nie tylko ochrania przed ucieczką ciepła na zewnątrz, ale także umożliwia szybsze i tańsze ogrzanie domu. Ponadto w pomieszczeniach domów szkieletowych temperatura jest bardzo przyjemna, dlatego nie trzeba stosować klimatyzacji.
 • Dobre parametry akustyczne — wełna mineralna jest nie tylko świetnym termoizolatorem, ale także dobrze wycisza i chroni przed hałasami zewnętrznymi.
 • Wysoka ogniotrwałość.
 • Za cały proces budowlany odpowiada jedna firma.

Jako wady domów szkieletowych wskazywane są:

 • Wysoka cena, która w zależności od projektu domu i zakresu wykończenia może wynieść od 1900 do 2700 zł/m2, oraz konieczność zgromadzenia od razu całej sumy na budowę.
 • Trudność w znalezieniu odpowiedniej ekipy budowlanej, wyspecjalizowanej w takiej technologii, chociaż na szczęście trochę się zmienia w tej kwestii i coraz więcej firm może pochwalić się dobrymi rekomendacjami.