30 czerwca, 2021

Ile kosztują domy szkieletowe?

Domy szkieletowe uważa się za słabe, mniej wytrzymałe i mniej trwałe niż domy murowane. Jeśli jednak konstrukcja drewniana zostanie solidnie wykonana, dom szkieletowy może posłużyć nam przez lata. Warto również wiedzieć, że taki dom można wybudować mniejszym kosztem i o wiele szybciej niż murowany. Ile zatem kosztują domy szkieletowe?

Domy szkieletowe — sposoby budowania

Sposób budowania domu szkieletowego jest uzależniony od typu konstrukcji, jaką wybierzemy. Do wyboru mamy:

1. Domy kanadyjskie

W przypadku domów kanadyjskich cały szkielet jest konstruowany od podstaw na placu budowy. Wymaga to sprawnej pracy oraz dobrych warunków pogodowych. Jeżeli ten etap prac przeciągnie się zbyt długo, może to w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania i jakości domu.

2. Domy skandynawskie

Poszczególne części domów skandynawskich wykonywane są najpierw w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy do zmontowania. Cechą charakterystyczną domu skandynawskiego jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi.

3. Domy niemieckie

Domy niemieckie posiadają najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową. Dzięki temu jest to najsolidniejszy typ domu szkieletowego. Proces budowy domu szkieletowego rozpoczyna się od postawienia fundamentów, które mogą występować w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Następnie wykonuje się konstrukcję szkieletową oraz wszystkie izolacje (termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową). Kiedy dom jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym, przychodzi pora na elewację, wykonanie instalacji (elektrycznej, gazowej itd.) oraz prace wykończeniowe we wnętrzu domu. Całość prac może trwać nawet 3-4 miesiące.

Domy szkieletowe — wybór i cena

Dom szkieletowy - nietrafiony wybór
Domy szkieletowe

W zależności od stopnia skomplikowania domu, a także ewentualnych poprawek, za projekt domu szkieletowego trzeba zapłacić ok. 2000-4000 zł. Na koszty budowy może również wpłynąć sam sposób zaprojektowania domu, zdarza się bowiem, że przekroje belek konstrukcyjnych przewidziane w projekcie są za duże, co zwiększa końcową cenę domu. Cena jest również częściowo uzależniona od zaplanowanej szerokości ław fundamentowych, a także od tego, czy projekt uwzględnia ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, czy też pod wszystkimi.

Dodatkowo na koszty budowy domu szkieletowego wpływają takie elementy projektu, jak:

 • liczba kondygnacji — czy będzie to dom parterowy, czy z poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne,
 • liczba ścian i otworów okiennych — jeśli chcemy, aby dom został wybudowany w technologii energooszczędnej, a równocześnie zależy nam na większych przeszkleniach, okna powinny być jak najwyższej jakości, co oczywiście zwiększa koszty,
 • rodzaj dachu (najtańszy jest dach prosty dwuspadowy),
 • rodzaj instalacji grzewczej (np. elektryczna, gazowa itp.).

Domy szkieletowe — koszta budowy

W kosztorysie domu szkieletowego powinny należy uwzględnić następujace elementy:

 • postawienie fundamentów,
 • montaż konstrukcji domu,
 • biały montaż,
 • rodzaj i podłączenie pieca,
 • rodzaje okien i drzwi (zwłaszcza zewnętrznych),
 • wylewka wewnętrzna,
 • projekt i wykonanie instalacji.

Kolejna ważna sprawa to ceny materiałów budowlanych, jakie zamierzamy użyć do budowy. W tym przypadku nie warto przesadnie oszczędzać. Tani budulec słabej jakości może spowodować wzrost kosztów eksploatacji i późniejszych napraw, a także sprawić, że dom nie będzie ani tak komfortowy, ani tak trwały, jakbyśmy tego chcieli. Należy również zaplanować koszty związane z wykończeniem domu. W tym przypadku można skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub samodzielnie zrobić rekonesans w zakresie cen poszczególnych materiałów wykończeniowych.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść 150 – 250 tys. zł w stanie surowym oraz 200 – 350 tys. zł w stanie deweloperskim.

Dodaj komentarz