Podczas wyboru odpowiedniego bojlera do centralnego ogrzewania domu, często skupimy się na różnych czynnikach, takich jak: orientacja bojlera – pionowa czy pozioma, objętość oraz metoda podgrzewania wody. Do niedawna popularne były modele elektryczne i z wężownicą, ale obecnie bojlery dwupłaszczowe zaczynają dyktować trendy. Kluczowe jest zrozumienie, jak te różne modele wpływają na koszt podgrzewania c.w.u. oraz na komfort użytkowania. Czy zatem bojler dwupłaszczowy czy z wężownicą lepiej spełni Twoje potrzeby?
Zasobnik dwupłaszczowy – budowa i działanie
Zrozumienie różnic między zasobnikiem cwu dwupłaszczowym a zasobnikiem cwu z wężownicą wymaga zrozumienia ich funkcjonowania. Zasobnik dwupłaszczowy głównie skupia się na podgrzewaniu i magazynowaniu wody. Ma również płaszcz, przez który przepływa gorąca woda z centralnego ogrzewania, która przekazuje ciepło do zbiornika. Dzięki powierzchni karbowanego zbiornika, czas oczekiwania na ogrzanie wody jest zredukowany. Natomiast ocieplenie z pianki poliuretanowej umożliwia zachowanie ciepłej wody przez dłuższy czas. Wybierając bojler dwupłaszczowy, musimy pamiętać o jego pojemności, jakości materiałów użytych do produkcji oraz oczywiście koszcie jego wymiany.
Zasobnik CWU z wężownicą – cechy i możliwości
Z kolei zasobniki cwu z wężownicą, które są najczęściej stojącymi modelami, wykorzystują obieg centralnego ogrzewania do podgrzewania wody użytkowej. Istnieją modele z pojedynczą wężownicą spiralną lub z podwójną wężownicą. Dużą zaletą bojlera z wężownicą jest możliwość instalacji grzałki elektrycznej. Dzięki temu zasobnik cwu z wężownicą umożliwia efektywne oddzielanie wody kotłowej od użytkowej. Niestety, ta cecha może prowadzić do ograniczenia powierzchni wymiany ciepła. Dlatego często poleca się Zasobniki cwu z podwójną wężownicą, które zapewniają większą powierzchnię wymiany ciepła.
Jaki Zasobnik CWU wybrać?
Ostateczny wybór pomiędzy bojlerem dwupłaszczowym a z wężownicą, zależy od kilku czynników, takich jak ilość punktów czerpalnych, liczba domowników czy przyzwyczajenia użytkowania wody. Pamiętaj jednak, że dobrze dobrany zbiornik pozwoli na uzyskanie optymalnej ilości c.w.u. o właściwej temperaturze. Więcej podobnych porad znajdziesz na blogu Hydrotermo.pl