Nasz nowy dom to program emitowany w telewizji Polsat, który od prawie 10 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem telewidzów. Jego ekipa, na czele z Katarzyną Dowbor, pomaga potrzebującym rodzinom w poprawie warunków mieszkaniowych. Wiele osób zastanawia się, czy uczestnicy Nasz nowy dom płacą za remont? Jeśli Was również nurtuje to pytanie, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Nasz nowy dom — formuła programu

Emitowany na antenie Polsatu od 2013 roku program Nasz nowy dom to reality show, przedstawiające losy uczestników, często mocno doświadczonych przez życie, którym Katarzyna Dowbor wraz z ekipą architektów i budowlańców remontuje zrujnowane domy.

W każdym z odcinków przedstawiana jest historia innej rodziny, która z powodu problemów finansowych bądź zdrowotnych nie jest w stanie przeprowadzić samodzielnie remontu.

Ile dni trwa remont w Nasz nowy dom?

Ekipa Polsatu przez 5 dni przeprowadza gruntowny remont domów i mieszkań, doprowadzając je do stanu używalności. Czasem są to tak podstawowe kwestie, jak ogrzewanie w domu, wyposażona łazienka czy własne biurko, przy którym można odrabiać lekcje. Dzięki temu jego mieszkańcy otrzymują szansę na nowy start w życiu w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Bardzo wiele z tych rodzin budzi się z takiego letargu nieszczęść, właściwie poczucia, że nic ich już dobrego w życiu nie spotka, że tak naprawdę pozostawieni są sobie sami, że nikt się nimi nie interesuje. Ja z nimi rozmawiam, wszyscy ich szanują. To oni są bohaterami, gwiazdami, oni są ważni. […] Jestem tam po to, żeby im pomóc, ale też nie dając im rybę. Dajemy im wędkę, szansę, czyli dajemy lepsze warunki, dom, potem oni już muszą żyć sami — wyznała Katarzyna Dowbor w jednym z wywiadów.

Spektakularne metamorfozy zniszczonych i starych domów w komfortowe i funkcjonalne mieszkania, robią naprawdę duże wrażenie.

Jaki jest koszt remontu Nasz nowy dom?

Ostatnio fanów programu zainteresowało, kto finansuje remont i czy aby na pewno rodziny nie muszą dokadać przynajmniej jakiejś części. Wątpliwości postanowiła rozwiać Katarzyna Dowbor.

Rodziny w ogóle nie partycypują w kosztach. Taki remont nie kosztuje ich ani złotówki. Staramy się, żeby spędziły te pięć dni cudownie. Są jeszcze prezenty. Oni kompletnie nie czują tego, że jest kryzys. My czasami to odczuwamy, ale dajemy radę — powiedziała prowadząca programu.

Kolejne wątpliwości wzbudził podatek od wzbogacenia, który rodziny zobowiązane są uiścić według obowiązującego w Polsce prawa. Dziennikarka wyjaśniła, że koszt podatku od wzbogacenia również bierze na siebie producent programu.

Podatek płaci Telewizja Polsat. Także rodzina absolutnie nie płaci tego podatku. Rodzina dostaje nowy dom i nie kosztuje jej ani złotówki.

Obecnie emitowana jest już 18. edycja programu Nasz nowy dom. Niestety z początkiem roku Katarzyna Dowbor zdradziła, że martwi się rosnącymi cenami materiałów.

Duże są problemy w tej chwili z kupnem materiałów. Te materiały bardzo podrożały i tu jest trochę kłopot, ale nasze ekipy sobie z tym radzą. Tu też rola kierownika budowy. Często te koszty pod koniec budowy okazują się zaniżone, gdyż nie przewidziało się, że w ciągu tygodnia zdrożeje nam np. płyta karton-gipsowa.

Podkreśliła przy tym, jak ważną rolę odgrywają w całym procesie kierownicy budowy, którzy oprócz podstawowych zadań dbają o materiały i w razie potrzeby dyscyplinują pracowników.

Wielki szacunek dla nich za to. Gdyby nie to, że wiedzą kiedy, jak, gdzie i jakie materiały zamówić, to my byśmy się w tym wszystkim nie połapali. Często jest tak, że nasi szefowie budów pracują razem ze swoimi chłopakami, a czasem po prostu muszą pokrzyczeć, bo ktoś musi trzymać dyscyplinę.