Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, znane z innowacyjnego podejścia do tworzenia unikalnych rozwiązań, ogłosiło wprowadzenie na rynek swojego najnowszego wynalazku – biodegradowalnej trawy z rolki. Jest to pierwszy produkt tego rodzaju na świecie, zapowiadający nową erę w ogrodnictwie i zasiewie roślin.

Projekt biodegradowalnej trawy, będący wynikiem badań i prac rozwojowych prowadzonych przez ekspertów CBRTP, ma na celu ułatwienie procesu zasiewu roślin oraz wpłynięcie na ekologię poprzez pełną biodegradowalność materiału.

W trakcie prac nad jednym z naszych projektów stworzyliśmy biobójczą włókninę biodegradowalną, szybko okazało się, że materiał ten może mieć więcej zastosowań. Dostrzegając jego ogromny potencjał, postanowiliśmy go wykorzystać. Pierwszym i jak się okazało trafionym pomysłem, było zastosowanie go w zasiewie roślin. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy testy, które przeszły nasze oczekiwania – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Innowacyjne podejście do zasiewu trawy polega na zastosowaniu gotowej do użycia rolki, która nie wymaga przykrycia ziemią. Dzięki temu, rośliny mogą kiełkować równomiernie na wszelkich powierzchniach, bez ryzyka zniszczenia przez ptaki czy zmycia wodą.

Naszą włókninę z trawą można przyciąć do potrzebnego kształtu i przymocować do podłoża biodegradowalnymi szpilkami tak, aby nie była podwiewana przez wiatr. Włóknina zapobiega również wydziobywaniu nasion przez ptaki, a także wymywaniu ich przez wodę. Do tego daje bardzo równomierny rozkład nasion na całej powierzchni. W tym właśnie zakresie jest to milowy krok w stosunku do zasiewu samymi nasionami, gdzie powyższe trudności występują. Oczywiście pamiętamy o tym, że gleby są różne i wymagają odmiennego przygotowania. Z tego powodu w pierwszej kolejności do sprzedaży wprowadzimy trawę uniwersalną – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski.

CBRTP planuje wprowadzenie produktu do sprzedaży wiosną bieżącego roku pod marką Floro Garden, z zamiarem rozwijania linii o nowe gatunki roślin. Tym samym, firma otwiera drogę dla łatwiejszego i bardziej ekologicznego podejścia do zakładania ogrodów i upraw w domowych warunkach.

W ciągu dekady działalności, Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu zrealizowało ponad 20 projektów, a jego przyszłe przedsięwzięcia są warte 130 mln zł. Wartość globalnego rynku ogrodniczego ma osiągnąć 130 miliardów dolarów w 2024 roku, co stanowi ogromny potencjał dla innowacyjnych rozwiązań, jak biodegradowalna trawa od CBRTP.