Festiwal Designu w Łodzi ogłosił zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu must have, wyróżniającego najwybitniejsze polskie produkty od miejscowych projektantów i producentów. Wśród laureatów dwukrotnie znalazła się marka Nobonobo, która zdobyła to prestiżowe wyróżnienie za fotel FULU autorstwa Davida Girelli oraz stół ROOTS zaprojektowany przez Nelsona de Araújo.

Konkurs must have, organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, ma na celu nagradzanie najwyższej jakości polskiego wzornictwa i promowanie zarówno krajowych projektantów, jak i producentów. Znak jakości must have to prestiżowy symbol uznania.

W tegorocznej edycji konkursu, spośród 400 zgłoszonych produktów, 80 z nich zostało wyróżnionych przez Radę Ekspertów, której członkowie to Kamil Białas, Anna Olga Chmielewska, Anna Grużewska, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Jola Skóra, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch oraz Zofia Wyganowska.

Dwa produkty marki Nobonobo, fotel FULU i stół ROOTS, zostały wyróżnione jako must have 2023. W trakcie 17. edycji Łódź Design Festival, trwającej od 18 do 28 maja 2023 roku, oba produkty będą prezentowane w Łódzkim Art Center, gdzie zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć całą kolekcję wyróżnionych prac z tegorocznej edycji plebiscytu must have.

Fotel FULU od Davida Girelli

Inspiracją dla projektu FULU autorstwa Davida Girelli były kamienie wyrzucone przez morze na brzeg. Ich nieregularne, płynne kształty niosą poczucie komfortu i spokoju dla oka. FULU stanowi hołd dla natury oraz wiekowego procesu wygładzania skał przez wodę. David Girelli, pochodzący ze Szwajcarii i obecnie pracujący w Wielkiej Brytanii, założył multidyscyplinarne studio projektowe Girelli Studio w 2019 roku. Studio skupia się na wzornictwie przemysłowym, projektowaniu produktów i doradztwie projektowym. Girelli szybko zdobył miano wschodzącej gwiazdy, zyskując szybko sławę w całej Europie. Jego projekty czerpią inspirację ze skandynawskiego wzornictwa, ale wyróżniają się eleganckimi, współczesnymi elementami. Minimalistyczny styl Girelli charakteryzuje się m.in. użyciem jasnych, teksturowanych tkanin i skóry, a także sięgających się, geometrycznych kształtów produktów.

Stół ROOTS od Nelsona de Araújo

Stół ROOTS, zaprojektowany przez Nelsona de Araújo, został stworzony z myślą o tych, którzy cenią sobie prosty styl wnętrza, ale nie boją się eksperymentów. Forma mebla to hołd dla organicznego wzornictwa, stylu inspirowanego kształtami natury – fal oceanu, chmur, płynącej rzeki, korzeni drzew, które swobodnie rosną pod ziemią. Stół składa się z dwóch połączonych ze sobą części: blatu wykonanego z litego drewna dębowego, pokrytego olejem, oraz giętej podstawy z metalu lakierowanego proszkowo. Design stołu w subtelny i nienachalny sposób wprowadza elementy natury do wnętrz, co sprawia, że mebel doskonale sprawdzi się zarówno w przestrzeniach hotelowych, jak i w domowym zaciszu.

Nelson de Araújo, absolwent wydziału projektowania produktu na Uniwersytecie Escola Superior de Tecnologia e Gestão w Viana Do Castelo, odkrył swoją pasję do designu podczas programu Erasmus na Università Degli di Palermo we Włoszech. To doświadczenie ukształtowało jego wizję projektowania mebli. Projektant dąży do doskonałości w każdym detalu i inspiruje go piękno natury, fotografia i podróże. Swoją mantrę projektową definiuje dwoma słowami – minimalizm i równowaga. Wizja Nelsona doskonale współgra z misją marki Nobonobo, która stawia sobie za cel tworzenie ponadczasowych, unikalnych i funkcjonalnych produktów do aranżacji wnętrz o doskonałej jakości.