Wraz z nadejściem wiosny, ogrodnicy zastanawiają się, czy bezpośredni siew nasion do gruntu jest lepszy od hodowli rozsad. Wybór ten zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj uprawianych roślin, warunki klimatyczne i indywidualne preferencje. Hodowla rozsad nie tylko sprzyja lepszemu rozwojowi roślin, ale także prowadzi do uzyskania większych plonów. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, udziela wskazówek dotyczących najlepszych gatunków roślin do hodowli przez rozsad oraz efektywnych metod przeprowadzenia tego procesu.

Optymalne warunki wzrostu

Nadejście wiosny to idealny czas na przygotowanie rozsad warzyw i kwiatów, które zamierzamy uprawiać w ogrodzie. Rozsady, przesadzone do gruntu, charakteryzują się większą siłą i odpornością na niekorzystne warunki pogodowe oraz choroby w porównaniu do roślin wysiewanych bezpośrednio do gruntu. Dodatkowo mają szansę na uzyskanie obfitszych plonów. Rozsady są niezbędne zwłaszcza w przypadku odmian roślin o długim okresie wegetacji.

Rozsady umożliwiają roślinom lepszy start, zapewniając ich bardziej efektywny wzrost po przesadzeniu do gruntu. Młode sadzonki są silniejsze i bardziej odporne od roślin wysiewanych wprost do ziemi. Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek ma swoje indywidualne potrzeby, więc zawsze warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi siewu na opakowaniu nasion. Wysiew najlepiej zacząć na kilka tygodni przed ostatnimi przymrozkami, tak by około połowy maja móc przenieść rozsady na grządki – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Jakie rośliny warto hodować przez rozsady?

Nie każda roślina musi być hodowana przez rozsadki, ale wiele z nich może zyskać na tej metodzie. Warto rozpocząć wysiew pomidorów, papryki czy bakłażanów około 6-8 tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków. Te rośliny potrzebują więcej czasu na wykształcenie się przed przesadzeniem do ogrodu. Kapusta, brokuły lub kalafior wymagają 4-6 tygodni hodowli w kontrolowanych warunkach, ale są bardziej odporne na niskie temperatury. Natomiast ogórki i cukinie, szybko rosnące warzywa, najlepiej jest wysiać 2-4 tygodnie przed przesadzeniem do gruntu.

Jest także wiele gatunków kwiatów, których uprawę możemy rozpocząć jeszcze zimą, aby pięknie zakwitły wczesną wiosną.

Już w marcu można wysiać astry, wielobarwne cynie, pachnące dzwonki irlandzkie lub mniej popularne gatunki jak gomfrenę kulistą, ketmię południową, kleomę ciernistą, lewkonie, czy lwie paszcze. Warto do tego celu wykorzystać mini szklarnie lub doniczki z włókna kokosowego, które idealnie sprawdzą się do rozmnażania i pikowania. Surowiec ten pozwala korzeniom swobodnie rosnąć i penetrować ścianki doniczki. Zapewnia im odpowiedni dostęp do powietrza, co sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny – podpowiada Joanna Legutko.

Wysiew i przesadzenie do gruntu

Przygotowanie rozsad nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać pojemniki z otworami w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać, zapobiegając gniciu siewek. Można skorzystać z dedykowanych zestawów do hodowli rozsad lub mini szklarni. Wybór odpowiedniego podłoża również ma znaczenie – ziemia z ogrodu może zawierać patogeny chorobotwórcze. Warto więc użyć specjalnej ziemi do kwiatów lub podłoża kokosowego.

Nasiona wysiewamy według instrukcji na opakowaniu do przygotowanych wcześniej pojemników. Należy pamiętać, aby sprawdzić głębokość siewu, a nasiona rozkładać równomiernie, ponieważ zbyt gęste siewki będą pozrastane korzeniami, przez co częściej pleśnieją, a przy ich przesadzaniu istnieje większe ryzyko uszkodzenia. Kiedy rozsada osiągnie odpowiednie rozmiary, a siewki będą posiadać rozbudowany system korzeniowy, pora na wysadzenie ich na miejsce stałe w ogrodzie. Jednak wcześniej warto je najpierw przyzwyczaić do warunków zewnętrznych. Należy zacząć od wystawiania roślin na zewnątrz na 1-2 godziny dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu rośliny będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – tłumaczy Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Hodowla rozsad może przynieść ogrodnikom większą kontrolę nad uprawami i zapewnić zdrowsze, silniejsze rośliny, zdolne do wydawania obfitych plonów.