–
Dla osób zaczynających swoją przygodę z elektroniką termistor PTC może jawić się jako skomplikowany podzespół o niejasnym zastosowaniu. W rzeczywistości jednak zasady działania tego komponentu są bardzo proste. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest termistor typu PTC, jakie pełni on funkcje i na które z jego parametrów warto zwracać uwagę.
Charakterystyka termistora PTC
Termistor PTC (Positive Temperature Coefficient) to jeden z typów termistorów, który stosowany jest przez wielu producentów urządzeń elektronicznych. Czym jednak w ogóle jest ta grupa podzespołów? Najprościej mówiąc, termistory to komponenty, które zmieniają swoją rezystencję pod wpływem zmiany temperatury. W zależności od rodzaju użytych materiałów opór tego podzespołu może rosnąć lub spadać w momencie wzrostu temperatury. Dlatego właśnie wyróżnić możemy dwa główne rodzaje termistorów – PTC i NTC.
Określany skrótem PTC termistor to komponent, którego rezystencja rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Wzrost ten nie jest jednak liniowy. Zależność taka pozwala na wykorzystywanie tego podzespołu w wielu różnych urządzeniach. Gdzie w takim razie możemy go znaleźć?
Termistor typu PTC – przykłady wykorzystania
Dzięki temu, że rezystencja termistora PTC rośnie w momencie wzrostu temperatury, komponent ten może pełnić kilka funkcji w układzie. Jedną z nich jest pomiar temperatury. W jaki sposób może się on jednak odbyć? Aktualną temperaturę możemy obliczyć na podstawie pomiaru oporu i przedstawionych przez producenta relacji między temperaturą a rezystencją.
Termistor typu PTC jest jednak znacznie częściej używany w innym zastosowaniu. Jego rosnąca rezystencja może być bowiem wykorzystana do ochrony układu przed konsekwencjami nadmiernego wzrostu temperatury. Można więc powiedzieć, że ta funkcja omawianego komponentu sprawia, że jego zastosowanie staje się podobne do zastosowania bezpiecznika. Ta użyteczność jest natomiast bardzo doceniana przez producentów najróżniejszych urządzeń elektronicznych, dzięki czemu termistor PTC cieszy się obecnie dużą popularnością.
Jaki termistor PTC warto wybrać?
Konsekwencją mnogości zastosowań termistora PTC jest oczywiście to, że na rynku znaleźć możemy obecnie komponenty o bardzo zróżnicowanych parametrach. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę wybierając podzespół do naszego urządzenia lub instalacji? Sprawdzić należy na pewno napięcie pracy i rezystencję danego elementu. Dodatkowo pamiętać trzeba o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Co jednak szczególnie ważne, kupując termistor PTC, warto zwrócić uwagę na jego producenta. Jeżeli zdecydujemy się na zakupy w profesjonalnym sklepie, który ma w swojej ofercie jedynie sprawdzone produkty, zyskamy pewność, że element ten przez długi czas pozostanie niezawodny.