Czeka Cię budowa domu? A może właśnie kupiłeś dom do kapitalnego remontu lub w stanie surowym? Jeśli tak, to zapewne zacząłeś się już zastanawiać nad tym, jaki sposób ogrzewania wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, projektując system grzewczy w swoim domu? Wygodę użytkowania? Komfort cieplny związany ze sposobem rozprowadzania ciepła w poszczególnych pomieszczeniach? A może czynniki ekonomiczne? Odpowiedź może być tylko jedna – wszystko to ma znaczenie. Poznaj więc wady i zalety ogrzewania podłogowego oraz grzejników.
Ogrzewanie podłogowe
Instalacja ogrzewania podłogowego może należeć do jednego z dwóch typów:
- ogrzewanie podłogowe wodne – w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego czynnikiem odpowiedzialnym za rozprowadzanie ciepła jest krążąca w instalacji gorąca woda;
- powietrzne ogrzewanie podłogowe – w przypadku tego typu ogrzewania czynnikiem jest powietrze.
Najczęściej wybieranym typem jest wodne ogrzewanie podłogowe, zatem to na jego przykładzie omówimy wady i zalety tego systemu.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe wodne i powietrzne mają szereg zalet, które decydują o ich ogromnej popularności – zainteresowanie klientów wciąż rośnie, a spora część z nich już chwilę po rozpoczęciu pierwszego sezonu grzewczego deklaruje, że nigdy nie zainstalowaliby ponownie grzejników. Z jakich konkretnie zalet podłogówki są tak bardzo zadowoleni?
Do największych zalet ogrzewania podłogowego należy optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu – tuż przy podłodze panuje wyższa temperatura, a im wyżej, tym niższa temperatura. Dzięki temu zawsze mamy ciepło tam, gdzie najbardziej tego potrzebujemy – ogrzewaniem podłogowym najbardziej zachwycone są te osoby, które mają wciąż zimne stopy. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie ma też stref chłodu – w każdym jego miejscu panuje taka sama temperatura. Ponadto w pomieszczeniach, w których chcemy mieć cieplej (np. w łazience), można poprowadzić przewody gęściej, a rzadziej lub wcale tam, gdzie wolimy mieć chłodniej – np. w spiżarni.
System ogrzewania podłogowego współpracuje doskonale z pompą ciepła, ale sprawdzi się również kocioł kondensacyjny opalany gazem lub olejem oraz innymi źródłami energii posiadającymi regulację temperatury. Kocioł na paliwa stałe także się nada, choć potrzebne są pewne „przeróbki”. Szczególnie w przypadku pompy ciepła poleca się bardziej instalować ogrzewanie podłogowe wodne niż tradycyjne grzejniki – mają one bowiem wysoką efektywność pracy i równocześnie wymagają niskiej temperatury wody zasilającej. Jeśli planujesz kupić pompę ciepła, możesz bez obaw zdecydować o instalacji podłogówki.
Tym, co koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest związane z ogrzewaniem podłogowym mniejsze zużycie energii, a więc i niższe koszty eksploatacji. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, iż grzejniki grzeją punktowo, a więc potrzeba więcej czasu, zanim całe pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę. W przypadku ogrzewania podłogowego powierzchnia oddawania ciepła jest większa – nie potrzeba więc aż tak wysokiej temperatury czynnika grzejącego, a to powoduje zmniejszenie zużycia energii i pozwala płacić niższe rachunki.
Koniecznie należy wziąć pod uwagę również mniejszy ruch powietrza w porównaniu z kaloryferami. Skutkiem tego jest mniej intensywne unoszenie się kurzu – a to oznacza, że ogrzewanie podłogowe jest idealnym wyborem dla alergików i astmatyków. Dodatkowo podłogówka jest praktycznie niewidoczna, cała instalacja ukryta jest bowiem pod podłogą. Nie zajmuje też miejsca w pomieszczeniu. Warto to wziąć pod uwagę.
Wady ogrzewania podłogowego
Myśląc o ogrzewaniu podłogowym, musimy mieć na uwadze nie tylko komfort termiczny, ale także ilość pieniędzy potrzebnych nam do założenia instalacji – w przypadku kaloryferów są to koszty mniejsze. Nie da się też ukryć, że w porównaniu z grzejnikami podłogówka zabierze nam więcej czasu niż montaż grzejników – konieczne jest w pierwszej kolejności wykonanie dylatacji (dlatego też już w trakcie budowy należy rozważyć system grzewczy) czy wykonanie izolacji termicznej.
Podłogówkę zastosować można tylko w przypadku ułożenia na niej materiałów o dobrej przewodności cieplnej – panele podłogowe i wykładziny muszą być przeznaczone do tego typu ogrzewania. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, beton, kamień lub parkiet.
Niestety, jak w każdym przypadku, czasem i ogrzewanie podłogowe może się zepsuć – zdarza się, że poszczególne elementy instalacji stracą szczelność lub pękną, zwłaszcza jeśli były montowane samodzielnie. Naprawa związana jest wówczas z koniecznością zerwania posadzki, a to znacząco podnosi jej koszty – takie sytuacje należą na szczęście do rzadkości.
Grzejniki – co warto o nich wiedzieć?
Są jednak przypadki, w których nie możemy lub nie chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w nowym domu. Wówczas najczęściej wybieranym rozwiązaniem są oczywiście tradycyjne kaloryfery lub grzejniki. Jakie są zalety i wady takiej instalacji i w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować?
Zalety grzejników
Największą i najważniejszą zaletą ogrzewania grzejnikowego jest jego stosunkowo prosty montaż, zwłaszcza jeśli dom jest w stanie surowym – wystarczy rozprowadzić przewody instalacji po ścianach pomieszczenia i ewentualnie przez stropy, a następnie przymocować specjalnymi uchwytami. Można kłaść tynki, które ukryją elementy instalacji. Prosty jest również sam montaż grzejników. W stosunkowo krótkim czasie możemy więc mieć przyjemne ciepło w domu. Nie wolno nam również zapominać o kosztach zakupu materiałów i robocizny, które są stosunkowo niewysokie.
W przypadku wyboru ogrzewania grzejnikowego zupełnie nie musimy się martwić i ograniczać w wyborze rodzaju posadzki, ponieważ nie będzie ona w żadnym przypadku narażona na zmiany temperatury, a więc i naprzemienne naprężanie i rozprężanie. Można położyć każdego rodzaju panele, wykładziny, gresy czy parkiety.
Wady grzejników
Jak już wspominaliśmy, grzejniki są w eksploatacji droższe niż ogrzewanie podłogowe – do ogrzania tej samej powierzchni wymagana jest bowiem wyższa temperatura czynnika grzewczego, czyli temperatura wody. Dodatkowo w przypadku kaloryferów nierównomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu skutkuje tym, że tuż przy samym grzejniku jest bardzo gorąco, a w dalszych miejscach pomieszczenia nadal chłodno. No i zimą trzeba nosić kapcie, gdyż podłoga zawsze jest zimna. Za to przy głowie może już być zbyt gorąco i duszno – ciepłe, suche powietrze unosi się zawsze ku górze.
Grzejniki mają także negatywny wpływ na estetykę wnętrza i możliwości dotyczące jego wyposażenia. Trudno o nich powiedzieć, że są ładne – chyba że zdecydujesz się na nowoczesne, dekoracyjne żeliwne kaloryfery. To świetna, ale szalenie droga inwestycja, stąd my bierzemy pod uwagę raczej zwykłe, aluminiowe modele.
Zawieszony pod oknem grzejnik zwykle jest wyraźnie widoczny, a dodatkowo sprawia, że nie ustawisz w tym miejscu żadnego mebla. Tym, o czym mówi się zbyt rzadko w przypadku grzejników, są straty ciepła, zwłaszcza jeśli mowa o starszych typach urządzeń. Warto więc położyć na ścianie za grzejnikiem izolację termiczną – matę (ekran) zagrzejnikową.
Co więc wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Nie w każdym przypadku grzejniki będą dobrym rozwiązaniem, ale i ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnego rodzaju systemu ogrzewania w swoim domu, przemyśl dokładnie wszystkie zalety i wady ogrzewania podłogowego oraz grzejników.