Betonowe dekoracje ścienne mają swój urok. Dzięki nim można tworzyć fantazyjne kształty, które łatwo dopasować do różnych rodzajów wykończenia wnętrz. Jakie są najciekawsze obecnie trendy w aranżacji elewacji wewnętrznych? Na które modele płyt, dekorów oraz lameli dekoracyjnych warto postawić?

Elewacyjne dekoracje betonowe – przegląd i inspiracje

Co do zasady, elewację wewnętrzną z betonu architektonicznego można wykonać, wykorzystując w tym celu płyty, dekory, płytki strukturalne, a także lamele.

  1. Płyty betonowe – tutaj mamy do czynienia z wieloma różnymi interesującymi projektami. Najpopularniejszym z nich są oczywiście płyty gładkie (najczęściej o kształcie prostokąta), które mogą być gładkie lub posiadać określoną fakturę. Niektóre płyty umożliwiają stworzenie ciekawych i niepowtarzalnych efektów w postaci symetrycznej harmonijki. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą w pomysłowy sposób zaaranżować salon, a zwłaszcza przestrzeń wokół telewizora.
  2. Betonowe płytki strukturalne – to różnią się one od klasycznych płyt ciekawą aranżacją, która pozwala tworzyć na powierzchni elewacji niepowtarzalne, strukturalne wzory przestrzenne. Ich układ jest tak rozplanowany, aby istniała możliwość układania płyt w dowolnej kolejności. Dzięki temu wzór ma dość nieprzewidywalną i oryginalną formę. Poleca się go zwłaszcza w pomieszczeniach, w których wykorzystuje się wielokierunkowe oświetlenie. Dzięki niemu na powierzchni ścian pojawi się niepowtarzalne cieniowanie.
  3. Dekory ścienne – to szeroka gama różnych dekoracji, które mają wklęsły, płaski lub wypukły kształt. Dekory mogą być okrągłe, kwadratowe, a także podłużne. Dzięki elementom przestrzennym można stworzyć na ścianie niepowtarzalny wzór, który będzie w sposób przemyślany nawiązywał do już istniejącej aranżacji. Z kolei dekory płaskie mają najczęściej postać wielobarwnych dekoracji, które tworzą na powierzchni elewacji różne twory (cząsteczki, bryły). Zdecydowanie jest to propozycja dla osób preferujących artyzm i nowoczesne aranżacje wnętrz.
  4. Lamele betonowe – to pionowe, idealnie dopracowane struktury betonowe, które mogą posłużyć jako dodatkowa dekoracja lub ścianka działowa. Lamele tworzą pionowe linie, które optycznie powiększają wnętrze i wprowadzają do niego odrobinę nowoczesności. Można je połączyć z innymi „liniowymi” aranżacjami, takimi jak płotki, przegrody, filary, a także grzejnikami dekoracyjnymi. Zaletą lamel jest możliwość wprowadzenia ich zarówno do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, jak i pomieszczeń w stylu postindustrialnym.

Jakie dekoracje ścienne będą najlepsze?

Wybierając dekorację na ścianę, warto sugerować się nie tylko ich kształtem, ale też kolorystyką i fakturą. Beton architektoniczny to tworzywo, które ma wiele zalet: jest odporne na działanie wilgoci i posiada delikatną, niepowtarzalną fakturę. Nie trzeba go malować, gdyż i tak wyróżnia się jasną barwą. Jeśli aranżacja ścienna ma charakter punktowy lub lokalny, to można sobie pozwolić na bardziej wyrazistą kolorystycznie dekorację. Przykładem są płyty utrzymane w różnych odcieniach szarości lub brązie, które mogą posłużyć do podkreślenia konkretnych elementów aranżacji. Wzbogacone w ten sposób elewacje – oferowane np. przez firmę Jadar – tworzą spójny, harmonijny układ dekoracyjny, który z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi dobrze dopasowanych i estetycznych wnętrz.

Pamiętajmy też, że dekoracje z betonu świetnie prezentują się w bliskim sąsiedztwie innych dodatków aranżacyjnych wykonanych np. z drewna, szkła lub metalu.