Dzielżany ogrodowe to piękne byliny, których żywo ubarwione kwiaty mogą być ozdobą każdej rabaty. Najpiękniej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym , naturalistycznym lub rustykalnym. Posadzone w dobrze nasłonecznionym miejscu mogą kwitnąć nieprzerwanie przez całe lato.
Dzielżany ogrodowe — uprawa
Dzielżany ogrodowe są krzyżówką gatunków pochodzących z Ameryki. Uwagę przyciągają intensywnym kolorem kwiatów — żółtych lub pomarańczowych, które wyglądają jak iskierki strzelające nad ogniskiem. Roślina kwitnie przez całe lato, od czerwca do października, a jej kwitnienie można jeszcze zwiększyć, uszczykując pędy i usuwając przekwitłe kwiaty. Co ważne, kwiaty dzielżanów są miododajne, dlatego warto je uprawiać nie tylko ze względu na urodę, ale i na odwiedzające je owady.
Dzielżan trudno pomylić z innymi roślinami, ponieważ płatki jego kwiatów są charakterystycznie wygięte w dół i mają okazałe, wypukłe środki. Tworzy szerokie kępy i (zależnie od odmiany) może osiągnąć nawet 1,8 m wysokości. Doskonale komponuje się z innymi bylinami, lubi towarzystwo traw, floksów, ostróżek, krwawników, przetaczników i astrów. Dzielżany warto sadzić w środkowej części rabaty, ponieważ niektóre okazy, zwłaszcza te zaatakowane przez choroby wirusowe, ślimaki bądź rzadko nawożone, ogałacają się od dołu z liści. Lepiej więc, aby były zasłonięte przez inne, niższe gatunki roślin.
Roślina nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ale niezbyt suche. Gleba powinna być dosyć żyzna, próchniczna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Dzielżany są stosunkowo mrozoodporne, więc nie wymagają okrycia na zimę. Aby pobudzić rośliny do kwitnienia, należy obrywać przekwitłe kwiaty. W okresach suszy warto je regularnie podlewać. Dzielżany należy regularnie nawozić, najlepiej dobrze rozłożonym kompostem lub innymi preparatami naturalnymi. Można też stosować nawozy granulowane (przeznaczone do roślin kwitnących). Co 2-3 lata dzielżany wymagają przesadzania, robimy to wczesną wiosną (marzec-kwiecień).