W ostatnich latach w aranżacji wnętrz triumfy święcą płytki w jodełkę. Kładzie się je już nie nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Jakie wzory i kolory jodełki są aktualnie najmodniejsze? Sprawdź, do jakich wnętrz pasują takie płytki.

Płytki w jodełkę — sposoby układania

Płytki w jodełkę układa się na kilka sposobów: klasyczny, francuski oraz węgierski. Czym się różnią?

  • Płytki w jodełkę klasyczną

Ten sposób ułożenia płytek wykorzystywano już do ozdoby podłóg XVI-wiecznych pałaców — nazywano go stylem Herringbone. W Polsce klasyczna jodełka kojarzy się głównie z czasami PRL-u, kiedy to święciła triumfy swojej popularności. W wariancie klasycznym poszczególne deseczki lub płytki mają kształt prostokątów i są ze sobą układane pod kątem 90 st. – krótszy bok jednej przylega do dłuższego boku drugiej, tworząc zygzakowaty wzór. Do stworzenia tego wzoru można wykorzystać elementy o dowolnych wymiarach – nawet długie deski podłogowe przypominające podłogę drewnianą.

  • Płytki w jodełkę francuską

Układanie płytek w jodełkę francuską rozpoczęto znacznie później od jodełki klasycznej. Wynikało to głównie z kosztów, jakie generowały odpady. Jodełkę francuską układa się z deseczek lub kafelków o kształcie równoległoboku. Krótsze boki przycięte są pod kątem 45 st. i stykają się ze sobą na jednej osi, dzięki czemu tworzą zygzakowaty wzór przypominający grot strzały

  • Płytki w jodełkę węgierską

Zasada układania płytek w jodełkę węgierską jest taka sama jak w przypadku jodełki francuskiej. Klepki lub płytki o kształcie równoległoboków stykają się ze sobą krótszymi bokami, tworząc wzór kojarzący się z grotem strzał. Inny jest jednak kąt przycięcia krótszych krawędzi elementu, w tym wypadku wynosi on bowiem 60 st. Dzięki temu wzór jest mniej szpiczasty, za to szerszy i łagodniejszy, bardziej nadający się do wykańczania mniejszych pomieszczeń.

Do jakich wnętrz pasują płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę, czyli przepis na nietuzinkowe wnętrze
Płytki w jodełkę

Płytki w jodełkę pasują do każdego wnętrza, sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i podłogach, mogą być kolorowe, mogą mieć wzór drewnopodobny lub imitujący marmur. Można nimi wyłożyć całe pomieszczenie, można też jedynie jego fragment, np. ścianę nad zlewem, czy też obszar wokół kominka.

Aktualnie najmodniejszy jest wariant Chevron, który idealnie wpisuje się w aranżacje retro, pasuje również do wnętrz urządzonych w duchu klasycznym oraz industrialnym. Płytki w jodełkę wprowadzają do tych stylów elegancję i powiew oryginalności.

Płytki w jodełkę — modne kolory

  • Białe płytki w jodełkę będą idealnie pasować do wnętrz małych i niezbyt nasłonecznionych. To dobry wybór dla fanów stylu skandynawskiego lub romantycznego shabby chic. Można nimi wyłożyć całą ścianę lub ułożyć je tylko do pewnej wysokości, a resztę ściany zamalować białą farbą. Brzegi kafelków samoistnie utworzą zębaty, geometryczny wzór kojarzący się nieco z antycznym greckim zdobnictwem
  • Płytki w jodełkę o różnych odcieniach tego samego koloru (np. śnieżna biel, odcień kości słoniowej oraz perłowobiały). Takie połączenie będzie zachwycało delikatnością, ale jednocześnie kompozycja nie popadnie w monotonię. Dobrym pomysłem jest również stopniowanie kolorów z jednej palety kolorystycznej (np. od ciemnego granatu do błękitu lub brązu do beżu). Takie ściany sprawdzą się przede wszystkim na większych powierzchniach.
  • Kolorowa jodełka na ścianie lub podłodze najlepiej wygląda w nowoczesnych, lekko ekstrawaganckich wnętrzach. Płytki w jodełkę w soczystych, kontrastujących kolorach szalenie ciekawie wyglądają, kiedy rozłożone są nieregularnie, tworząc lekko abstrakcyjną kompozycję. Alternatywnym rozwiązaniem jest wplecenie do jodełki poziomych pasów w tym samym kolorze, które będą organizowały ścienną aranżację.
  • Jodełka z płytek o różnych kolorach i rozmiarach stworzy nowoczesną mozaikę, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Najlepsze wrażenie sprawiają długie deski, ale te w małym rozmiarze również z powodzeniem można wykorzystać. Żeby podkreślić wyjątkowość takiej aranżacji, warto połączyć płytki w różnych odcieniach tego samego koloru. W rozległych loftach można stworzyć mozaikę z drobnych płytek w intensywnych, nasyconych barwach.