Zamiokulkas jest rośliną wieloletnią, która należy do obrazkowatych rodzin. Roślina ta wytwarza bardzo krótkie oraz zdrewniałe kłącza mające średnicę do czterech centymetrów. Jest to roślina zbudowana z wielu wzniesionych właściwych liści. Roślina wyróżnia się mięsistymi liściowymi ogonkami, które zwężane są w stronę wierzchołka.

Czy ta roślina kwitnie?

Nie da się ukryć, że wiele osób ma tę roślinę w swoim domu. Musimy jednak pamiętać, że kwitnienie zamiokulkasa, który jest uprawiany w mieszkaniu raczej należy do rzadkości. W warunkach sprzyjających roślina ta wytwarza kolbowate kwiatostany o bardzo krótkich pędach. Kwiatostany są złożone z żeńskich oraz także z męskich kwiatów. Po kwitnieniu się ukazuje bardzo eliptyczny owocostan. Jest on zbudowany z kulistych białych jagód.

Jak uprawiać zamiokulkas?

Zamiokulkas wymaga półcienistego stanowiska. Jednak toleruje także zacienienie całkowite. Przy niedoborze światła liście tej rośliny zaczynają się wyciągać oraz także nabierać jasnozieloną barwę. Natomiast przy nasłonecznieniu zbyt intensywnym pojawiają się plamy brązowe. Oświetlenie jednostronne rośliny sprawia, że liście mogą się wyginać do światła. Zatem powinniśmy obracać tą rośliną.

Roślina ta jest gatunkiem ciepłolubnym. Wymaga temperatur raczej wysokich. Latem powinno to być około 25 stopni Celsjusza, a zimą między 18 a 20 stopni Celsjusza. Temperatury niższe w zimowym okresie mogą wywoływać zrzucanie listków oraz przejście w stan spoczynku. Z kolei temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza mogą skutecznie doprowadzić do zamierania całej rośliny. Unikajmy zatem przeciągów, który w zimowym okresie może być zabójczy.

Każda osoba, która planuje zakup zamiokulkasa powinna wiedzieć, że zimą tej rośliny nie powinno się kupować. Chodzi o to, że niskie temperatury całkowicie mogą uszkodzić rośliny. W przypadku zakupu musimy zapewnić odpowiednie warunki transportowe rośliny do mieszkania.

Jeśli chodzi o podlewanie, to musimy roślinie tej zagwarantować podlewanie umiarkowane. W okresie wzrostu najintensywniejszego poleca się, aby podłoże cały czas było wilgotne. Roślina krótkotrwałe susze toleruje. Jeśli nie było nas w domu, a liście oraz ogonki pomarszczyły się co nieco, to nie zamartwiajmy się. Gdy tylko roślinie dostarczymy wodę, to odzyskają one wygląd dawny. Wiele osób obficie podlewa zamiokulkas. Jest to duży błąd. Może to spowodować gnicie korzeni oraz także zamieranie całych roślin. Nie doprowadźmy do tego, ponieważ pozbędziemy się rośliny raz na dobre. Nie zniechęcajmy się, ponieważ ogólnie roślina jest łatwa w uprawie.