Kawalerka nie zawsze pozwala na zastosowanie w niej dużych mebli wypoczynkowych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki narożnik wybrać do małego mieszkania, poznaj nasze wskazówki!

1. Zmierz przestrzeń, w której chcesz umieścić narożnik

Na początku warto poświęcić chwilę na to, by zmierzyć przestrzeń, która będzie przeznaczona do ustawienia mebla wypoczynkowego.

W małych pomieszczeniach, na przykład w salonie w kawalerce, trzeba zwrócić szczególną uwagę na metraż. Istnieje bowiem ryzyko, że wybrany narożnik będzie zbyt duży i nie zmieści się w konkretnym miejscu i w związku z tym będzie wymagał zwrócenia do sklepu lub odsprzedaży, gdy zwrot nie będzie możliwy.

Przy mierzeniu przestrzeni pod narożnik, trzeba też pamiętać o tym, by nie był on umieszczony w niej na styk, czyli nie powinien być dosunięty maksymalnie do ściany, kaloryfera albo mebli w pomieszczeniu. W takiej sytuacji zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza, co powoduje, że na powierzchniach może pojawić się pleśń.

2. Dopasuj wygląd narożnika do stylu wnętrza

Obecnie małe narożniki można kupić w wielu stylach, dlatego następnym krokiem powinno być uwzględnienie jego wyglądu, by wnętrze w kawalerce wyglądało atrakcyjnie.

Do nowoczesnych aranżacji bardzo dobrze nadają się proste, małe narożniki, które nie mają ozdobników. Takie modele mogą też powiększyć wnętrze optycznie, by wyglądało ono na większe niż jest w rzeczywistości. Strzałem w dziesiątkę będzie też kupno narożnika na nóżkach – mogą one też powiększyć wnętrze.

W rustykalnych czy klasycznych przestrzeniach można z kolei wybrać narożniki z ozdobnymi detalami, na przykład z podwiniętymi podłokietnikami. Najlepiej jednak unikać bardzo rozłożystych, mocno dekorowanych mebli, ponieważ mogą one sprawić, że małe wnętrze będzie wyglądało na przytłoczone.

3. Zwróć uwagę na materiał

Do wykończenia narożników stosowane są różne typy materiałów, na przykład tkaniny, skóry ekologicznej czy naturalnej.

Warto uwzględnić wtedy właściwości materiału, na przykład jego odporność na zabrudzenia czy sposób czyszczenia. Zamawiając małe narożniki bezpośrednio u producenta, można również bardzo często wybrać materiał ze wzornika, na przykład wybrać typ materiału, jego kolor, by pasował on idealnie do wnętrza.

4. Sprawdź funkcjonalność narożnika

Także małe narożniki mogą być bardzo funkcjonalne, co w kawalerce ma szczególne znaczenie.

Gdy w mieszkaniu nie ma osobnego pomieszczenia do spania, wtedy warto wybrać narożnik z funkcją spania, czyli narożnik rozkładany. Dodatkowym atutem takiego mebla będzie obecna skrzynia do przechowywania pościeli.