Firma Geberit z dumą ogłasza pierwszą wizytę chilijskiego architekta, laureata Nagrody Pritzkera, Alejandro Araveny, we wrześniu w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez firmę Geberit, przyniesie pierwsze wystąpienia tego znakomitego architekta na polskiej scenie.

Droga do architektonicznej nobilitacji

Alejandro Aravena, absolwent Universidad Católica de Chile, zdobył tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects w 2010 roku. Jego studio ELEMENTAL, założone w 2001 roku, osiągnęło globalne uznanie. W 2016 roku Aravena otrzymał najważniejszą nagrodę w architekturze – Pritzker Architecture Prize. Od 2020 roku przewodniczy jury nagrody Pritzkera.

Zaangażowanie społeczne

Aravena wyróżnia się zaangażowaniem w budowę domów socjalnych. Razem z ELEMENTAL realizuje innowacyjne projekty „mieszkań przyrostowych”, poprawiając warunki życia obywateli w trudnych sytuacjach. Jego prace w Iquique w Chile to przykład zrównoważonego rozwoju, gdzie projektowane „pół dobre domy” pozwalają na rozbudowę w miarę dostępności funduszy.

Zaangażowanie Araveny widoczne jest także w odbudowie miasta Constitución po trzęsieniu ziemi. Jego prace, takie jak Villa Verde Housing, nadmorska promenada czy Centrum Kultury, są dowodem na pełne poświęcenie dla potrzebujących i bliski kontakt z beneficjentami.

Wizyta w Polsce

W ramach wydarzenia Geberit, Aravena wygłosi wykłady we wrześniu 2023 roku. 19 września konferencja ekspercka w Pawilonie SARP w Warszawie poprzedzi sesję Q&A. Następnego dnia, 20 września, drugi wykład odbędzie się w Muzeum Manggha w Krakowie. To unikatowa okazja do spotkania z mistrzem architektury, którego prace i zaangażowanie zainspirują zarówno profesjonalistów, jak i miłośników architektury.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do bezpłatnej rejestracji na wydarzenia poprzez stronę Geberit.

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP jest partnerem wydarzenia, co podkreśla rangę i znaczenie tej architektonicznej wizyty w Polsce.