Lamele ścienne to jeden z aranżacyjnych przebojów ostatnich lat. I słusznie! Bo choć na pierwszy rzut oka wydają się jedynie dekoracyjnym dodatkiem, w rzeczywistości pełnią o wiele więcej funkcji i zadań. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i w klasycznych aranżacjach z drewnianymi meblami i ciepłą kolorystyką. Lamele potrafią optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenia, wprowadzić ciekawy akcent do industrialnych loftów, a także zamaskować niedoskonałości na ścianach. Jakie zalety mają lamele ścienne i gdzie prezentują się najlepiej? Jak dobrać lamele do konkretnej aranżacji, aby współgrały kolorystycznie i stylistycznie? Podpowiadamy!

​Lamele ścienne – co to takiego?

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, czym w ogóle są lamele. Oryginalnie były to cienkie listwy wykonane najczęściej z drewna i montowane równolegle z zachowaniem niewielkich odstępów na ścianie lub suficie. Dziś ze względów praktycznych lamele ścienne to często produkty wykonane z MDF lub nawet PCV (lamele wodoodporne). Zamiast czasochłonnego montażu pojedynczych listewek, możesz też postawić na panele lamelowe. Taki produkt montuje się w postaci gotowych segmentów lameli. Dzięki temu szybko i wygodnie stworzysz dekorację, która nadaje wnętrzu głębi i stanowi ciekawy i przyciągający wzrok element wnętrza.

​Do jakich aranżacji pasuje ściana z lameli i jaki kolor lameli wybrać?

Ścienne lamele świetnie wpisują się w wiele popularnych aktualnie aranżacyjnych trendów. Na taką ścienną dekorację decydują się często miłośnicy wnętrz skandynawskich czy aranżacji loftowych. W takich przestrzeniach postaw na lamele drewniane w odcieniach jasnego, naturalnego drewna lub lamele białe. Sporo takich modelu znajdziesz na stronie: https://komfort.pl/k/lamele-scienne?rodzaj_lamele=lamele-drewniane. W aranżacji klasycznej uniwersalnym wyborem są lamele dębowe, szczególnie jeśli połączysz je z meblami w tym samym odcieniu.

Lamele ścienne wykorzystasz też z powodzenie w bardziej ekstrawaganckich aranżacjach. W salonie lub sypialni glamour postaw na przykład na lamele czarno-białe. Stworzysz dzięki nim ciekawą dekorację ściany za kanapą lub ściany za łóżkiem. Lamele w ciemniejszych kolorach – na przykład czarnym lub antracytowym to także ciekawa propozycja do wnętrz industrialnych.

Pamiętaj, że w większości przypadków jasne lamele pomogą Ci optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe niż w rzeczywistości. Efekt ten zależy jednak nie tylko od koloru, ale także od wielkości ściany z lameli. Ta dekoracja najlepiej wygląda na jednej ścianie lub nawet na jej fragmencie. Lamele na dużej powierzchni szybko przytłoczą całą aranżację pomieszczenia.

​Jakie jeszcze funkcje pełni ściana z lameli?

Nieco wyżej zasugerowaliśmy już, że ściana z lameli to nie tylko dekoracja wnętrza. Ten element wyposażenia pełni też inne przydatne funkcje. Przede wszystkim ściana z lameli działa jako dodatkowa izolacja akustyczna. Szczególnie jeśli postawisz na tzw. lamele na płycie, czyli panele lamelowe. Lamele w sypialni pomogą Ci wygłuszyć dźwięki dochodzące zza ściany. Lamele nie tylko pięknie wyglądają, pomagają także zredukować poziom decybeli w pomieszczeniu.

Po drugie, lamele optycznie powiększają niewielkie wnętrze i nadają aranżacji unikalnego stylu. System listew i prześwitów tworzy złudzenie dodatkowej głębi, sprawiając wrażenie, że ściana cofnęła się o kilka centymetrów. Dzięki temu optycznemu trikowi małe pokoje wydają się pozornie większe. I choć w rzeczywistości metraż się nie zmienia, to jego odbiór już tak. Dlatego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie w ciasnych sypialniach czy niewielkich salonach.

Dekoracja z lameli świetnie maskuje także ewentualne niedoskonałości i nierówności ściany. Jeśli na jej powierzchni są jakieś rysy, nierówności, smugi lub inne ślady po poprzedniej aranżacji – wystarczy przykryć je dekoracyjną okładziną z lameli na płycie, by całkowicie je zamaskować. System lekkich listew sprawi, że ściana będzie równa, gładka i estetyczna. Co więcej, montaż lameli to zdecydowanie mniej inwazyjny zabieg niż położenie nowych tynków czy gładzi.

Lamele są także alternatywą dla tradycyjnych tapet, gdy nie chcesz kompletnie zmieniać aranżacji wnętrza, a jedynie odświeżyć jego wygląd. Wystarczy po prostu przykryć dotychczasowy wzór nowoczesną okładziną i szybka metamorfoza gotowa.

Lamele ścienne to zdecydowanie więcej niż tylko modny trend we wnętrzach. To ciekawy element dekoracyjny o wielu zastosowaniach. Pasują do różnych stylów aranżacji, wnoszą do wnętrza lekkość i głębie, a przy odpowiednim doborze kolorów optycznie je powiększają. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zmianą wystroju mieszkania, ściana z lameli może być tym, czego szukasz.

Zdjęcia: Komfort.pl